Skocz do zawartości

[do 3000] 29er MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku zeszłego roku ukradli mi rower zrobiony na ramie  Accent Tormenta 19” (koła 26"), bardzo dobrze mi się na nim jeździło. Złodzieja złapali, ale roweru brak. Muszę na ten sezon kupić rower, już mało czasu zostało na złożenie  - poprzedni składałem pół roku.

Przejechałem się 29er z ramą 17.5"  i stwierdziłem że koła mi te bardzo odpowiadają. Więc szukam roweru MTB 29er Tapered do 3000zł, jazda po górkach (mieszkam w Karkonoszach) o różnych podłożach kamole, szutry, asfalt.

 

Padło na rower SILVERBACK VIDA 2 z ramą 18". Czy ta wielkość ramy jest odpowiednia dla mnie ? Moje wymiary to: wzrost 180cm , noga wewnętrzna 84cm, waga 82kg.

 

W przyszłym tygodniu jeszcze pochodzę po sklepach lokalnych. Czy rama 19" w 29er będzie odpowiednia dla mnie ?

Ewentualnie proszę o jakieś inne sugestie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

Ps. Nie zwracam uwagi na wygląd roweru, ma dobrze działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Myśląc o górach raczej zapomnij o ramach 19 ".

Vida na ramie 18 " będzie w sam raz.

Możesz też szukać czegoś w dół tzn. pomiędzy 18, a 17 ".

Musisz przy tym zwracać uwagę na geometrię, a zwłaszcza na długości rur.

PS

Mam podobne warunki i jeżdżę na ramie trochę ponad 17 " ( 44 ) na kole 27,5 ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiaru ramy w MTB nie ma sensu dziś podawać, a już szczególnie porównywać z innymi, za pomocą długości podsiodłówki. To nie lata 90 że jeden (i to najmniej istotny dla pozycji) parametr mówił wszystko o ramie. Dzisiaj każda rama ma inną geometrię, kąty, długości każdej rury, więc jak sam nie wiesz dokładnie czego szukasz to słuchaj zaleceń ze strony konkretnego producenta.

A w góry raczej dzisiaj się bierze ramy większe (dłuższe!) niż mniejsze, weź to pod uwagę jak będziesz między zalecanym rozmiarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że czasem można. Ale ciągle są lepszym punktem wyjścia niż doświadczenia kogo innego na innej ramie. I bez urazy, ale "mniejsze" ramy w MTB dziś wolą chyba tylko zawodowi szosowcy i zatwardziali tradycjonaliści, obecne trendy idą w drugą stronę i jak ktoś osobistych preferencji nie ma to niech się przyzwyczaja do nowego.
 

@ Miki74 IMO zadzwoń do Silverbacka (producenta nie sprzedawcy bo on chce sprzedać to co ma) i zobacz co powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Chyba nie wsadziłbyś kolegi na ramę 19 " na kole 29 " :icon_question:

O ile długość ramy można jeszcze skorygować krótszym lub dłuższym mostkiem i przesunięciem siodełka, to zbyt wysokiej ramy już niczym nie skorygujesz i w pewnych sytuacjach może się to boleśnie zakończyć - to tak a propos jazdy w górach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam że się włączyliście w dyskusję.

Dwa lata temu wróciłem poważniej do roweru, po prawie 20 latach przerwy. Jestem ze szkoły z lat 90'.
Tak jak wspomniałem, jeździłem 29er w rozmiarze 17,5” Specialized Hardrock Sport Disc, ustawiłem rower dla dziewczyny o wzroście 171cm (dziewczyny/kobiety z zasady mają dłuższe nogi). Przejechałem się parę kółek wokół bloku, bez przestawiania siodła (wiadomo nie było ustawienia idealnego) i w sumie dobrze się czułem na tym rowerku.

http://www.specialized.com/us/en/bikes/archive/2014/hardrock/hardrock-sport-disc-29#geometry

 

Wydaje mi się że w 29er lepiej mieć ciut mniejszą ramę niż większą, chociażby z tego powodu że mniejszy ruch mamy w zmianie mostka na mniejszy (jak się mylę proszę poprawić) i tak jak wspomniane wcześniej na krocze. Większa rama może spowodować niepewność przy bardzo stromych zjazdach (a przy tym wyższa pozycja niż na kółkach 26).

