Skocz do zawartości

[napęd] kompletna wymiana napędu


frigodaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 
Mój obecny napęd ma już 3 lata i jest już dosyć zużyty toteż po zimie mam zamiar go wymienić na nowy. Poszperałem trochę i zrobiłem taką małą listę. Większość części jest z tej samej półki więc wszystko powinno działać, niemniej proszę o wypowiedzenie się w kwestii łańcucha i kasety bo wciąż mam wątpliwości. Ponadto przeczytałem, że przerzutka przednia nie musi być wysokiej klasy, ale jeżeli mam dopłacić 20-30zł i mieć pewność że wszystko będzie śmigać to jestem w stanie tak się poświęcić :) Rower merida crossway 40-d z roku 2013, trekking :)

Oto co sobie wymyśliłem.
- kaseta Shimano Deore CS-HG61-9 11-32 lub Shimano CS HG50 9rz. Deore 11-32 
- korba Shimano Deore FC-M591 48/36/26 
- tylna przerzutka Shimano Deore RD-M591
- przednia przerzutka Shimano Deore FD-M591 
- manetki Shimano Deore SL-M590 - 135zł
- łańcuch Shimano Deore LX CN-HG73 lub connex 900

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie banglać ;)

Kaseta, to już raczej kosmetyczny wybór. Łańcuch - jakikolwiek 9-rzędowy będzie odpowiedni. Miło będzie zaopatrzyć się w dwa łańcuchy ze spinkami.

Przerzutka tylna SGS a przednia jak Ci fundusz pozwoli i na co masz ochotę. Fajnie wygląda zawsze jak jest z jednej grupy a nie jakiś jeden wielki misz-masz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wydać około 800zł na wymianę napędu. Ile kosztowałaby wersja 10s podobnej klasy? 10s jest też na deore czy wyżej?

Jedyne co bym zmienił to manetki na XT M770 (nawet używane ) wtedy poczujesz co to znaczy precyzyjne działanie napędu.

A może jak już robisz taki poważny upgrade to  pomyśleć o 10s ( cenowo dużo drożej nie wyjdzie ) ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dobra, ale jaki sens jest brać 10sp w niższej grupie? Żaden. Od SLX w górę to mamy przerzutki ze sprzęgłem czy kombinowanie z 2x10. Tymczasem w niższych grupach tych korzyści brak (do trekkinga 2x10 za mało będzie), a dochodzą minusy napędu 10sp, czyli słabsze łańcuchy i większa podatność na rozregulowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest sens posiadania przerzutki ze sprzęgłem w rowerze trekingowym? Taki sam jak stosowanie taniego łańcucha do dobrego napędu. 

1) Na korbie i kasecie można zaoszczędzić.

2) Na przedniej przerzutce można zaoszczędzić.

3) Na manetkach nie warto oszczędzać.

4) Łańcuch z najwyższej grupy jak tylko się da.

5) Przerzutka tył, fajnie jakby była tej samej grupy co manetki, ale może być tańsza.

6) Przeznaczyć kasę na linki i opancerzenie dobrej jakości.

7) Unikać łańcuchów Connex... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

A jaki jest sens posiadania przerzutki ze sprzęgłem w rowerze trekingowym?

 

No właśnie o to chodzi że główne atuty 10sp, czyli zmieniarki ze sprzęgłem i kombinacje 2x10 dla zbicia wagi nie mają zastosowania w trekkingu. Także lepiej zainwestować w 9sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam konkretnie korbę którą kolega zapodał (dedykowana do 9 rzędów) bo tak też wczesniej miałem... do tego dałem tylną i przednią przerzutkę SLX na 10 rzędów kaseta + łańcuch + manetki... i powiem że różnica niebo a ziemia... sama zmiana 9 a 10 rzędów to przepaść... awaryjność 10 rzędów moim zdaniem to bajki wypowiadam się w oparciu o swój punkt widzenia jazdy w maratonach... naprawdę mając okazję do zmiany nie zastanawiałbym się ani chwili... warte dopłacenia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co inwestować w łancuch który kosztuje ok 100zł do napędu złożonego z (dodam że dobrze było by mieć 2 łańcuchy) 

http://allegro.pl/shimano-deore-fc-m543-korba-175mm-48-36-26-i5881152259.html

dobra cena tej korby 

i kasety np 

Shimano Alivio CS-HG4000

ja bym szarpał
korbę i kasetę jak wyżej 
manetki i przerzutka tył w xt 
przód deore
i dwa łańcuchy po 50zł za sztukę
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@frigodaw, Mam zarówno connexy 10sp i 9sp. Jedne i drugie są bardzo wrażliwe na wszelkie niedoskonałości w napędzie. Na 9-rzędach miałem delikatnie krzywy hak przerzutki. Shimanowskie łańcuchy śmigały jak burza. Jak założyłem connexa, to miałem problem z wyregulowaniem napędu na nowej kasecie! Dopiero gdy wykrzywiłem hak na dobre i go wyprostowałem dopiero zaczęło działać. 10-rzędowe pracują fajnie, jak napęd jest nowy. Ale kultura pracy spada stosunkowo szybko i napęd staje się podatny na brud. Często trzeba podregulowywać. Z łańcuchami shimano/kmc takich cyrków nigdy nie miałem.

