Skocz do zawartości

[Buty spd] dla początkującego i jazda nimi.


DawidK

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem w innym temacie mam  trochę kasy z urodzin  i postanowiłem przeznaczyć na coś rowerowego. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami i myślę, że pomożecie wybrać pomóc czy warto i czy jest sens. Pierwsze co myślę nad butami i pedałami spd. Na razie używam zwykłych nosków do pedałów i czuje różnicę, jadać w pedałach a jadąc w noskach. Jeżdżę średnio około 40-50 km. najwięcej 73 km przejechałem. i warto zainwestować w dobre buty i czym się kierować przy wyborze? Zależy mi by się dało w nich choć trochę chodzić. Bo jak zwiedzam okolice u siebie, robię często przerwę i chodzę trochę. Czy jednak przy mojej jeździe to zbędny wydatek? Jest różnica jeżdżąc na zwykłych pedałach trudno się jeździć nauczyć? Rower stał się moją pasją, a przy okazji jako niepełnosprawnemu pomaga w rehabilitacji.  I staram się rozwijać więcej lepiej jeździć. I polecono mi jak mam około 400 zł. to warto iść w spd i by patrzyć na buty z klamrą czy podobnym zapięciem. W decathlonie rzuciły mi się w oczy 2 modele: http://www.decathlon.pl/buty-na-rower-mtb-m089-czarne--id_8324902.html i http://www.decathlon.pl/buty-na-rower-mtb-520-czarno-biae-id_8315397.html l Co sądzicie o tych modelach, warto w tej cenie?  Te shimano już mi jedna osoba poleciła i za jej namową założyłem temat. Powiedzcie mi czy jest różnica faktycznie między takimi  butami z rzepami a klamrami czy innym zapięciem? Chyba, że jeszcze inne buty  polecacie, z chęcią przejrzę. Wiecie to mój pierwszy sezon więc wszystko co rowerowe to nowość dla mnie.  A swoją drogą mój pierwszy sezon rowerowy się kończy i nie spodziewałem się, że jeszcze tyle zakup zrobię. Myślałem, że jak w tamtym roku kupiłem porządny rower to na jakiś czas spokój z zakupami. A tu mnie wciągnęło: a to ciuchy kupiłem, a to plecak się przyda, a to kask, rękawiczki, oświetlenie. Teraz  myślę nad butami, ale przynajmniej do tej pory udane zakupy i przydatne.  Pozdrawiam. 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze cos takiego jak buty z Lidla. Wersje mtb z miekka podeszwa kupisz na olx czy allegro za smieszne 40-60zl. Ja akurat mam szosowe buty z Lidla z twarda podeszwa na trzy rzepy i nie moge nic im zarzucic. Kupilem je za 99zl by sie przekonac czy spd bedzie lepsze od jazdy w noskach i stwierdzam, ze za 200zl (buty plus pedaly) moze i warto bylo ale 400zl bym juz nie zaplacil. Ale to oczywiscie moje osobiste zdanie. Buty z Lidla znajdziesz pod marka Crivit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna sprawa. Jeśli kupisz te buty w najbliższym czasie czyli jak będzie zimno to strasznie zmarzną Ci palce podczas dłużej wycieczki ponieważ są one dość przewiewne i zimy wiatr z łatwością wdziera się do buta. Jest to duży plus latem natomiast w temperaturze poniżej 10*C nie koniecznie.

Jest sposób aby zniwelować ten minus dokopując zewnętrzne ochraniacze na buty, takie jakby "skarpetki" które zakłada się na buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem to się pomyśli nad ochraniaczem ale i tak w zimie nie będę jeździł. A to warto wydać tyle, a jak z jakością tych shimano wytrzymają trochę? Nie stać mnie często  kupować, wole wydać raz a dobrze i  mieć coś lepszego na lata. I powiedz mi bo jestem trochę taką ciamajdą czy trudno załapać i nauczyć się jeździć w spd? Jak faktycznie różnice czujesz i lepiej się jeździ to mnie kusi kupić spróbować spd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już kiedyś podobnego posta, więc nie będę się powtarzał tylko go wkleję :)

 

 

 