 

Dziś na szybko liczyłem złożenie roweru (bez specjalnych okazji)

 

ma ACCENT Peak 29 2015    599
Amortyzator (używany)           700
stery    
Korba  Alivio 40 30 22            139
Suport Alivio octalink               40
Sztyca ACCENT                     43
Hamulce Deore                      400
Koła                 899
Łańcuch KMC X10.93             75
Kaseta Alivio CS-HG50-10 11-36z    96
przerzutka przód    
przerzutka tył    
manetki    
linki i pancerz    
Obejma Accent LIGHT    
mostek    
kierownica    
Suma                                             2991

 

Brakuje jeszcze kluczowych części i zarazem kosztownych i widać że przekroczy to budżet. Może da się kola kupić tańsze i sensowne, ale to i  tak wyjdzie za dużo.

Rozważałem też Romet RAMBLER 29R-LINE 3.0 katalogowa cena jest trochę za wysoka, w promocji w internecie nie znalazłem. Będę o tym rowerze rozmawiał w lokalnym sklepie.

 

Może rzucił wam się w oczy, inny rower warty uwagi w tym przedziale cenowym ?

 

Dodam jeszcze nie jeżdżę na zawodach, ale lubię bić własne osiągi i tak generalnie dla fanu. Szukam kompromisu między ceną a wytrzymałością i trochę wagi sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vida 2 póki co jest jako faworyt. Zakup najwcześniej dokonam po 22 lutym ale też nie chce przeciągać.

ROMET RAMBLER R-line 5.0 fajny, tylko cena, dlatego jak już  to 3.0 lub 4.0 Chyba nawet bym wolał 3.0 ze względu na przerzutkę i manetki sram - bardzo mi odpowiada te rozwiązanie, miałem w poprzednim rowerze. Rozmiar dla mnie to chyba 19" ?

W 17" za krótka górna rura.

http://www.romet.pl/uploadfiles/ROMET_ROWERY_2014_-_Katalog_Produktow.pdf

  Wzrost           Rama
152           14"
157           15"
162           16"
167           17"
172           18"
175           19"
177           20"
182           21"                                              

To tabelka z rometa, a z niej wynika że 20" dla mnie, trzeba się przymierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Vida 2 jest ciut lepsza, nawet od Rabler 5.0. Dlatego, że jest lżejsza, bo komponenty SBC jak mostek, kiera, siodło są lżejsze od tych w Romecie dlatego jest 12.5 kg. Co nie kupisz z tych dwóch to bedzie ok, bo składac się nie opłaca (b. rzadko sie opłaca) samemu. Wybierając Silverbacka zdemontowałbym kasete i kupił XT, bo jest lżejsza o dużo. Podobnie z manetkami z deore na XT, w tym wypadku dla pracy działania napędu. 

 

Jesli Vida 2 to 18', a Rambler 5.0 19' na długość(horyzontalnie 600 mm) ok, a wysokość to już policz, czy nie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wsadziłbyś kolegi na ramę 19 " na kole 29 " :icon_question:

Zależy od tego co do 19 znaczy gdyż coraz częściej znaczy tyle co nic. Ot długość podsiodłówki, całkiem niezależna od reszty rurek i kątów i jako jedyna łatwo kompensowalna długością sztycy. Bezsensowny parametr i tyle. O tym cały czas piszę. Ale jeżeli upieramy się na podawnie tak wielkości ramy to poprzednio OP jeździł właśnie na jakiejś 19 więc nie widzę żadnego powodu aby teraz miałby to być to jakiś problem. Rozmiar koła a ramy to dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@ Miki74

Wiesz co można zrobić z tą tabelką Rometa wyssaną z ... :icon_question:

 

@ dran2

poprzednio OP jeździł właśnie na jakiejś 19 więc nie widzę żadnego powodu aby teraz miałby to być to jakiś problem. Rozmiar koła a ramy to dwie różne rzeczy.