 

@@sznib, Dodatkowa koronka to według mnie to mocny atut, szczególnie, gdy kaseta ma duży zakres. Ja sobie cenię dobór kadencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, jakieś zabobony ;)

Mam maksymalnie zakombinowany napęd (korba przerabiana z 3 na 2 rzędy, kaseta której w teorii nie obsługuje przerzutka, wymieszane różne grupy, itp.) i Connex 904 to na razie najlepszy łańcuch jaki miałem. Do precyzji działania nie mam zastrzeżeń, rozciągnięcia brak a przeżył góry, maratony, błoto, itp. łącznie ponad 3000km bez oszczędzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Nie widzę sensu 10rz w trekkingu.

Oto moja propozycja do Twojego roweru:

Kaseta Alivio - nic więcej nie potrzeba

Korba Alivio -Hollow Tech II, nowa grupa Alivio

Przerzutka tył Alivio- stylistycznie pasuje do korby, fajne wykonanie, montowałem, regulowałem

Top Swing lub Down Swing - zależy od ramy

Manetka Deore  - wiekowa już ale sprawdzona- sam używam w MTB, nie narzekam lub stylistycznie pasująca- manetka alivio 9s

Łańcuch 9s XT - najlepiej od razu 2 lub 3 i zmieniać co 500 km. Będzie dłużej działać z kasetą

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skończyły mi się egzaminy i miałem czas dokończyć kwestię napędu. Oto co finalnie wymyśliłem:

- przerzutka tył: Shimano Deore RD-M592 SGS Shadow

- przerzutka przód: Shimano Deore FD-M590 Top Swing

- manetki: Shimano Deore SL-M590 

- kaseta: Shimano SLX LX CS-HG80 11-34

- łańcuch: Connex 900

- korba: Shimano Deore FC-M591 48x36x26

Cenowo z dwoma łańcuchami wyjdzie około 924zł na sbike i 966zł na bikestacji. Z tą kasetą to może przekombinowałem, ale nigdzie nie mogłem znaleźć wersji LX HG61.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dobrze. Części z poprzednich lat ale nadal dobre

Upewnij sie ze do ramy masz top swing nie down swing

Kaseta slx to po prostu nowsza wersja lx. Jezeli nie zalezy Ci na masie, w zupełności starczy najtańsza 9rz.

Łańcuch connex- troche drogi, ale podobno dobry jest. Shimanowski to polowa jego ceny

Pzdr

 

Dodam jeszcze, ze fc-m590 a fc-m591 to wlasciwie to samo, a cenowo chyba fc-m591 jest droższa, bo nowsza. Sam jezdze na 590 w enduro i nie narzekam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem, mam top swing :) Z tego co widziałem, to te korby różnią się tym, że 590 ma mniejsze blaty korby i jest bardziej przeznaczona na mtb a 591 na trekking.

Co do kasety to na wadze mi nie zależy, jedynie wytrzymałość, sugerujesz coś innego w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

590 też występuje jako 48/36/26, i fakt producent mówi że 590 do MTB, ale wiem że to jest bardzo udany model i nie ma problemów dać do trekkinga. 

Kaseta może być jakakolwiek 9rz, sprawdzona jest hg-50, którą od siebie z resztą polecam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- przerzutka tył: Shimano Deore RD-M592 SGS Shadow - przerzutka przód: Shimano Deore FD-M590 Top Swing - manetki: Shimano Deore SL-M590  - kaseta: Shimano SLX LX CS-HG80 11-34 - łańcuch: Connex 900 - korba: Shimano Deore FC-M591 48x36x26
Spokojnie możesz oszczędzić trochę kasy na przedniej przerzutce i kasecie. Jak napisał @@jogi109, kasety różnią głównie się wagą i stopniowaniem, bo trwałość może wręcz być niższa (wyścigowe komponenty nastawione na niską wagę, nie trwałość). Manetki to dość dyskusyjny temat: sporo jest na forum opinii, że m590 pracuje gorzej niż m430 czy m4000. Sam wybierając między m430 a m590 wybrałem m430... A potem szybko przesiadłem się na m770 (BARDZO polecam), bo ergonomia Alivio była... dyskusyjna :woot: Nowe Alivio (m/t4000) jest nieco wygodniejsze niż stare i pracuje tak samo dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...