Skocz do zawartości

[łańcuch] jak przywrócić dawny blask


nikonekt58

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki problem, mianowicie miałem zardzewialy łańcuch od tygodnia (niestety mnie nie było w domu i użytkowano mój rower bez pytania) więc nikt go nie czyścił po tej chlapie, ja generalnie zawsze robię Szejka w benzynie susze i smaruje ale teraz tak zardzewiał że postanowiłem go wsadzić do fosolu i poleżał może z 5min i rdzy nie ma ale łańcuch stał się czarny, f8fa6a3398c0e6337f922c054687bd86.jpg

jak na zamieszczonym zdjęciu widać próbuje przywrócić mu blask niestety szlifierką z papierem wodnym dość długo to czasu zabiera, Więc mam takie pytanie czy nie znacie jakiejś metody która by to przyspieszyła na pewno jedną z nich lecz raczej abstrakcyjna jest piaskowanie, ale czy nie znacie jakiś środków domowych jak by sobie z tym szybciej poradzić.

Dzięki za odpowiedź pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie spodziewam się cudów ale chciałem go trochę odświeżyć szczególnie że ma przejechane ledwo 1500km więc szkoda mi takiego wyglądu ☺ a mówisz z piaskiem, a ile tego sypnąć do tego słoika? Zaraz spróbuję jak nie pomoże dalej będę dremlem leciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

fosol tworzy fosforan żelaza, stąd kolorek.

No nie bardzo bo fosforany żelaza są koloru piaskowego :)

 

Jeśli ten nalot byłby solą to prędzej jakimś siarczkiem. Ja stawiałbym jednak że jest to tlenek żelaza (II).

 

Teoretycznie rozkłada się pod wpływem temperatury więc może ogrzanie pomogłoby w jego usunięciu ale nigdy tego nie robiłem. 

 

Tak więc można spróbować dobrać się do niego chemicznie albo mechanicznie - wydaje mi się że tarcza polerska i odrobina pasty ściernej powinny dać radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że ruszyłoby to z wodorotlenkiem sodu, także jeśli masz pod ręką Kreta to można pomieszać w takim roztworze.

 

Tylko szczelnie zamknij słoik żeby przy okazji się nie poparzyć. 

 

Jest też ta pierwsza opcja z termicznym rozkładem FeO np. w piekarniku. 

 

Owszem, możesz go po prostu nasmarować, wrzucić na rower i pojeździć żeby powłoka sama się wytarła od przerzucania biegów - ale to byłoby zbyt nudne :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biosol SDS (litr kosztuje 12-15 zł - poszukaj w okolicznych sklepach motoryzacyjnych/rolniczych), spryskaj łańcuch spryskiwaczem (np. po płynie do szyb) , zostaw na 10-15 min. , przeszoruj szczoteczką  spłucz duża ilością wody i wytrzyj do sucha (koniecznie użyj rękawiczek lateksowych). Powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1500 km może być już "śmietnikowo" rozciągniety, wie może sprawdź najpierw czy warto walczyć.

Zazwyczaj przy takim stanie powłoki wykończeniowe powierzchni zostały zniszczone i lancuch nie będzie tak czy inaczej estetycznie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej CN-HG93.

witam , niezłe jaja sobie tutaj robicie z tragedii ,  a tak na poważnie to za te wszystkie preparaty , łącznie z fosolem ( którego nota bene nie powinno się używać ) to już byś kupił sobie nowy , zwłaszcza że kupowany "z metra" jest tani.  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...