Skocz do zawartości

[rower/rama] Rama bez główki taperowanej - Giant Talon 27,5 0 - konieczność czy trend ?


Marcin_Gutek

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Widzę małą wojenkę wywołałem między zwolennikami i przeciwnikami główek taperowanych, 
Wojenkę? Nie. Po prostu konstruktywna wymiana zdań i poglądów w formie kulturalnej dyskusji :)

 

PS. Musicie mówić "główka taperowana"? nie można powiedzieć po ludzku zwężana? 
Hehe też się zastanawiałem dlaczego u nas się tak przyjęło żeby angielszczyć słowa np dużo osób mówi "stoppie" podczas gdy można ładnie powiedzieć "stójka" albo OTB (over the bar) zamiast PPK (przelot przez kierownicę) ale tak się przyjęło i ciężko będzie to zmienić :)

 

Stożkowe główki są po prostu brzydkie.
Zależy w jakim rowerze bo np Silverback mają główkę taką jakby ślepiec ją projektował podczas gdy przy ramach Authora ta główka wcale nie rzuca się tak bardzo w oczy. A poza tym kwestia gustu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było by fajnie jak byście przestali pitolić farmazony, że nie ma i nie będzie porządnego amora pod "nie taper". To co czasem widać u niektórych producentów to fakt jest sterówka pod 1,5" ale amor chodzi na redukcji sterów bo rura jest prosta. No więc jak to jest z tym nie produkowaniem?? Giant przynajmniej nie leci w kulki i oferuje coś co było lata. Można się czepiać geometrii i jakiś innych spraw ale dyskwalifikowanie "bo nie ma tapera" to już śmieszne jest. Były takie teksty "na topie" z 2-3 lata w tył ale nie teraz. 

 

Pytanie teraz to tych co to piszą o tych górach. Po co komu taper jak ma dupiany wideł. Sztywny amor i QR15mm to coś co najbardziej jest odczuwalne w takim terenie a nie mityczne poszerzanie główki ramy. Taper spowodował, że nie wzmacnia się już tak okolic główki ramy. Dla niektórych ładniej to wygląda. Fakt, sztywności jest też większa w rowerze o cięższym zastosowaniu z większym skokiem ale nie przesadzajmy w stosunku do 27,5". 

 

Pytanie ostatnie to czym jest ta mityczna sztywność?? Jak ją zdefiniować w trakcie jazdy?? Ja tam wolę jak mi tarcza nie dzwoni a to nijak się ma do tapera. Co się zatem będzie działo w tym talonie jak ta Reba będzie pracować na "starej sterówce"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym, że Talon chyba nie ma główki sterowej ID 44mm, ale pewny nie jestem. :)

 

Ale sam jestem zdania, że poszerzana główka sterowa dla 'normalnego' użytkownika nie powinna być kryterium wyboru. Różnicy nie zauważy, a amor lepszy na pewno przez parę lat będzie jeszcze dostępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie rodzi się też takie ile może być przypadków gdzie rzeczona Reba nie domaga na tyle, że trzeba ją wymienić. Pomijam jej cenę i fakt "przereklamowania" gdzie lepiej by wyszło w razie wielkich kłopotów kupić coś sporo tańszego oraz zupełnie nową ramę przekładając osprzęt. Dla mnie tematu nie ma ale jak ktoś szuka dziury w całym to już nie poradzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy piastę QR15mm będzie można zamontować w talonie ? Będzie pasować do REBY, czy będzie to się wiązało z większymi kosztami ?

są takie tulejoadaptery pozwzlajęce zamontować koło na pieście z qr 15 w widelcu pod szpilkę/szybkozamykacz - używam czegoś takiego jakieś 5 kkm bez żadnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym, że Talon chyba nie ma główki sterowej ID 44mm, ale pewny nie jestem. :)

 

Ale sam jestem zdania, że poszerzana główka sterowa dla 'normalnego' użytkownika nie powinna być kryterium wyboru. Różnicy nie zauważy, a amor lepszy na pewno przez parę lat będzie jeszcze dostępny.

A ja właśnie bardzo bym się zdziwił jak by tam była inna średnica osadzenia niż 44 ale najdalej jutro będę to wiedział na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że taperowane główki w tańszych rowerach to tylko marketing. W drogich rowerach z górnej półki coś dają. Ale amator nie odczuje różnicy.

Mam starego authora modusa z 2004 roku bez taperowanej główki i po przesiadce na nowoczesne rowery kolegów z taperowaną główką podczas jazdy w ciężkim terenie totalnie nie czuje w nich większej sztywności. Z tą taperowaną główką w budżetowych rowerach to jest tak jak np. ze zintegrowaną osią w korbach z niższej półki które tak naprawdę mają gorszą sztywność niż modele na "kwadrat"  z wyższej półki z przed paru lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to ciągle zalegał u Nas śnieg i nie było okazji.

 

Jako że poprzedni rower miałem w największym rozmiarze ramy, kross Hexagona V3, jest to rower z 2009 roku, i rozmiar był podawany na ramie w postaci naklejki z postaciami - od najniższej do najwyższej, mój rower ma oznaczoną postać najwyższą, więc co najmniej L, to tutaj też do L się przymierzałem.

 

Tyle tylko że ten kross na kołach 26

 

Z przeliczenia długości nóg - 88 - 90 cm wychodzi że rozmiar ramy L będzie ok.

 

Wzrost mam 178 cm, waga 83 -84 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...