Skocz do zawartości

[rozmiar ramy] Wybór długości ramy w Tribanie 500


alpacino13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podobny temat założyłem również na forum szosa.org, mam 178,5 cm wzrostu a długość mojej nogi to 84 cm. Jak w temacie planuję zakup Tribana 500 (waham się jeszcze nad 520, ale raczej zdecyduję się na 500) i nie jestem pewny co do rozmiaru. Według tabeli na stronie powinienem brać rozmiar L 57. Zastanawiam się jednak czy efektywna długość rury poziomej, która w tym rozmiarze to 56,5 cm nie będzie dla mnie za długa? W tribanie 520 w rozmiarze właściwym dla moich wymiarów czyli M 55 długość ta to 54,8 cm więc sporo mniej (zdecydowanie bliżej jej do rozmiaru M w tribanie 500 - 54,6). Bardzo byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto miał podobny problem podzielił się swoją opinią na ten temat. Oczywiście przed zakupem przejadę się rowerem w różnych rozmiarach jednak nie jeździłem nigdy szosą i nie wiem czy dam radę dokonać właściwego wyboru po przejażdżce po sklepie ;p. 

Za pierwszym razem w wyniku złego nazewnictwa tematu został on zamknięty. Zdążył napisać odpowiedź GTZaskar1991:
 
 
"Na twoje wymiary idealna rama horyzontalnie to 54-55,5 cm. Wiec wybór oczywisty, nie ma nic gorszego jak za długa rama."

 

Przeglądając wcześniej różne tematy o doborze rozmiaru ramy czytałem właśnie, że dla mnie to max 55-55,5 dlatego zacząłem się zastanawiać nad wyborem długości ramy. Swoją drogą ciekawe czym jest spowodowane to, że na stronie Decathlonu podają, że na mój wzrost powinien brać ramę z rurą poziomą o długości 56,5 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Decathlonu przedział wzrostu dla ramy 500 rozm. 57 to 175-184 cm - spora różnica, więc ta rama jest jakimś tam kompromisem.

Co do różnic między 500 a 520 to ramy przy podobnych długościach mają różnej wysokości główki, różnica w pozycji na rowerach będzie spora, zdecydowanie radzę się przymierzyć.

W modelu 500 rama 57 ma 565 mm ale główkę sterową 165 mm (czyli taką jak rama 520 w rozm M o długości 548mm), z tego może wynikać zalecenie ramy 57 w modelu 500, przy krótszej ramie był byś mocno pochylony do przodu - niska główka, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki uznano, że rama o długości 565 mm i główce 165 mm jest optymalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierz się najpierw do przekroku, tak żebyś juwenaliami nie obijał rurki, potem zobacz dokąd sięgają kości udowe (rzepka kolana) przy poziomo ustawionej korbie - siedząc w siodle. Jak rzepka zasłania pedał i wyprzedza go, a siodło ma już offsetową sztycę to rama jest za krótka. Rzepka powinna być mniej więcej nad ośką pedała. Jak to masz okejka to pasujesz baranka. Przy oparciu rąk na łapach rurka baranka (bar) powinna zasłaniać piastę. Jak widzisz piastę to mostek/rama jest za długi/krótki. W dolnym chwycie powinieneś swobodnie pedałować i obsługiwać klamki. Rura widelca powinna mieć też zapas podkładek, żeby w razie co móc obniżyć/podwyższyć mostek.

 

Ogarnij sobie też w necie hasła stack i reach, jak kupujesz przez sieć.

 

Ed.

Jak będziesz się mierzył do korby to pamiętaj o ustawieniu osi pedała:

 

imgH2FaB8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za tak dokładne wyjaśnienia. Widać nie dokładnie sprawdziłem geometrię 500 i 520. Ta różnica długości główki sterowej rzeczywiście może powodować, że jednak 57 będzie optymalne. Zastosuje się do porad raffika przy przymiarkach do roweru w sklepie. Ktoś może o podobnych albo zbliżonych wymiarach do moich też miał problem z wyborem rozmiaru tribana 500? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko za bardzo nie przejmuj się przekrokiem, czy to w przypadku ramy 57 czy M będzie do przyjęcia, siodełko w każdym z tych rozmiarów możesz odpowiednio wyregulować, najważniejsza jest pozycja na rowerze, od razu powinieneś zauważyć różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy oparciu rąk na łapach rurka baranka (bar) powinna zasłaniać piastę.

 

Też tak kiedyś myślałem, a to nie jest prawda. Zaprzeczają temu rozbieżności w długościach szyi i wysokościach głowy. Ja mam piastę 2-3 cm przed kierą, bo mam 180 cm wz., a budowę ciała nie licząc szyi i głowy na około 173-175 cm i tak "wysunięta piasta" jest prawidłowo, a horyzontalnie 54 cm i to jest max, powinienem mieć ramę 53,5 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za porady. Nie będę zakładał nowego tematu i zapytam przy okazji w tym o inną kwestię. Planuję zakupić wraz z rowerem pompkę stacjonarną oraz pompkę, którą, którą będę brał ze sobą. Planuję coś kupić przy okazji w Decathlonie np. http://www.decathlon.pl/pompka-rowerowa-nona-flp-7000-id_8224360.html jako stacjonarną oraz http://www.decathlon.pl/pompka-rowerowa-rczna-mnp-100--id_8056700.html jako mocowaną do ramy. Te propozycję są w ogóle sensowne czy lepiej szukać czegoś innego? Ta stacjonarna trochę droga, jest coś tańszego (niekoniecznie w Decathlonie) godnego polecenia? I ta mała max wbija 5,5 bara, da się na takim ciśnieniu dojechać awaryjnie do domu załóżmy 40 km? Jest jeszcze podobna tylko, że z wężykiem http://www.decathlon.pl/pompka-rowerowa-rczna-mnp-classic-id_8210716.html może będzie lepsza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych pompek, ale jeśli opinie o tym, że bezproblemowo i szybko pompuje do 9 bar, warta jest tych 99 zł, co do pompek ręcznych lepiej jest brać model z wężykiem, znacznie łatwiej pompować.

Na 5.5 bar da się dojechać, oczywiście im mniejsza waga bikera tym lepiej, tylko czy tak tania pompka nabije takie ciśnienie i ile będzie to trwało nie wiem.

Można poczytać test ręcznych pompek w ostatnim BB.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...