Skocz do zawartości

[pulsometr] strefy tętna


kidot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Temat pulsometru jazdy w strefach , wyznaczanie maksymalnego tętna itd. już był. Przeczytałem chyba już wszystko ale dalej dokładnej odpowiedzi nie znalazłem . A chodzi mi mianowicie o to : Czy strefy tętna wyznaczyć lepiej z tętna maksymalnego a może jednak lepiej z tętna spoczynkowego a jeszcze może lepiej ustalić trening z progu mlecznowego czyli tętna średniego. Druga sprawa trening interwałowy czy można trenować do max tętna oczywiście jeśli takie można uzyskać podczas treningu.? Czy lepiej zachować jakąś rezerwę i pilnować tętna. To samo z podjazdami wiadomo , że jak się cisnie na twardym przełożeniu pod górę to puls daje w górę. 

Proszę Panowie i Panie naskrobcie coś bo trenuję z pulsometrem jakiś czas ale chciałbym abyście się podzielili swoimi opiniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joe Friela czytałeś ?? Wyznacz strefy na podstawie progu mleczanowego (LT), i nie jest to wartość średnia tętna !!!

W warunkach domowych wyznacz go za pomocą testu który Friel opisuje w książce. Test warto powtarzać kilka razy w sezonie bo jest to wartość zmienna w zależności od formy.

 

Co do interwałów to powinno się ćwiczyć w każdej strefie, oraz stawiać nacisk na trening w konkretnej strefie w zależności co chcesz osiągnąć. Ale to już się odpowiednio dobiera interwały do konkretnego treningu i trenującego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Friela właśnie wyznacza się średnie tętno czyli pomiar między maksymalnym a minimalnym z tego testu.

Ale nie o to chodzi . Moje tetno max 193 spoczynkowe 57 prog mleczanowy 160 i teraz rodzi się pytanie : Ja z tym progiem 160 moge jechac 30 km bez wiekszego zmeczenia co ciekawe. Z moich treningow i spostzrerzen najbardziej jestem zblizony co do wyznaczenia stref z tetna spoczynkowego. Bo poprostu z progu mleczanowego bym się toczył na rowerze bez większego wyśiłku. 

Od spoczynkowego wyszły mi strefy 120-140

140-158

interwały 120-173(gdzie ja osiagam praktycznie max tetno na treningu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kidot ja wyznaczyłeś swój próg mleczanowy i kiedy? Bo jeśli twierdzisz, że jedziesz na luzie na swoim progu LT to:

- robiłeś go dawno jak nie byleś wytrenowany i strefy Ci się przesunęły,

- źle go wyznaczyłeś.

 

Sama charakterystyka testu nie pozwala, żebyś na swoim LT mógł cyt. "toczyć na rowerze bez większego wyśiłku". Przypomnę:
 

"Test 30-minutowy

Polega na przejechaniu płaskiego lub wiodącego lekko pod górkę (1-2%) odcinka szosy z intensywnością maksymalną, możliwą do utrzymania przez cały test.
 
Rozgrzewka: powinna wynosić 10-30 minut i stanowić standardową procedurę, jaką wykonujemy zwykle przed wyścigiem. Może zawierać 1-2 krótkie interwały (30-60 sekund) mające na celu przygotowanie organizmu do wysiłku.
 
Czas trwania: 30 minut
 
Kadencja: stała, do wyboru przez zawodnika, powtarzalna w każdym kolejnym teście. Standardowo w granicach 85-95rpm.
 
Sposób jazdy: stopniowe narastanie prędkości przez pierwsze 4-6 minut, następnie utrzymywanie stałej intensywności do końca testu.
 
Pomiar tętna średniego: mierzony pomiędzy 10-30 minutą (20 minut) testu.
 
Wynik: średnie tętno z 20 końcowych minut testu stanowi w przybliżeniu wartość progu LT."
 