 

Dwie różne, ale rama na większych kołach jest wyżej :icon_exclaim:

Bierzesz to pod uwagę :icon_question:

 

długość podsiodłówki, całkiem niezależna od reszty rurek

 

Tu niestety nie do końca masz rację, bo im dłuższa rura podsiodłowa, tym wyższa rama i przy pomocy sztycy niestety tego nie zrekompensujemy w przypadku zbyt dużej ramy.

W przypadku mniejszej ramy będzie to możliwe, ale bywa tak że ludzie jeżdżą ze sztycą wysuniętą do granicy bezpieczeństwa, a potem się dziwią że pękła podsiodłówka ...

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiesz co można zrobić z tą tabelką Rometa wyssaną z ... :icon_question:
Można ją na przykład potraktować jako lepszy punkt wyjścia niż czyjaś opinia wyssana z ... doświadczeń na innej ramie.

 

Dwie różne, ale rama na większych kołach jest wyżej :icon_exclaim: Bierzesz to pod uwagę :icon_question:
Nawet jeśli, bo nie ma takiej zasady, to może o dwa centymetry a nie od dwa cale! Suporty w 29 mają dużo większy offset niż w 26 więc wysokość ramy wychodzi bardzo podobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Można ją na przykład potraktować jako lepszy punkt wyjścia niż czyjaś opinia wyssana z ... doświadczeń na innej ramie.

 

Lepszy punkt wyjścia do czego :icon_question:

Do wyboru roweru trekkingowego :icon_question:

Wiesz, Ty zaczynasz z drugiej strony, czyli jak masz powiedzmy 175 cm wzrostu, to kupujesz rower na kołach 29 " na ramie 19 ", co według mnie jest pomyłką, zwłaszcza że w tym przypadku rower będzie używany zgodnie z przeznaczeniem, czyli w górach, ale oczywiście preferencje są różne ..., no i te " trendy " - dłuższa, a więc i wyższa rama w góry :teehee:

Poza tym nie bierz tego tak serio, że jeżdżę na takim a nie innym rozmiarze - w końcu nikomu nie mówię, że ten rozmiar będzie idealny także dla niego :icon_exclaim:

 

Nawet jeśli, bo nie ma takiej zasady, to może o dwa centymetry a nie od dwa cale! Suporty w 29 mają dużo większy offset niż w 26 więc wysokość ramy wychodzi bardzo podobna.

 

Jakiej zasady :icon_question:

Chcesz, czy nie, to tak po prostu jest i nieważne o ile, ale na bank będzie wyżej :icon_exclaim:

Dobrze wiesz, że nawet te dwa centymetry różnicy mogą mieć znaczenie, a w tym przypadku autor miał ramę 19 " na kołach 26 ", więc różnica będzie znacznie większa, bo prawdopodobnie amortyzator był krótszy i automatycznie cały przód znajdzie się dużo wyżej w nowym rowerze.

 

Warto pamiętać, że rozmiar rozmiarowi nierówny i pomiędzy ramami o takim samym oznaczeniu rozmiarowym często występują różnice w wymiarach i geometrii ram.

 

Autor miał okazję przejechać się na Specu 17,5 ", który ma górną rurę 59 cm i przekrok 78 cm, a w dodatku stosunkowo wąską jak na dzisiejsze standardy kierownicę 66 cm.

Teraz pytanie jak się na nim czuł, bo spodobały mu się koła :w00t:, a jak z rozmiarem ramy :icon_question:

Z suchych danych, tak jak było wyżej : Vida2 w rozmiarze 18 " - tu wypadałoby znać przekrok ramy.

Vida2 ma przewagę jeżeli chodzi o długość tylnych widełek - 440 mm, bo 455 mm w Romecie, to naprawdę sporo i będzie to miało wpływ na zwrotność roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 mm to dużo. Ja sam nie wiem którego bym wybrał.