Wpinanie i wypinanie jest dziecinnie proste, trzeba tylko nabrać wprawy. Kilka dni i się przyzwyczaisz. Jak dla mnie jazda z wypiętymi butami mija się z celem, po to jest ten system, żeby noga trzymała się cały czas i nie spadała podczas jazdy oraz żeby się efektywniej pedałowało. Ja wypinam się tylko gdy jadę bardzo wolno, np. manewrując między ludźmi, bo nigdy nie wiem kiedy będę musiał się zatrzymać. Wiem, że pytasz tak pewnie dlatego, że się boisz, ale to jest normalne. Ja jak w zeszłym roku zaczynałem przygodę z SPD też miałem stracha i na pierwszą jazdę wybrałem się do lasu i po prostu rozpędzałem się i zatrzymywałem, żeby wyrobić nawyk wypinania zanim się zatrzymam. Na początku robiłem tak, że najpierw się zatrzymywałem i dopiero chciałem się wypiąć i gleba na bok, ale po kilku razach się nauczyłem, później tylko trochę praktyki i noga wypina się automatycznie, nawet w sytuacjach awaryjnych, po prostu tak to wejdzie w nawyk, że nawet o tym nie myślisz tylko robisz to odruchowo. To naprawdę długo nie trwa, chwila moment i masz opanowane. Oczywiście kilka razy się przewrócisz to jest nieuniknione na początku, dlatego lepiej gdzieś poćwicz. Niestety jazda z tym systemem wiąże się z ryzykiem, że możesz się nie zdążyć wypiąć, jednak jest tak tylko na początku, później gdy wszystko opanujesz ryzyko nie wypięcia się spada praktycznie do zera. Co do chodzenia w butach SPD to raczej średni pomysł, oczywiście sam musisz zdecydować, więc lepiej przymierz sobie kilka par w sklepie i dopiero wtedy kup przez internet. Ja jak jadę do pracy rowerem to zawsze zabieram do plecaka normalne buty i na miejscu przebieram. Ale to już Twoja sprawa, da się w nich chodzić jednak one służą do pedałowania, nie do chodzenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

SovaLTD dzięki z chodzeniem mam na myśli w okolicy roweru od kilku do kilkudziesięciu metrów. Jakiś po kilka kilometrów nie zamierzam chodzić.

 

Aaa to spoko, generalnie w butach MTB da się normalnie chodzić i nie ma z tym problemu, można spokojnie przejść nawet kilka km, denerwować będzie tylko dźwięk bloku, który jest na równo z podeszwą i trochę stuka jak się idzie. Gorzej jest z butami szosowymi, ale tej opcji nie bierzesz pod uwagę, więc nie ma o czym mówić.

 

Jeśli natomiast chodzi o same buty i ich cenę to wg. mnie na pewno bardziej opłaci kupić się coś lepszego niż jakąś tandetę. Na pewno będą wygodniejsze, będą miały więcej i lepsze systemy i pewnie będą z lepszego materiału. Ja od 2 lat mam Shimano M 088 i jestem z nich zadowolony ale nie mam porównania, bo w innych nie jeździłem (po za szosowymi, ale to inny rodzaj buta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie lepiej kupowac rzeczy drozsze i lepsze ale kolega ma troche nietypowa sytuacje i nie wiadomo czy sobie poradzi z spd. Jesli sobie nie poradzi bedzie musial sprzedac buty i yeraz pytanie na ktorych butach wiecej straci przy odsprzedazy? Takich za 200zl czy takich za 70zl? Powtorze jeszcze raz, jazda w noskach a w spd niewiele sie rozni i pytanie czy warta jest wydania 400zl. Moze lepiej kupic lepsze obrecze, opony, siodelko albo cos z ciuchow na zime?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna rozwazac wiele mozliwosci. Kazdy jest inny i kazdemu co innego pasuje chociaz wiekszosc osob chwali sobie SPD i nie wyobraza powrotu do jazdy na normalnych pedalach.

Ja osobicie zainwestowalem prawie 500zl na poczatku w ciemno w ten system i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji.

Dawid musisz sam zdecydowac czy warto nikt tu nie odgadnie czy Ci sie to soodoba czy nie. Ale tak jak mowie wiekszosc jest na tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pieniądze, kupuj.  Też uważam, że nie będziesz żałował :)

Z mojej strony do rozważenia http://www.wiggle.co.uk/northwave-scorpius-srs-mtb-shoes/ , cena podobna do tych Shimano, które wskazywałeś w pierwszym poście.

Jeżeli chodzi o zakupy w tym sklepie, nie ma żadnego  problemu ...oczywiście, jak znajdziesz, lepiej by było wcześniej przymierzyć żeby sprawdzić rozmiarówkę, ale jest typowa ...normalnie noszę 43 i Northwave 43 mam buty (ale Shimano już 44!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek PD-M520, PD-M540 lub wariacje na temat tych pedałów z dodaną platformą. 

To najlepsze rozwiązania też moim zdaniem, z tym że PD-M540, jeżeli dysponujesz gotówką, na pierwszym miejscu ...w sumie kupujesz żeby służyły jakiś czas, a różnica w cenie nie jest jakaś szalona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze, że jeśli nie jesteś do końca przekonany, to kup wszystko używane, ale w dobrym stanie. Wydasz połowę mniej niż za nowe i zobaczysz czy Ci to pasuje czy nie. Jeśli nie, to sprzedasz tydzień później dokładnie za tyle samo co kupiłeś. Jeśli tak to również możesz sprzedać lub zostawić, pojeździć i kupić coś nowego za jakiś czas. Wybór należy do ciebie.

