Skocz do zawartości

[dynamo] napięcie wymagane do zasilenia tylnego światła


alkamid

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy w zidentyfikowaniu problemu z dynamem lub światłem. Dynamo to Shimano DH-3N30. Światło przednie działa jak należy, tylne (takie: http://www.amazon.de/LED-R%C3%BCcklicht-COMUS-Steady-Standlicht-Batterie/dp/B003H5AZVE) nie działa przy jeździe, ale rozkręciłem je, zwarłem i zadziałało. Problem jest więc chyba gdzieś na linii światło przednie - światło tylne.

Zmierzyłem napięcie na poszczególnych etapach obwodu, obracając ręcznie przednim kołem najszybciej jak potrafiłem, i wygląda to tak:

1) na samym wyjściu dynama: 20-22V

2jldw.jpg

2) na wejściu do przedniego światła: 20-22V

66bzbp.jpg

3) na wyjściu z przedniego światła: 4-5V

4) na wejściu w tylny błotnik: 4-5V

5x4gzq.jpg

5) na wyjściu z tylnego błotnika (tam, gdzie podpina się te "wtyczki" od tylnego światła): 1V

b6u7a9.jpg

 

Wygląda więc na to, że mam jakiś niepożądany spadek napięcia na błotniku, bo jak rozumiem 1V to za mało, żeby zasilić tylną lampkę. Na wszelki wypadek go wyczyściłem, ale nic to nie zmieniło (zresztą dziwne by było, gdyby błotnik przestawał działać od... błota). Nie widzę na nim żadnych pęknięć itp.

 

Chciałem się tylko upewnić, czy nie powinienem był sprawdzić czegoś jeszcze i czy te 4-5V które mam na wejściu do błotnika wystarczą, żeby zasilić światło—wtedy po prostu dokleję dwa izolowane kabelki na spód błotnika. I z ciekawości: czy takie błotniki są w ogóle w sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dobrze zmierzyles napiecia ? ?  Z tego co widze  Shimano DH-3N30 daje 6V 3W wiec ciekawe skąd to 20-22V.

Tyle swiatło opisane jet jako LEDs Elektrischer Anschluss: 6 Volt / 0,6 Watt Anschlüsse: 2 (Strom, Masse) Standlicht: Ja über 2 Batterien oder Akkus Micro, LR03, AAA 1,5 V (1,2 V).

Przy tych 5V z tylu powinno działac. Ale jesli napiecie na wyjsciu z błotnika spada do 1V to ibieda... mierzyles to na odpietej lampce tylnej ?  Zerknij co sie stało z batermiai w tym swiatełku. Moze sie wylały.

1V to za mało nawet na jedna diode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie tak, że dynamo daje 6V, tylko zalecane jest używanie świateł na takie napięcie. Dynamo przecież będzie dawać tym większe napięcie, im szybciej kręci się wewnętrzny magnes. W światłach powinny być układy prostujące. (?)

 

Co do tylnego światła, mierzyłem przy odpiętej lampce. Baterie są w niej nowe.

 

Dzięki za odpowiedź, wygląda na to, że rzeczywiście coś jest nie tak z błotnikiem. Wieczorem podepnę kabelki i zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o chyba nie tak, że dynamo daje 6V, tylko zalecane jest używanie świateł na takie napięcie. Dynamo przecież będzie dawać tym większe napięcie, im szybciej kręci się wewnętrzny magnes.

 

No nie. daje tyle ile ma dawac, gdyby bylo tak jak napisales, to przeciez spaliło by Ci instalacje, po przekroczeniu pewnej predkosci ;-)

Pytanie pomocnicze, czy napiecie ładowania akumulatora w samochodzie wytwarzane rpzez alternator  rośnie jakos znacznie wraz ze wzrostem liczby obrotów na minute  silnika w samochodzie ?  ? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o napięcie ładowania, tylko wytwarzane przez dynamo (zgodnie z prawem Faradaya, im większa zmiana strumienia pola magnetycznego, tym większa siła elektromotoryczna). W układzie przy świetle jest pewnie jakaś dioda Zenera, która ogranicza napięcie podawane na żarówkę. Taki układ mógłby być w samym dynamie, ale wtedy nie mierzyłbym na wyjściu 20V. Oczywiście mogę się mylić, ale musiałbyś mnie wtedy przekonać, dlaczego miernik wskazuje właśnie tyle (:

 

W każdym razie zmieniłem kabelki i tyle światło działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrze dobranym obciazeniu dla tego dynama (zarówkach ktore w sumie maja 3W ) dynamo powinno dawac w miare stałe napiecie w okolicy 6V przy normalnych predkosciach użytkowych roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co widze Shimano DH-3N30 daje 6V 3W wiec ciekawe skąd to 20-22V

Nieobciążone może mieć i 80V.

 

Generalnie dynamo jest źródłem stało prądowym, więc manipulując obciążeniem można uzyskać różne napięcia. Jak się to dobrze zrobi, to można także wyciągnąć więcej mocy niż nominalne 3W.

Zabezpieczenia antyprzepięciowe są w lampkach (o ile są ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...