Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów do 11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zagra, to jest środkowa zębatka korby trekingowej 48/38/28 wyprofilowana tak, by działała z małą 28z. Jeśli masz 24 to lepiej odpuść, jak masz 26 to ryzyk fizyk, ideałem była by 28 i to najlepiej pewnie od trekinga, by układ zębów pasował ze sobą. Za duże ryzyko zmoczenia i problemy ze zmianą biegu, a zysk finansowy niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuje szybkiej porady o kompatybilność napędu. Obecnie mam założone:

- korba SLX 675 38-24

- suport BB70

- łańcuch KMC X10-10s

- kaseta CS-HG50-10s 11-36

- front XT M786

- tył XT M786

 

Czy do takiego zestawu podejdzie dwubiegowa korba M8000 38-24 zamiast w/w SLX? Przede wszystkich chodzi mi o spasowanie korby z suportem (wszędzie piszą jedynie o kompatybilności tej korby z BB800) oraz zębatek korby 11rz (M8000) z lancuchem 10s (KMC X10)?

 

Z góry dzieki za szybka odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba M8000 będzie pasować do suportu BB70 (jest zamienny z BB800) , łańcuch 10s też bez problemu będzie chodził , ale FC-M8000 nie występuje ze stopniowaniem 38/24 (różnica między dużą a młynkiem to 10T - 38/28, 36/26, 34/24 ) . Nawet jeśli zmieniłbyś młynek na 24T do wersji 38/28 to by nie zagrało , konstrukcja dużej nie da szans na poprawne działanie (zębatki od M675 też nie będą kompatybilne z M8000 - inny rozstaw śrub).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mozliwosc kupna (właściwie to kupiłem trochę w ciemno) w dobrej cenie samych nowych ramion M8000. Do tego nowy blat 38T od M8000 i myslalem wlasnie o młynku 24T, bo taki mam układ w obecnym SLX. Rozstaw śrub w blatach M8000 zmienił sie, z tego co doczytałem, ze 104mm na 96mm. Mlynek z tego co widzę został chyba na 64mm, tak jak w M785. Mówisz, ze młynek od 785 np nie podejdzie do M8000? A jakby zastosować młynek 24T od M8000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młynek od M785 i M675 nie podejdzie bo w M8000 ramiona są węziej rozstawione (rozstaw jest na podstawie prostokąta a w M785 na podstawie kwadratu). Nawet jak dokupisz młynek 24T dedykowany do M8000 to nie będzie płynnie działało (będzie problem z przejściem z małej na dużą) bo tarcza 38T jest dedykowana do współpracy z 28T - nie będzie ramp do podnoszenia (kilka postów wyżej masz podobną sytuację przy pytaniu o tarczę od trekingowego Alivio).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

 

Widać trochę sie "wpakowałem" z ta M8000... Trzeba było kupić "zwykła" M785 i nie byłoby problemów...

 

Pozostaje mi zatem kupić młynek 28T i liczyć, ze wydole na nim na moich podjazdach.

 

Z drugiej strony bardzo dziwna jest ta nowa grupa M8000, skoro zębatki sa tak "sztywno" ustalone. Mało kto bedzie pewnie po nia sięgał, nie mogąc wybrać własnych konfiguracji tarcz pod swoje wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając rozstaw śrub niejako zapewnili sobie "monopol" na dobór zębatek pod ramiona, stad lepiej zarabiają na sprzedaży samych ramion i zębatek osobno, niz na sprzedaży całych gotowych kompletów ;) A myśle, ze wielu bikerom nie za bardzo podejdą narzucone z góry układy zębatek i bedą szukali alternatyw w starszych konstrukcjach lub u konkurencji.

 

Ja teraz zdecydowanie wybrałbym M785, no ale juz "po ptokach", bo mam w domu ramiona od M8000 i jedzie juz do mnie blat 38T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie od dziś wiadome było, że zmiana układu z 12/14 zębów korby na 10, bez zwiększenia ilości pinów podnoszących tak naprawdę nic lub niewiele da. To było podyktowane uprostrzeniem produkcji, jedna kaseta do 3 systemów korb. To zmusiło do zmiany stopniowania korby, a nie szybkość zmian biegu. Dziwna polityka i bardzo inna od dotychczasowej gdzie nawet w MTB mieliśmy zawsze klika stopniowań kaset. Mi osobiście się to nie podoba, no ale cóż zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym jest tak od dawniejszych czasów, ale jeden rozmiar kaset jest dopiero o teraz.

