Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka największą zębatke obsłuży wózek XTR 9000 GS (czyli że średni?) przy napędzie 1x11. 42 to wiem,że da rade. Z pojemności wychodzi że 11-44 i 11-46 to nie problem, ale czy kółeczka nie zachaczą o zębatkę? Ktoś wie na podstawie doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te rfy to niby pod ile są? Jeden pies czy to 10 czy 11

 

Wysłane z mojego Future przy użyciu Tapatalka

 

 

A te rfy to niby pod ile są? Jeden pies czy to 10 czy 11

 

Wysłane z mojego Future przy użyciu Tapatalka

Znaczy się piszę o nw , 1x

 

Wysłane z mojego Future przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano katalogowo dedykuje kasete 11-42 do 1x11, ale absolutnie nie ma problemu, aby zastosować ją do 2x11 z XT SGS. Możesz wówczas (w razie potrzeby) założyć blat 40t (mam dokładnie taki zestaw)

W przypadku kasety 11-40 wystarczy GS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć!

 

Czy tylna przerzutka XT M8000 nie będzie miała problemu z łańcuchem 10s? 

 

Planuję 1x10 w takiej konfiguracji:

 

Sunrace 10rz 11-42

M8000 GS

manetka M780

Narrowwide 32t lub 34t

KMC X10

 

Mam piastę pod 9s, więc 11s nawet nie planuję, bo może wejdzie, ale pewnie nie wejdzie. Na początek chciałbym 10.

Jeśli widzicie jakiś błąd w rozumowaniu, to proszę o poradę, bo chciałbym uniknąć odsprzedawania części :)

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

Ze względów czysto oszczędnościowych kupiłem do manetki i t. przerzutki m7000 (11 rz) kasetę Sunrace 11-42 (10 rz.). Umknęło mi jakoś, że kaseta Shimano z tej samej grupy m7000 11-42 (11 rz.) jest w podobnej cenie. Według was zostawić tego Sunrace`a, czy wymienić na dedykowaną kasetę? Poza innym stopniowaniem różnica jest też taka, że w Shimano aluminiowa jest najmniejsza zębatka, a w Sunrace największa. Nie chodzi jednak o to lecz o jakość działania napędu,  waszym zdaniem warto wymieniać, czy różnica będzie kosmetyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dlatego pytam.

Sprawdzić, owszem, mogę, ale tylko "na sucho", bo rower w fazie składania i jeszcze długo nie zobaczy lasu. Jednak po waszych wpisach nasuwa się kolejna wątpliwość, czyli na jakim łańcuchu taki układ sprawdzić - 10 czy 11? Skutego na wymiar łańcucha raczej już do sklepu nie oddam.

Dzięki za pomoc, napędu 1x dopiero się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za pomoc, napędu 1x dopiero się uczę.

Przednia przerzutka (czy jej brak) nie ma tu nic do rzeczy - nawet jak założysz 3 blaty z przodu, to 10-rzędowa manetka nadal nie będzie działać z 11-rzędową kasetą :P Nie komplikuj sobie życia, kup kasetę 11s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. W takim razie wymienię kasetę na dedykowanego slx-a. Dzięki. Do kupienia już tylko łańcuch. Czy przy tej, niechcący wynikłej rodzinie slx-a trzymać się również łańcucha shimano, czy niekoniecznie?

 

edit: moment, w poprzednim poście piszesz, że 10 rz manetka nie będzie działać z 11 rz. kasetą, a mówimy o sytuacji odwrotnej - 11 rz. manetka z 10 rz. kasetą - efekt ten sam? Żebyśmy się dogadali : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

edit: moment, w poprzednim poście piszesz, że 10 rz manetka nie będzie działać z 11 rz. kasetą, a mówimy o sytuacji odwrotnej - 11 rz. manetka z 10 rz. kasetą - efekt ten sam? Żebyśmy się dogadali : )
 

A jak myślisz? :)

 

 

 

Czy przy tej, niechcący wynikłej rodzinie slx-a trzymać się również łańcucha shimano, czy niekoniecznie?

