Skocz do zawartości

[trzaski] Trzeszcząca rama


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam ten temat bo nie mam pojęcia co mogę jeszcze zrobić. Rower to Felt Epo XC 2005, mam go od września. Trzaski pojawiły się jakiś czas po zakupie. Od tego czasu wymieniłem:
- sztycę
- zacisk sztycy
- mostek
- suport
- korbę
- pedały
- tarcze 
- hamulce 
-zaciski kół
- kasetę i łańcuch.
Trzaski pojawiają się także bez manetek, kierownicy, przerzutki przedniej, koszyków. "Oleiłem" także pręty i ich mocowania w siodełku, dawałem smar przy zaciskach, stery także w porządku.
Trzaski objawiają się przy mocniejszym nacisku na pedały, niezależnie od kadencji. Jeśli pedałuję delikatnie jest cisza. Poza jazdą trzaski (zwykle dwa po sobie, jakby się coś rozprężało i wracało do poprzedniego stanu) pojawiają się przy mocnym naciśnięciu pedała. Zamieniałem także miejscami ramiona korby i nic to nie dało. Suport był w listopadzie wymieniany przez serwis, teraz wykręciłem go, nałożyłem nowy smar i dalej jest to samo. Oglądałem ramę od środka, węzeł suportu oraz komin sztycy i nie zauważyłem żadnych pęknięć. Zostało coś co mogę jeszcze zrobić? Wymiana na korbę ze zintegrowaną osią by coś dała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca jest dobrze nasmarowana smarem? Ja też długi czas miałem problem z "trzaskami" - wymieniłem suport, wszystko wyczyściłem, zmieniłem pedała i nic nie pomagało. Zwróciłem w końcu uwagę na to że strzelanie występuję gdy siedzę na siodełku a np. przy podjazdach na stojąco cisza... okazało się że drgania były przenoszone ze sztycy na ramę co objawiało się właśnie takim "trzaskiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, zmieniłem pedała

 Serio? :wallbash:

Mianownik Kto? Co? pedały

Dopełniacz Kogo? Czego? pedałów

Celownik Komu? Czemu?  pedałom

Biernik Kogo? Co?: Lubię  pedały

Narzędnik Z kim? Z czym? pedałami

Miejscownik O kim? O czym? pedałach

Wołacz: Hej!  pedały

 

 

Sprawdź pedały i ich gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca razem z kominem i zaciskiem wysmarowana smarem. Trzaski pojawiały się prawie od początku, od tego czasu zacząłem wymieniać części. Na starych pedałach było to samo, ale jak pisałem, po zamianie ramion korb miejscami tak samo trzaska i tylko z prawej strony. Nałożę jeszcze smaru na gwinty pedałów ale wątpię że to coś da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztyca 350 mm, wsunąłem na próbę prawie po samo siodełko i trzaski dalej występują. Z racji tego, że nie mogłem za bardzo znaleźć kółka na podmiankę, próbowałem bez, tak samo naciskając na prawą korbę. Wydaje mi się że trzaski są o wiele rzadsze.
Zastanawiam się czy powodem tych trzasków może być hak przerzutki. W "normalnej pozycji" nie przylega idealnie do ramy, jednak po zaciśnięciu zaciskiem układa się już normalnie. Jest szansa że to właśnie on powoduje te trzaski? Miejsce styku haku z ramą oraz zaciskiem smarowałem. 

@edit
Bez haku trzaski też się pojawiają. Zostało tylko tylne koło. Albo strzela sama rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze podpowiem.... trzeszczeć może hak przerzutki, stery w ramie jak i pancerze ;-) poza tym korba może mieć poluzowane połaczenie wielowypustowe (nitowanie) z pająkiem.... tylne koło (sprawdź zacisk) ... wszystkie połączenia mogą trzeszczeć niestety...czasem i spawy w ramie ;-) nie ma łatwo i lekko... Najlepiej zrobić porządny serwis od podstaw. Rozebrać cały rower wybić wszystkie miski z ramy .. wykręcić wszystko (rozebrać wszystko co się da rozkręcić) .... czyścić sprawdzić dokładnie stan elementów i złożyć wszystko do kupy zgodnie ze sztuką rowerową....może przestanie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pozbyłem się chyba bardzo podobnych trzasków, brak przy małym oporze i ewidentne przy większym. Dwa trzaski przy ciśnięciu na prawy pedal i jeden lub dwa przy ciśnięciu na lewy. Dokręciłem dwie śrubki mocujące hak przerzutki i dwie śruby mocujące przerzutkę do haka i trzaski zniknęły, a wraz z nimi frustracje. Małe a cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jaki masz tam rodzaj łożysk w suporcie? Zewnętrzne miski? Trzaska jeśli siedzisz na siodle?

Wytrzyj teraz sztyce z tego smaru i sprawdź czy dalej skrzypi.

Sprawdź czy rama nie jest pęknięta, może wydać się to absurdem, ale słyszałem o przypadku, gdzie rama skrzypiała na pękniętym spawie podsiodłówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wymieniłem całe koło, problem dalej jest. Suport zwykły, pakietowy accenta na kwadrat. I taka ciekawostka, z beznadziei wkręciłem suport nakładając na gwint misek taśmę teflonową, taką do uszczelniania rur. Trzaski stały się trochę rzadsze i cichsze. Bardzo prawdopodobne że jest pęknięta gdzieś w okolicy suport, co ze względu na wiek jest dość prawdopodobne. Wg. zaufanego serwisu może także trzeszczeć na spawie. Sprawdzę jeszcze jak będzie na korbie z zewnętrznymi łożyskami, ew. oddam ramę do jakiegoś magika.
@kombiii
Wątpię żebyś miał to co ja, moja rama ma 11 lat więc może to być po prostu zmęczenie materiału, u ciebie prawdopodobnie coś z którąś z części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro to rama wydaje takie trzaski, sprawdź lakier przy spawach, czy widać pęknięcia lakieru.

Gwint można też posmarować pastą miedzianą, po uprzednim odtłuszczeniu gwintu (bo inaczej nie zadziała jak powinno), nie powoduje zapiekania się gwintów a jednocześnie wypełnia luzy w gwincie.

Napisałeś że masz suport kwadrat, ściągnij korbę i pedał, pokryj kwadrat pastą miedzianą, skręć na nowo.

Trzaski wyczuwalne są bardziej w nogach czy rękach :icon_question:

Jeśli trzaski tylko słychać a nie czuć to może to być rama.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...