 

Żbik, dwie przeszkody, kształt ramp 38z wyprofilowany pod 28 oraz pojemność przerzutki. O ile przerzutkę będziesz miał pojemną, to pierwsze może przynieść problem w postaci zmiany biegu. Mniejsza o 2 zęby zębatka może spowodować, że łańcuch będzie co którąś zmianę spadał na mufę. Ale z drugiej strony 2 zęby to dość mało i można zaryzykować. Przy 4 zębach musiał byś podłożyć podkładki pod młynek by go minimalnie odsunąç od blatu i zapobiec temu efektowi.

U ciebie jest ten plus, że będziesz miał przerzutkę od 10rz więc taka zabawa w jakimś stopnku jest możliwa raczej.

Pamiętaj tylko, by młynek też kupić od korby m8000.

 

Osobiście z 26z bym zaryzykował, z 24 nie.

Na allegro są podkładki 0,2mm za złotówkę, pasujące do śrub korby, nimi sobie skorygujesz najwyżej rozstaw zębatek. Pomaga też w pewnym stopniu cieńszy łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
SRAM. Napęd sram od zawsze był inny niż shimano. Posiadał i nadal posiada inny system w tym przypadku 1:1 w każdej swej grupie co skutkuje tym ze ani manetki ani przerzutki nie są kompatybilne w obrębie tych 2 firm, jednak nie tyczy sie to przednich przerzutek. Ciekawą rzeczą jest i jasno wynikająca z liczb ze da sie połączyć sram i shimano. Otóż przy zastosowaniu manetek shimano i przerzutki sram napęd działa płynnie ale ... heh co 2 biegi  :D różnica 1:1 i 2:1. Odwrotna konfiguracja była by co pół biegu.

 

 

Mam pytanie. Ponieważ w jednym zdaniu jest napisane że przednie przerzutki SRAM-SHIMANO będą kompatybilne, a w następnym zdaniu że tylko co 2 biegi. No i nie rozumiem. Czy drugie zdanie dotyczy przerzutek przednich czy tylnich? czy przednia przerzutka z manetką innych grup będzie w pełni kompatybilna czy nie?

 

Moja sytuacja wygląda tak że mam przednią manetkę SRAM X-3 (dedykowaną do MTB) i do niej przerzutkę przednią SHIMANO CLARIS (dedykowaną do szos). Jednak nie da się precyzyjnie wyregulować przerzutki bo wydaje mi się że długość linki którą ciągnie manetką jest inna niż na którą zaprojektowana została przerzutka. Wózek przerzutki wyrzuca łańcuch poza największą zębatkę, jeżeli ograniczę jego ruch to nie da się wrzucić na manetce trzeciego biegu (linka za mocno napięta i nie chce "kliknąć"). Chcę więc kupić przerzutkę przednią Altus FD-M310 lub FD-M191. Będzie to działać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo czytania :D

 

Czy zabangla takie coś?

 

manetka DS 10 rzędowa XTR - będzie pewnie wymieniona na M7000 10 rzędowego jak zabangla ;)

M8000 SGS

kaseta 11-42 10 rzędowa

 

Pytam, bo pojemność mi wychodzi 45T przy korbie 36/22 a M8000 SGS ma max pojemność 47T.

Przy 10 rzędowych przerzutkach wyginają się śruby regulacyjne - za mała pojemność przerzutki jest.

 

Ewentualnie przerzutka i manetka M8000 do kasety 10 rzędowej 11-42, jak się ograniczy wychylenie przerzutki śrubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Mam napęd 1x9 z kasetą 11-34.

Trzy największe zębatki są na wspólnym pająku (HG-80)

Czy jest możliwa podmiana pająka z firmowego 26-30-34 na pająka od kasety 10 rzędowej 28-32-36?

Zwiększony przeskok pomiędzy zębatką 23 a 28 przeżyję, ale czy da się taki układ poprawnie wyregulować? Chodzi mi przede wszystkim o mniejszą odległość pomiędzy poszczególnymi zębatkami w kasetach 10 rzędowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni

 

Upewniam się - czy na pewno taki napęd:

Kaseta Acera CS-HG300-9 11-28z 9rz.

Manetka Acera SL-M3000 prawa 9rz czarna

- przerzutka 8rz Ultegra szosowa sprzed kilku lat LUB Deore 10rz sprzed roku

 

Dadzą radę współpracować z łańcuchem 8 (8) rzędowym???

Zależy mi na tym aby to grało ze sobą, ponieważ zależy mi na większej wytrzymałości łańcucha 8rz od 9rz a to jest dla mnie bardzo istotne.

 

 

P.S. Mam na myśli to, że nie będzie żadnych problemów z przerzucaniem łańcucha, ani z hałasem tworzonym podczas pracy napędu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...