Skocz do zawartości

[hamulce] avid elixir 3 - problem z montażem/regulacją


neutrino

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć


 


Powiem tylko na wstępie, że już kilkakrotnie wyciągałem/wkładałem koła z/do ramy i nie miałem miałem dotychczas większych problemów z wyregulowaniem hamulców.


 


Dzisiaj jest inaczej. Nie mogę w żaden sposób nie tylko wyregulować, ale nawet wsadzić tarczy tylnego koła w hamulec. Klocki są zbyt blisko siebie. Próbowałem (delikatnie) rozpychać klocki dużym płaskim śrubokrętem - bez skutku. Wyciągnąłem klocki i płaskim kluczem próbowałem rozepchnąć tłoczki - bez skutku: jeśli wcisnę jeden, wyskakuje drugi. Dwóch naraz nie byłem w stanie wcisnąć. Wg mnie (na oko) wystają one bardziej niż tłoczki w przednim hamulcu. Nie bardzo wiem jak sobie z tym teraz poradzić. Czy jakimś cudem mogło wzrosnąć ciśnienie w układzie? Tylne koło stało 2 miesiące "poza" rowerem. Możliwe, że klamka hamulca została w tym czasie wciśnięta.


 


Co zrobić z tym fantem? Proszę bardzo o pomoc.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie z rowerem / hamulcami powinieneś dostać taki czerwony element :

 

p3pb2211709.jpg

 

Kilka z wielu jego funkcji to z wąskiej strony służy do blokowania / rozpychania tłoczków z klockami , druga szersza strona do blokowania / rozpychania tłoczków bez klocków ...  

 

Jak nie masz tego elementu to musisz dobrać coś o odpowiednich wymiarach do tej czynności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec nadaje się do serwisu - masz spuchnięte uszczelki prawdopodobnie w klamce. Gumy spuchły, zwiększyły swoją objętość i zajmują przez to więcej miejsca normalnie przeznaczonego dla płynu - stąd tłoczki nie chowają się całkowicie.

Doraźnym rozwiązaniem jest otworzenie odpowietrznika na klamce, wyjęcie/popuszczenie śruby, wciśnięcie tłoczków, zakręcenie odpowietrznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Guma gumą, ale dot także zasysa wodę co pogarsza działanie hamulca, dodając wszystko do siebie mamy taki a nie inny efekt. Najlepiej dotowe heble zalewać raz na rok. Nie jakimś tam turbo super dotem 5.1 za 100zł za 100ml, a zwykły dot 4 za 10zł za litr jest w zupełności wystarczający dla przeciętnego zjadacza chleba.

 

Tłoku z zacisku wyciagnąć, wyczyścić, nasmarować smarem do DOTu i poskładać hebel. Klamki nie ma sensu ruszać, bo jak ona przestaje działać to hamulec idzie co najwyżej na części zamienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku wziąłem się za swoje 5.

Rozebrałem zacisk (wbrew pozorom to 5 min roboty), i posmarowałem delikatnie uszczelki i tłoczek pasta do tłoczków. Cierpliwie odpowietrzyłem i założyłem nowe klocki. Efekt na razie świetny, te france nawet dają się teraz ustawić idealnie bez ocierania (wrażenia z jazdy bez pocierania bezcenne).

 

Nie wiem czy pasta pomogła czy po prostu one lepiej chodzą jak są tłoczki wciśnięte na nowych klockach ale jest OK.

Zobaczymy co będzie dalej w miarę zużywania okładzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Nie chcę wyjść na nadgorliwego, tak sie powinno robić raz do roku przy avidach. Bo w klamce nie ma za bardzo przy czym grzebać ale tłoki w zacisku pasuje czyścić. Potrafi się na nich chamski osad zebrać.

 

A i co roku zmieniać płyn naprawdę nie zaszkodzi. DOT nie jest drogi a kto każe komu kupować super duper ultra dot który jest co prawda lepszy od tego w sklepie samochodowym ale nie az tyle by byłaż tak drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...