Niekoniecznie (inne będą działać), ale jest wielu zwolenników napędu jednego producenta/jednej grupy (sam się do nich zaliczam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem trzymając się homogeniczności napędu, czy możecie podpowiedzieć, który łańcuch shimano 11 rz. najlepiej wybrać? Widzę w sklepie 3 opcje: 11 od Xt, od Slx i Xtr-a. Tylko przy xtr-rze piszą, że świetnie sobie radzi z dużymi przekosami, ale to być może tylko marketing. Będzie między nimi różnica w działaniu, czy wystarczy wziąć najtańszy z trójki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym powiedział "spokojnie" z tą wymianą:

http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/

Jak wynika z tabeli, ratio dla kasety 10s MTB Shimano wynosi 3,95, a dla 11s MTB 3,90. Różnica zatem wynosi skromniutkie 0,05. Wyliczone ratio dla manetki i przerzutki 11s to 3,96 :) a zatem teoretycznie wszystko powinno działać prawidłowo i proponuję najpierw wypróbować choćby na sucho, a dopiero wydawać kasę na nowe.

Już to kiedyś pisałem, tego układu nikt nie sprawdzał, a każdy twierdzi, że działać nie będzie. Niestety, ale wygląda na to, że jednak powinno to działać więc układ trzeba tylko potwierdzić doświadczalnie. Jeśli Paweł byś to potwierdził, to mamy także odwrotną jasność czyli kaseta 11s z manetką i t. przerzutka 10s też zaskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zatem trzymając się homogeniczności napędu, czy możecie podpowiedzieć, który łańcuch shimano 11 rz. najlepiej wybrać? Widzę w sklepie 3 opcje: 11 od Xt, od Slx i Xtr-a. Tylko przy xtr-rze piszą, że świetnie sobie radzi z dużymi przekosami, ale to być może tylko marketing. Będzie między nimi różnica w działaniu, czy wystarczy wziąć najtańszy z trójki?

W działaniu nie będzie różnicy, z przekosami każdy sobie poradzi tak samo. Droższe łańcuchy mają jednak lepsze wykończenie powierzchni, przez co łatwiej utrzymać je w czystości. Te tańsze przy niestarannym traktowaniu mają tendencje do zachodzenia nalotem, rdzą itp. Nie wiem, jak pod tym względem wypada nowy SLX, ale zazwyczaj polecanym wyborem jest XT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia że nie ma Sunrace czy innych firm, chodzi o system. Rozumiesz? Kaseta Sunrace musi mieć dokładnie tej samej grubości koronki i o tej samej odległości od siebie co kaseta Shimano. W przeciwnym wypadku nie była by kompatybilna z systemem 10s, a jest. 

 

Skoro układ 10s (manetka i kaseta) działa z przerzutką od 11s gdzie także mamy minimalną rozbieżność (1,2 vs 1,1), to dla czego tu nie miało by działać skoro ta rozbieżność zamyka się w 0,01?

 

Jedyne czego się pozbędziesz to jednego biegu, a tego pewnie nie chciałeś jak rozumiem i zakup był przypadkowy. Jeśli faktycznie kaseta została kupiona w PL i masz możliwość zwrotu, to pewnie że tak, wymieniaj. W każdym bądź razie zwracam uwagę, iż taki system 11s z kasetą od 10s ma teoretycznie szansę działać poprawnie i trzeba go tylko przetestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetka 11s i przerzutka 11s działa z kasetą 10s z taką sama precyzją jak z kasetą 11s. Sprawdzone organoleptycznie:

rd-m8000 + sl-m8000 + pg-1030, cs-m8000 pojechało na gwarancję a na zimę już nie chciałem wsadzać nowej kasety i łańcuchów wiec z szafki wygrzebałem stara 10tkę. Przejechałem tak coś w okolicy 500 km i powodów do marudzenia nie widzę.

 

Co nie zmienia faktu, że mając manetkę i przerzutkę 11sp nie pchałbym się w kasetę 10sp bo to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne :) 

A skoro działa w tę stronę na pierwszych 10 biegach, to tak samo będzie działało w drugą tj. osprzęt 10s, a kaseta 11s.

 

Tak, tak, tu nie chodzi o celowość takiej kombinacji lecz o nagłą potrzebę jak w twoim czy kolegi przypadku. 

 

Jest jeszcze jedna kombinacja do sprawdzenia, manetka i kaseta (11-40) 11s, a przerzutka 10s. Choć tu teoretycznie szanse na działanie poprawne są chyba najmniejsze, ale kto wie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...