 

Inna sprawa, nie da się trenować interwałów w każdej strefie...no bo jak, interwał w tlenie? Interwały można robić w ostatnich strefach tętna. Interwały to krótkie segmenty treningu o bardzo dużej intensywności przeplatane segmentami o intensywności odpowiednio mniejszej. Co za tym jeśli robisz interwały np. 30 sec na maksa a później 2 minuty luzu i tak 10 razy i wychodzi Ci tętno 120 to robisz coś źle :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi . Z tym progiem mleczanowym coś rzeczywiście zawaliłem. Zrobię go na kolejnym maratonie bo będzie na dniach. A z tymi interwałami to źle mnie zrozumiałeś.Trenuję tak jak napisałeś tylko ja robię np. 30 sek na 15 sek i 60 sek na 30 sek. Tylko jak wyznaczyłem z tętna spoczynkowego , że inerwały powinienem robić 120-173 . A ja dochodzę do tętna maksymalnego jak robię mocną jazdę nie mówię tu o średniej tak jak napisałeś tylko ile wycisnę na maksa.I moje pytanie brzmiało czy powinienem dochodzić do maksymalnego czy dać trochę luzu.? I nie mówię tu o średniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób testu na maratonie bo się nie da. Musisz mieć odcinek na którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Odnośnie osiągania maksymalnego tętna przy interwałach to zależy, gdzieś kiedyś czytałem, że przez pierwsze 2-3 lata od rozpoczęcia trenowania nie powinno się robić interwałów na maksa bo układ krwionośny nie jest jeszcze na to przygotowany.

 

Moje LT to 174bpm, a na wyścigach albo ostrych treningach zdarzało się, że tętno skakało do 193 bpm ;) Ogólnie jeśli chodzi o interwały albo dawanie zmiany w grupie to ja wchodzę na tętno 183-187 więc powyżej LT. Tak samo na podjazdach które chcę pocisnąć na maksa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem trening " symulację wyścigu" ale z pewną rezerwą . Tętno maksymalne mi skoczyło tylko do 181 a tempo średnie 175 czyli próg mleczanowy już najbiedniej mam 175 więc coś z tym 160 pokickałem może to było 180 he he. 

Ale zrobię test tak jak powinno się zrobić. A jeszcze jedna rzecz jak zaczynamy nowy sezon czyli przyszły rok to dobrze jest na początku wyznaczyć nowy próg mleczanowy?.

Od progu mleczanowego jak wyliczacie strefy? chodzi mi o procent?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryszy powiem Ci taką rzecz , że wyznaczając strefy tętna od tętna spoczynkowego to by się zgadzało co do progu mleczanowego . Obliczyłem i wyszły mi te same wartości. Wiadomo , że z wytrenowaniem próg mleczanowy zazwyczaj rośnie ale i tętno spoczynkowe maleje więc spokojnie moża z niego wyliczyć strefy. Kalkulator na stronie Grzegorz kowal.

Czy to może być mylące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale ja kalkulatorem ze strony tego Pana bym się nie posługiwał. A tym bardziej wyznaczeniem stref z tętna spoczynkowego. Jak byś miał wyznaczone tętno maksymalne to mógłbyś pokusić się o wyznaczenie strefy z rezerwy tętna.

 

Jeszcze raz, chcesz mieć mniej więcej wyznaczone strefy to test 30 minutowy, przeczytaj friela i na podstawie tego wyznacz sobie strefy.

 

Chcesz mieć dokładnie wyznaczone strefy treningowe to idziesz do jakiegoś klubu gdzie Ci zrobią pomiar kwasu mlekowego we krwi podczas wysiłku.

 

Odpuść sobie wyznaczanie stref z tętna spoczynkowego bo bardzo trudno je dokładnie sprawdzić i za bardzo jest zależne od fizjologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

 

Wracając do tematu . Od dwóch tygodni po dwutygodniowym odpoczynku zacząłem śmigać na rowerku. Wczoraj zrobiłem sobie test Friela i wyszły mi oto takie wyniki 188 tętno max 184 tętno średnie. Test przeproeadziłem prawidłowo pulsak brak zakłóceń. Czy te cztery uderzenia różnicy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Znaczy, że trzymałeś równe tempo, bez szarpania. Tak właśnie powinno być :) Chociaż test warto za jakiś czas powtórzyć. Tym bardziej, że jeździłeś dopiero 2 tygodnie po przerwie. No i o dobre warunki do testu o tej porze roku trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tym równym tempem bo starałem się w miare jednolicie i na jednej kadencji ulubionej jechać i pewnie wyszła ta niewielka różnica bo na wyścigu to mi wychodziło grubo ponad 200 .Już załapałem w czym rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...