 

Tak jak wspomniał @wawry, pamiętaj żeby buty SPD kupić o jeden rozmiar większe niż te co nosisz na co dzień.  Taka jest reguła, ale różnie to wygląda, więc najlepiej przed zakupem przymierzyć, muszą być trochę większe nie dopasowane "na styk".

 

 

 

Teraz powiedzcie mi jak się ma sprawa z pedałami jak wybrać i od jakiej kwoty kupię porządne? Może jakieś modele polecicie.

 

Co do pedałów to PD-520 są o klasę niżej niż PD-540, te drugie to praktycznie to samo co XT tyle tylko... że bez napisu XT :P Wybór znowu należy do Ciebie, ale jeśli masz gotówkę i stać Cię na 540 to je kup, bo to już "porządne" pedały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam jeszcze, że jeśli nie jesteś do końca przekonany, to kup wszystko używane, ale w dobrym stanie.

Wiesz... używane buty?  No powiedzmy, co kto lubi. Natomiast pedały 520 i 540 używane, to na 90% będą miały luzy. Zresztą nie wiem, czy jest sens ładować się w używki, mając kasę przeznaczoną na zakup.

 

...pamiętaj żeby buty SPD kupić o jeden rozmiar większe niż te co nosisz na co dzień...

Ja wspomniałem jedynie o różnicach w rozmiarówkach poszczególnych firm. Natomiast moim zdaniem, buty pod SPD powinny być możliwie dopasowane, oczywiście z małą poprawką na spuchnięcie stopy przy wysiłku ...przecież wszystkie te systemy zapięć są po to, żeby but dobrze trzymał się stopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Natomiast moim zdaniem, buty pod SPD powinny być możliwie dopasowane, oczywiście z małą poprawką na spuchnięcie stopy przy wysiłku ...przecież wszystkie te systemy zapięć są po to, żeby but dobrze trzymał się stopy.

 

Przecież napisałem dokładnie to samo, więc nie będę się powtarzał. Najlepiej jest przymierzyć kilka par przed zakupem i samemu zdecydować, które wg. nas leżą najlepiej. Nawet jak będą o 1 nr. większe to nic się nie stanie, przecież w tych butach się jeździ a nie chodzi, więc żadnego dyskomfortu nie poczujesz. Co innego jak będą za duże o 3 numery.

 

Co do używek, ja swój pierwszy zestaw SPD miałem używany, ale stan "igła" i mało tego, dałem za niego grosze. Jedynym minusem było to, że jeździłem rowerem MTB w butach szosowych :) Ale to nic, bo przynajmniej wiedziałem już czy mi ten system pasuje czy nie. Buty szybko sprzedałem z duuużym zyskiem i kupiłem inne, tym razem już nowe MTB. Pedały sobie zostawiłem, bo były w bdb stanie, więc nie było sensu ich wymieniać.

 

Tak jak napisałem wcześniej, ja dałem tylko podpowiedź jak to można zrobić, autor tematu musi jednak sam zdecydować co mu bardziej odpowiada, nowe czy używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już wiem jakiego rodzaju butów szukać i rozmiaru. Odnośnie pedałów jak warto dołożyć do tych droższych Pd m 540  to dołożę. Na razie mam na buty dobre kasę, na pedały muszę dozbierać. Ale, że  w zimie nie będę jeździł myślę, że do wiosny nazbieram i będę miał buty i pedały. Wolę poczekać i mieć dobre buty i dobre pedały niż oba słabe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Odnośnie pedałów jak warto dołożyć do tych droższych Pd m 540  to dołożę...

Mam w jednym rowerze PD-M520 i ostatnio musiałem jeden robić, a że akurat ten rower nie jest jakoś specjalnie używany, to się trochę zdziwiłem, a nawet nieco wkurzyłem.  Brałem już pod uwagę wymianę pedałów i po zastanowieniu stwierdziłem, że wolę dołożyć do PD-M540, niż kupić następne PD-M520 ...i stąd moja rada.

 

Jako że temat zakupów wydaje się już do zamknięcia, to chciałbym dodać tylko jedną uwagę odnośnie początków jazdy w SPD. Przyzwyczaić powinieneś się szybko, tym bardziej , że jeździsz w noskach, ale na początku zdarzają się głupie upadki, szczególnie przy ruchu miejskim, a fiknięcie w środku miasta jest zabawne, ale raczej tylko dla jego świadków, a nie uczestnika :confused: Moim zdaniem, na początku, lepiej pojeździć przez jakiś czas tylko w jakimś miękkim terenie, bo szkoda i sprzętu i zdrowia ...od biedy, to podjedziesz nawet w klapkach, ale uważam, że lepsza chwila niewygody, niż upadek na asfalcie ze stopami spiętymi SPD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...