 

Na plus dla Rometa to tak:

- korba SLX i najmniejsza zębatka 22T vs Deore z 24T

- matowy lakier

- półkę wyższe hample

- szersze opony i chyba lżejsze

- piasty Deore vs Acera !

- przerzutka tył XT shadow plus vs SLX

 

Chyba jednak Rambler lepszy. Wymiana manetek na XT i kasety na SLX/XT. Wymiana kasety na SLX to bedzie koszt około 30-40 zł, a zysk wagi 100 gram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tylko jaki sens ma wymiana nowej kasety - pomijając te 100 gram :icon_question:

Zresztą zysk może być nawet mniejszy : https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-slx-cs-hg81-10-rz-shimano,44972.html

                                                              https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-slx-cs-hg81-10-rz-shimano,44972.html

Uważam, że jak się zużyje, to wtedy można pomyśleć o lżejszej, ale od razu nie ma sensu wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens, wszystko w tym rowerze jest bdb dobrane na w miarę równym poziomie oprócz kasety i manetek.

 

http://allegro.pl/kaseta-shimano-deore-cs-hg81-10rz-dyna-sys-11-36t-i5985761834.html - 40 zł to wyjdzie wymiana z wysyłką, a kaseta ma służyć 10 kkm. Tych cs62 to powinni przestać produkować, szkoda wydawać 200-250 zł na łańcuchy do tej kasety jak 3-4x deore hg-54, a to musi zrobić. Nawet używke w prawie idealnym stanie XT moze kupić:

http://allegro.pl/shimano-xt-kaseta-cs-m771-dynasys-11-36-polecam-i5976382127.html

 

Jeszcze dętki pewnie wpakowali 220 gramowe, można wstawić 130 gramowe oraz tarcze lekkie i mamy nagle rower poniżej 12 kg niskim kosztem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni rower 26er  (Accent Tormenta 19") miał górną rurę 550mm + 90mm (lub 100mm nie pamiętam) mostek, kierownica 620mm do tego rogi (na nudne trasy). Te wymiary bardzo mi odpowiadały. Zaglądnąłem do moich notatek i optymalne odległość suport - siodło 741mm (gdybym jeździł na szosie to by było 745mm) a odległość czubka siodła do kierownicy to 535mm (długość siodła 275mm). Te ustawienia dawały mi możliwość dociążenia tylnego koła na zjazdach, a w czasie pedałowania miałem odpowiedni kąt zgięcia kolana. Sztyca była długości 350mm do wyciągnięcia max sporo brakowało. Bawiłem się trochę w fit, ponieważ miałem problemy z kolanem. Zacząłem jeździć po nowemu z kadencją 90, po sezonie naprawiło mi się konano :). Ale rok nie jeździłem dużo wysiłku i znów problem. To teraz mi powiedźcie jednoznacznie :D który Rometa dla mnie by był odpowiedni ?
Osobiście wydaje mi się, patrząc na geometrię ramy powinno być 19", pewnie bez przymiarki się nie obejdzie. Jaki tam jest długi mostek ?

Jeżeli chodzi o update roweru, to na razie nie ma sensu dyskutować, że tak powiem to akademicka polemika. Nie wiadomo co kupię.

Natomiast bardzo cenna dla mnie uwaga, jest klasa piasty. Byłem przekonany że RM66 to deore - dziękują za wyprostowanie mojego myślenia :).

 

Jak dla mnie Vida 2 na pewno mało optymalną ma korbę zwłaszcza 42T, nie na moją kadencję, przy tych kołach. Co do reszty napędu to bym musiał sobie obliczyć , ale to jest na inny temat i w przyszłości. Waga 100g w tą czy w tą -  przeżyje, ale chodzi dostosowanie roweru do warunków. Miewałem podjazdy takie że przy kołach 26 z przodu 22T tył 32T nie byłem wstanie utrzymać tempa. Waga jest w jakimś sensie istotna, ale może nie na najbliższy sezon. Waga = kasa.

