Skocz do zawartości

[rama 27,5"] Na co zamienić konającą już ramę Krossa


siemalysy

Rekomendowane odpowiedzi

Authora może gdzieś uda mi się przymierzyć. Jak na razie śmigam jeszcze na ramie Krossa. Pęknięcie się nie powiększa. Pytałem w sklepie gdzie kupowałem rower o reklamację. Mówili, że takie ślady jakie są na mojej ramie mogą świadczyć o pękającej szpachli. Na moje pytanie, "jak to szpachli?" dowiedziałem się, że spawy są szpachlowane po szlifowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szukałem XTC ale nie udało mi się to. Jedyne co znalałem to na stronie Gianta ramę z rocznika 2014 ale ta cena 1999 zł jest dużo za duża. Jak juz wcześniej pisałem bardziej skłaniam się do Peaka ze względu na dłuższą rurę górna. W Authorze jest ona podobnej długości jak w moim obenym Krossie gdzie wydaje mi się, że dłuższa rura byłaby w moim przypadku lepsza. Authorem może uda mi się przejechać jak znajdę sklep w okolicy i wtedy może się okaże, że wybór padnie na Authora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. mogą być szpachlowane tylko żeby szpachla nie wyłaziła na wierzch. Nowe auta z salonu też moga mieć szpachlę, tak słyszałem. Natomiast w momencie kiedy się ona wyłania spod farby i lakieru to chyba świadczy o tym, że powstają w danym miejscu naprężenia, które pojawiać się nie powinny. Może się tak dziać w przypadku pękania ramy, tak jakos ja to rozumiem. Jak juz bredzę to proszę o poprawienie  :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. mogą być szpachlowane tylko żeby szpachla nie wyłaziła na wierzch. Nowe auta z salonu też moga mieć szpachlę, tak słyszałem. Natomiast w momencie kiedy się ona wyłania spod farby i lakieru to chyba świadczy o tym, że powstają w danym miejscu naprężenia, które pojawiać się nie powinny. Może się tak dziać w przypadku pękania ramy, tak jakos ja to rozumiem. Jak juz bredzę to proszę o poprawienie  :icon_confused:

 

Nie koniecznie w przypadku pękania, po prostu szpachla niskiej jakości lub źle położona, albo nawet dobrze położona ale każda rama pracuje w czasie jazdy i szpachla tego nie wytrzymuje, napisałem "niestety" ponieważ niedoskonałości są w ten sposób ukrywane, lepiej żeby rama była po prostu porządnie wykonana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym. Decyzję o zmianie ramy już podjąłem. Jeżeli coś złego się w tym miejscu dzieje i pęknie wtedy wymienię ramę odrazu . Jeżeli nic się nie stanie do końca maja to wymienie dopiero na początku czerwca. Jest jeszcze jedna sprawa. Od jakiegoś czasu muszę co drugie wyjście na rower wyjmować i czyścić sztycę nakładając trochę smaru. Jeżeli tego nie zrobię to to słychać trzaski, strzały itp.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej  :woot:

 

Wracam z tematem wymiany ramy. Na tą chwilę wydaję mi się, że wybiorę pomiędzy Peakiem od Accenta, a Egoistem Authora. Szukałem też Gianta XTC ale nie znalazłem, może się to jeszcze zmieni. Podobają mi się również ramy Treka ale nie znalazłem nigdzie ram w  wolnej sprzedaży. Ale im dłużej zastanawiam się nad wyborem jest więcej niewiadomych. Patrząc na geometrię mojego obecnego Krossa, a Egoista wydaję mi się, że są bardzo podobne. A geometrii mojego Krossa nie jestem pewien w 100 %. Chodzi mi o to, że nie mam pewnośći czy jest ona dla mnie odpowiednia. Najbardziej uwypukla sie to podczas podjazdów kiedy podrywa mi przednie koło. Przesuwając się maksymalnie na przód siodełka jest troche lepiej ale i tak podrywa. Mostek obróciłem na "-" i od dawna tak jeżdżę ale to nie rozwiązuje problemu. I teraz pytanie na jakie parametry w geometrii najbardziej zwracać uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość górnej rury (horyzontalnie) im dłuższa tym bardziej dociążasz przednie koło co zapobiega jego podrywaniu do góry.  Oczywiście nie kupuj najdłuższej jaką znajdziesz tylko dopasuj rozmiarowo do siebie. Na takich rowerach przybierasz bardziej sportową pozycję tzn. jesteś bardziej nachylony do przodu i większy ciężar twojego ciała spoczywa na rękach. :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko pamiętaj że na bardzo stromych podjazdach żadna rama cię nie uratuje jak będziesz naparzał w korbę ;) na podjazdach technika jest bardzo znacząca [emoji106]

 

Tapnięte z mojego Mi3. jeśli napisałem coś dziwnego to wina autokorekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie o długości górnej rury. Czytałem ostatnio w jakimś wątku na forum, że ważnym, a nawet ważniejszym parametrem od długośi horyzontalnej górnej rury jest Reach. Tyle tylko, że mało która firma podaje ten parametr.

 

masz rację reach jest ważniejszym parametrem ponieważ mierzony jest od osi suportu do mostka a na długość horyzontalną górnej rury wpływa kąt podsiodłówki co nieraz może zmylić. Tylko że dłuższy reach ułatwia podjazdy tylko na stojąco.  Skoro już jesteśmy przy kącie rury pod siodłowej to ona również ma wpływ na pokonywanie podjazdów na siedząco większy kąt rury podsiodłowej przesuwa Cię bardziej do przodu, co poprawia dociążenie przedniego koła na podjazdach

 

jeśli szukasz bardziej terenowej ramy to bardziej skłaniał bym się w stronę http://velo.pl/czesci/ramy/dartmoor/primal-275

 

lub poszukał czegoś od NS bike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i nadeszła ta chwila, że zmuszony jestem wymienić ramę. Pokazało się już pęknięcie na boku rury górnej (foto niżej) co daje mi już 100% pewność, że to co było na górze przy rurce podsiodłowej też było pęknięciem ramy. Teraz tylko szybka burza muzgów co kupić. Cały czas w głowie mam ramy Author Egoist 27,5 i Accent Peak 27,5. Rozmiar w obu przypadkach 19" będzie odpowiednie przy moich 180 cm wzrostu i przekroku 83 cm stojąc boso na podłodze. Jedynie Accent ma przewagę w cenie i w efektywnej długości górnej rury.

 

49ccecef3a79d400gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...