Skocz do zawartości

[kurtka] na zimę, niekoniecznie wodoszczelna, okolice 400pln


DCV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

 

Z racji że wrzesień zaczął się mocno jesiennie, postanowiłem pomyśleć o zimie, a co za tym idzie o zakupie nowej wierzchniej górnej warstwy.

 

Forum przewertowane od A do Z, Internet przeszukany, recenzje na różnych MTBR i innych również....a ja dalej w kropce.

 

Na chwilę obecną wybieram pomiędzy kurtkami ENDURA Windchill II, a ENDURA Convert Softshell.

http://www.endurasport.com/products/?ProductID=28

 

http://www.endurasport.com/products/?ProductID=26

 

I nie wiem na co się zdecydować.

Może ktoś z Was porównywał powyższe modele?

Oczywiście jestem otwarty na inne sugestie, marki itd.

Budżet jaki chcę przeznaczyć to okolice 400pln.

 

Jeżdżę powiedzmy do -15C, nie transportowo, raczej intensywnie, najczęściej po lasach (w śniegu też).

A kurtkę chciałbym zakładać od okolic +5C.

Pod kurtkę będę ubierał termo base layer i bluzę, również termo - w zależności od temperatur.

Nie jeżdżę w deszczu, chyba że się trafi "w drodze", ale na takie sytuacje mam awaryjny "worek".

 

Kurtka ma nie pozwolić zmarznąć i jednocześnie nie powodować "gotowania", a co za tym idzie osadzania się potu na jej wewnętrznej stronie - pocę się raczej standardowo. Aktualnie posiadany cywilny Softshell totalnie nie spełnia tego wymogu, i po jeździe kurtka w środku płynie.

 

Jednym słowem poszukuję czegoś dobrze oddychającego.

 

Pozdrawiam

DCV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kurtki spowodują że zmarzniesz jeśli nie będziesz miał termoizolacji pod spodem.

Windchill ma panele z thermorubaix czyli z materiału przewiewnego - wg mnie kiepski patent na zimę. 

Softshell endury ma oddychalność kiepską i wg mnie nie nadaje się do intensywniejszej jazdy.

 

Kup wiatrówkę, bez membrany. Temat przerabiany wielokrotnie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za naprostownie.

Czyli muszę zacząć szukać jakiejś wiatrówki i polara.

 

@mmisiek9612

Dzięki za podrzucenie linków, to Shimano wygląda interesująco, pytanie jak się sprawdzi przy bardziej intensywnej jeździe w temp. +5C  -15C, testowałeś może?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj opis.

 

  • pod pachami wstawki tylko z ocieplanego materiału, mają za zadanie "wyrzucać" nadmiar ciepła i pary wodnej podczas aktywności fizycznej

To znaczy że oddycha kulawo jeśli potrzebuje wywietrzników. I jeśli jest wykonana w całości z softshellu to dlaczego ma panele bez softshellu? Lubię producencki bełkot...

Kiedyś skusiłem się na kurtkę Shimano, model mający w opisie Accu 3D, jesienno zimową takiej właśnie konstrukcji. Potrzebowałem ciuch do jazdy w zimie raczej w trochę wyższych temperaturach niż minus 15. Założyłem błędnie że kurtka jest w całości wiatroszczelna, nie obmacałem jej zbyt dokładnie i przy pierwszej jeździe dopadł mnie przeciąg przez panele wentylacyjne. Nie było aż tak zimno, za to było niespecjalnie przyjemnie. 

Ocieplane softy nie zapewniają dobrej wentylacji, nie ma takiej możliwości bo nie ma takich materiałów w tej konfiguracji, które dobrą oddychalność zapewniają.  

Jeśli się decydujesz na taki zakup to kupujesz ciuch kalibru Endury z pierwszego posta. W takim przypadku nie ma sensu zakupu wiatrówki, ponieważ musisz mieć do niej warstwę termo. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się :) Też rozglądam się powoli za kurtką do jazdy po lesie w podobnym budżecie. Liczy się dla mnie maksymalna oddychalność. Ochrona przed wiatrem dużo mniej. U mnie zakres temperatur raczej wyższy - taka ciepła zima jak w ostatnich latach. Powiedzmy 1-6*C. 

 

Czyli mówicie, że kurtka tego nie zapewni? Myślałem o czymś z membraną tylko z tyłu. Do tej pory jeździłem tak jak pisaliście - na wierzchu wiatrówka, pod spodem koszulka termo + bluza / ewentualnie koszulka krótki rękaw. No i pod względem oddychalności mogłoby być lepiej. Wiatrówka to "folia" z dużymi panelami z siatki pod pachą i na plecach.