Romet R-Line 29er 5.0 obecnie jest ponad budżet, miałem bardzo dużo wydatków w zeszłym roku.

Czekam nadal na inne propozycję :)

Ps. Jestem wściekły na złodzieja roweru. Gdyby nie ten pal... tematu by nie było.

Ps2.  Mieszkam w bardzo fajnym miejscu Chojnik jest w odległości 1km, a do ER2 jest ze 4km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś prawdopodobnie 570 + 100 horyzont. , czyli prawidłowo, dlatego że ja mam identyczny wzrost ale tułów dłuższy o 2 cm i jeżdzę 685-695 mm. Rambler do przymiarki w rozmiarze 17' z mostkiem 90 mm lub 19' z 80 mmm, czyli 670 mm vs 680 mm. Ja bym dozbierał to tego 5.0.  W góry, raczej 17' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pomyliłem się, horyzont 570 z mostkiem 90 lub 100 (nie pamiętam). R-line standardowo chyba mają mostek 80mm. Kąt rury podsiodłowej jest 73, czyli na korzyść ( Accent miał 74). Oddali bardziej od kierownicy. Jutro podjadę do sklepu, zobaczymy co mają :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem przymiarkę  do 17" RAMBLER 29ER ( nie R-line) - wiem różni się geometria. Ale potrzebowałem punkt wyjścia. W sklepie nie mieli rowerów z serii R-line i nie byli wstanie sprowadzić.
Więc przyszedłem do domu, wykonałem telefon w celu weryfikacji rozmiaru ramy, a przy okazji zapytałem się modyfikację. Modyfikacja okazała się niemożliwa, przez ten sklep.

Mimo to wybrałem kup teraz :), i tak się stanę (stałem) posiadaczem rowerku, na którego mnie namawialiście.

 

Pytałem o takie modyfikację mówił @GTZaskar1991, czyli zmianę kasety na HG81, a przy okazji korby na dwa blaty 36/22 według obliczeń taka byłaby odpowiednia na moje warunki. No ale szkoda.

 

W każdym razie wszystkim bardzo dziękuję. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy R-Line i zwykłym jest tylko 5mm róznicy horyzont. , wiec jeśli oba mają takie same mostki przy tym samym rozmiarze to ta przymiarka miała sens.

 

Do tej modyfikacji to Cie namawiałem, ale to byś musiał zrobić na własną ręke (nie tracisz gw. oczywiscie). Od razu po odbiorze roweru demontaż manetek i/lub kasety i od razu zamawiasz XT-ki żeby sprzedać Deorki w stanie "zdemontowane z nowego roweru". No ale jak i tak budżet ponad miarę to chociaż same manetki. Nawet bez modyfikacji to za 3500 zł bdb zakup  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek jest tej samej długości, lekko inny kąt rury podsiodłowej  0,5 stopnia. Różnica w róże górnej powinna się wyrównać. Natomiast chyba będzie niżej kierownica, więc mnie wyciągnie.

Miałem ogromne wydatki, będzie ciężko coś zmienić teraz. Żebym już miał klienta, to by był mniejszy problem. Rozumiem że tam są takie http://allegro.pl/manetki-shimano-deore-sl-m610-l-i-spec-komplet-i5771675927.html (ze zdjęcia słabo to wyczaić, a specyfikacja tu słaba) ? Brak wyświetlacza mi nie przeszkadza, czy jest tak duża różnica w precyzji działania ?
Rozumiem że na takie manetki mnie kierujesz http://allegro.pl/manetki-deore-xt-sl-m780-i-spec-2-3-x-10-wyprzedaz-i5666663197.html ?

W poprzednim rowerku miałem manetki sram x.7 z przerzutkami x.9  (3/9 speed) - działo doskonale. tz. wydaje mi się lepsza by była przednia przerzutka LX, błoto potrafiło zapchać przednią przerzutkę - ale to już szczegół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...