Skocz do zawartości

[łańcuch] Jaki łańcuch 7/8rz i ile sztuk


piter123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Wiem, że sporo już było napisane. Wiem, że było sporo pomiarów ale jak zwykle sa opinie przeciwstawne. Brakuje tylko we wszystkim kwestii finansowej.

Potrzebuję kupić łańcuchy do 7rz wolnobieg, 7rz kaseta, 8rz kaseta (trzy różne rowery). Który wybrać?
Sunrace CNM54 - 18zł
KMC Z51 - 19zł
Accent AC-801 - 23zł
HG40 - 23zł
KMC Z72 - 27zł
KMC Z92 - 32zł
Accent AC-881 - 39zł
Connex 800 - 44zł
HG71 - 45zł

Wyczytałem, że ponoć Connex wyciąga się najmniej, HG71 nie ma opinii, jakaś nowość? HG40 i kmc podobno szajs. Ale jak to się ma do stosunku jakość cena? Czy connex lub hg 71 wytrzyma przynajmniej dwa razy dłużej?
Wyczytałem, ze dobry jest HG50 ale nijak nie mogę znaleźć takiego łańcucha. Nie produkują już? To na co zamienili?

Czy może się bawić coś z 9rz jeśli będzie w ogóle pasowało?

I ile łańcuchów kupowac do jednego? Czy na dwóch zakładanych naprzemiennie można realnie wydłużyć żywotność zębatek? Czy to w ogóle ma sens w przypadku normalnej jazdy w celach transportowych?

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z92 nie jest najgorszy, bardzo go lubię za wiotkość, kulturę pracy i wykończenie. Cały jest niklowany. Ale jest po środku stawki między plastelinowym HG40 a HG71.

 

Obecnie najlepszy jest HG71. To jest następca HG50 od tego roku. HG50 był świetny dopóki był produkowany w Japonii, potem było już gorzej. Obecnie mam drugi HG71 w tym sezonie i nie mam do niego zastrzeżeń, mimo mocniejszej łydki nie poddał się bardziej niż HG50 przy tym samym przebiegu.

 

 

Moim zdaniem kup 71, lub jeśli chcesz eksperymentować to X8 możesz nabyć, ten też ma dobre opinie ale osobiście go nigdy nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cervandes

Czy wiekszy wydatek jest opłacalny? Z twojego posta:

"Po lewej Z92 500km na asfalcie, Finish Line DRY co 50-80km. Po prawej HG50 1400km. To by było na tyle jeśli chodzi o opisy sprzedawców na allegro "jak HG50""

gdzie oba miały identyczną długośc wynika, że hg50 wyciąga się trzykrotnie wolniej. Tylko czy wyciąganie jest liniowe z kilometrażem i do końca żywotności hg wytrzyma 3x więcej?

Czy zamienianie łańcuchów jest opłacalne? Ktoś to mierzył? Ile łańcuchów kupić? Domyślam się, że tyle ile wytrzymują zębatki? 2-3? Czy może wyciągnięcie do max 1% i wymiana powoduje, że zębatki mogą być z powodzeniem użyte z nowymi łańcuchami?

Czy spinki należy wyrzucać z łańcuchem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przekładka łańcuchów, to raczej przy intensywnej eksploatacji ma sens, (jest to nieco upierdliwe, musisz kontrolować zużycie.)

- spinkę można przekładać starą ale często wyrabia się i może się rozpinać.

jedno jest pewne, opłacaca się mieć łńcuch dobrej jakości gdyż za miękki psuje cały napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-6-8 tyś rocznie zależnie od roweru.
Kontrola nie ma problemu. I tak zdejmuje okresowo do czyszczenia.

To może jeden do najrzadziej używanego. Dwa do szosy. A trzy do mieszczucha używanego codziennie również zimą? Czy dwa?

Zostawić Stare rozciągnięte w 1% na zajechanie zębatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zamienianie łańcuchów jest opłacalne? Ktoś to mierzył? Ile łańcuchów kupić? Domyślam się, że tyle ile wytrzymują zębatki? 2-3? Czy może wyciągnięcie do max 1% i wymiana powoduje, że zębatki mogą być z powodzeniem użyte z nowymi łańcuchami? Czy spinki należy wyrzucać z łańcuchem?

 

-Tak, jest opłacalne.

-Tak, mierzyłem

-2-3

-zębatki wytrzymują tyle razy więcej ile masz łańcuchów;

-wyrzucanie powyżej 1% jest moim zdaniem nieopłacalne - jeździć do śmierci kasety/wolnobiegu;

-zależy od zużycia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-zębatki wytrzymują tyle razy więcej ile masz łańcuchów;

W nieskończoność? Tak realnie to ile łańcuchów przeżyje? 2,3 czy znacznie więcej?

 

Jak w ogóle powinna wyglądac procedura? Dwa, trzy łańcuchy na zmianę. Co np. 500km zmieniamy do wyciągnięcia 1%. Czy wtedy lepiej założyć nowe łańcuchy czy już używamy starych do zajechania zebatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja HG41 i HG71 mam teraz. Po 2000km zmieniłem na nowy HG71 i się prawie przyjął, tzn raz czy dwa przeskoczył nowy łańcuch na najczęściej używanej koronce i mega dziurach. Właśnie kończę drugi HG71 (tj zbliżam się do 2000km). Od teraz będę je zamieniał miejscami co kilkaset km. A ile to wytrzyma? Pewnie kolejny sezon. Nowego łańcucha już raczej nie ma szans ta kaseta zaakceptować. Będzie wybrzydzała po 4000km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wpierw pojadę z dwoma. Po wyciągnięciu 1% zobaczę optycznie jak wyglądają zębatki. Jak będzie widać różnicę to zajeżdżam. Jak nie to nowe.
Staram się też nie używać kilku przełożeń a mieszam na zasadzie raz z przodu na średniej a raz na wysokiej. Tylne zużywają się bardziej równomiernie tzn. przynajmniej 3-6 a nie tylko 5-6.

W jednym rowerze na jednym hg40 przejechałem z 5tyś. Zużycie zębatek bardzo wyraźne ale jeszcze łańcuch nie "tańczy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W nieskończoność? Tak realnie to ile łańcuchów przeżyje? 2,3 czy znacznie więcej? Jak w ogóle powinna wyglądac procedura? Dwa, trzy łańcuchy na zmianę. Co np. 500km zmieniamy do wyciągnięcia 1%. Czy wtedy lepiej założyć nowe łańcuchy czy już używamy starych do zajechania zebatek?

 

Nie wiem czy w nieskończoność, bo powyżej 3 łańcuchów (czasem 2), zakup kolejnych jest po prostu nieopłacalny.

Ja zmieniam co 500km na najkrótszy. Zębatki dużo wolniej się zużywają niż przy stosowaniu jednego łańcucha. Jak zacznie przeskakiwać, to tylne zębatki nowe + nowe łańcuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...