Skocz do zawartości

[czyszczenie] Alkohol izopropylowy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, orientujecie się gdzie kupię alkohol izopropylowy? Byłem w Castoramie i Leroy Merlin, w aptece i w sklepie narzędziowym, nie mają i nie wiedzą gdzie to mogę kupić. Wiem, że na allegro jest tego pełno, ale ja potrzebuję to na sobotę i może nie dojść do tego czasu. Cena tego specyfiku jest śmieszna, tylko nie mogę tego nigdzie dostać.

Gdzieś wyczytałem, że w sklepie z elektroniką mogą to mieć, jakiś Saturn czy inne Media będą to miały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znajdziesz to spokojnie możesz zastąpić bezbarwnym denaturatem, albo zwykłym spirytusem (droższa opcja, ale kupisz w każdym monopolowym).

 

Jak chodzi o właściwości fizyko-chemiczne to etanol i izopropanol to prawie to samo. Izopropanolu używa się głównie tam, gdzie potrzebna jest wysoka czystość rozpuszczalnika (wyższa niż skażonego etanolu) przy zachowaniu niskiej ceny czyli np. w HPLC.

 

Do zastosowań "okołorowerowych" to są całkowicie zamienne alkohole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izopropanol do czegokolwiek w rowerze to gruba przesada. Benzyna ekstrakcyjna albo dynks. Izopropanol jest przydatny tam gdzie potrzebna praktycznie sterylność pod kątem mikrosyfu (po odparowaniu nie pozostawia morko-osadu). Np. złącza światłowodowe (gdzie stykają się rdzenie dwóch włókien o średnicy 9 mikrometrów). Rozumiem, że że względu na relatywnie niską cenę jest powszechnym "zmywaczem" ale gdy się nie ma co się lubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, tak potrzebuję tego do zrobienia serwisu amortyzatora, tak było podane w manualu foxa, więc tego szukałem. Drogie nie jest, więc czemu nie. Jeśli jutro zdążę do tego sklepu o którym wspominał michuuu to go kupię, jak nie to kupię zwykłą "dyktę" bezbarwną, tak jak radziliście.

Benzyna ekstrakcyjna też może być od biedy? :)

Wolę się upewnić, niż coś spieprzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izopropanol do czegokolwiek w rowerze to gruba przesada. Benzyna ekstrakcyjna albo dynks. Izopropanol jest przydatny tam gdzie potrzebna praktycznie sterylność pod kątem mikrosyfu (po odparowaniu nie pozostawia morko-osadu). Np. złącza światłowodowe (gdzie stykają się rdzenie dwóch włókien o średnicy 9 mikrometrów). Rozumiem, że że względu na relatywnie niską cenę jest powszechnym "zmywaczem" ale gdy się nie ma co się lubi...

Tak poza tematem,do światłowodów używaliśmy tylko czystego rektyfikowanego spirytu nigdy propanolu.Największa zabawa była z fakturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Benzyna ekstrakcyjna też może być od biedy? Wolę się upewnić, niż coś spieprzyć.

Od biedy ujdzie ;) Benzyna jest toksyczna i w niższych temperaturach te dłuższe węglowodory mogą nie odparować całkowicie. Co nie zmienia faktu, że amortyzatorowi to nie zaszkodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też do światłowodów używaliśmy kiedyś zwykłego, sklepowego etanolu ale dobre czasy się skończyły. Ktoś kiedyś dopatrzył się, że jakieś hektolitry tego idą a przecież to tylko zmoczyć chusteczkę i przetrzeć złącze ;) Od tego czasu tylko izopropanol w aerozolu (gdyby był w butelkach pewnie niektórym by podszedł zamiast etanolu).

 

Nie z POCHu,normalnego ze sklepu(a i wypiło się nieraz)z tej chemii to tylko metylenu chlorek oraz rtęć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...