Na niższe temperatury mam kurtkę z membrany, ale w zeszłym roku założyłem ją chyba 2 razy.

 

Może pomyśleć o lepszej wiatrówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że miałem na myśli membranę z przodu  :laugh: Czyli mówicie, że coś takiego się sprawdzi? Muszę się rozejrzeć za konkretnymi modelami.

To bluza z przednim panelem wiatroszczelnym.

Proponuję ENDURA FS260 Pro Jetstream III, ale to na pewno nie na zimę i niskie temperatury.

 

Wychodzi na to że kurtka w całości wykonana z Softshell nie będzie oddychać na tyle aby się nie zagrzać.

 

Odnośnie zastosowania wiatrówki jako wierzchniej warstwy to obawiam się jedynie że:

 

Wiatrówka to "folia" z dużymi panelami z siatki pod pachą i na plecach.

 

I z oddychaniem wcale nie będzie lepiej niż w Softshell'u.

 

Na chwilę obecną zostanę przy opcji:

- termo bielizna (im niższa temperatura tym cieplejsza)

- bluza termo z długim rękawem

- kurtko-bluza ENDURA PRO260 Jetstream III jako wiatrołap

 

Zobaczę do jakich temperatur takie rozwiązanie będzie się sprawdzać, i wtedy ewentualnie dokupić/wymienić warstwę której będzie brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tą blużę i była to jedna z najgorszych rzeczy jakie posiadałem: panel przedni jest zrobiony -dosłownie- z ceraty czyli oddychalność jest na poziomie zerowym.

Do tego jest on bardzo wąski a przodu, a pozostały materiał jest bardzo cienki więc efekt jest taki, że front tułowia jest zlany potem, a boki zawiewa.

Jedyna zaleta bluzy to fajny krój.

Posiadałem podobną koncepcyjnie bluzę Altury i była bez porównania lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odnośnie zastosowania wiatrówki jako wierzchniej warstwy to obawiam się jedynie że:   Herman88, dnia 08 Wrze 2015 - 10:07 AM, napisał: Wiatrówka to "folia" z dużymi panelami z siatki pod pachą i na plecach.   I z oddychaniem wcale nie będzie lepiej niż w Softshell'u.   Na chwilę obecną zostanę przy opcji: - termo bielizna (im niższa temperatura tym cieplejsza) - bluza termo z długim rękawem - kurtko-bluza ENDURA PRO260 Jetstream III jako wiatrołap

 

Wiatrówki - te które miałem - Endura Pakajak, dwie Montane i jedna Pearl Izumi to nie były folie z panelami z siatki. Kurtki te były wykonane jednolicie, w całości z tego samego materiału. Zazwyczaj siatkę lub oddychające przewiewne panele są w tych ciuchach które mają słabo oddychające części wykonane z tkanin z membraną.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tą blużę i była to jedna z najgorszych rzeczy jakie posiadałem: panel przedni jest zrobiony -dosłownie- z ceraty czyli oddychalność jest na poziomie zerowym.

Do tego jest on bardzo wąski a przodu, a pozostały materiał jest bardzo cienki więc efekt jest taki, że front tułowia jest zlany potem, a boki zawiewa.

Jedyna zaleta bluzy to fajny krój.

Posiadałem podobną koncepcyjnie bluzę Altury i była bez porównania lepsza.

 

Już to pisałem, ale napiszę raz jeszcze.

Mam najstarszy model i do oddychalności nie mogę się przyczepić. Zdarzał mi się jeździć poniżej 0C i po dłuższym zatrzymaniu z przodu tworzyła mi się warstewka szronu - więc przód oddycha. Znajomy kupił w zeszłym roku nowszy model - Jetstream II. Faktycznie materiał przodu jest inny, ale znajomy i tak jest bardzo zadowolony.

Nigdy w tej bluzie nie miałem przodu zlanego potem, nie jestem chudy i przód wcale nie jest dla mnie za wąski. W zakresie 3-13C używam tej bluzy właściwie cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na duże minusy sprawdza się tylko kurtka polarowa z membraną. Oddychalność wspaniała, wiatroszczelność wyśmienita podobnie jak trzymanie ciepła. Jedyny problem to taki, że od 10 lat nie jestem w stanie znaleźć zamiennika w polskich sklepach a staruszek już powoli się sypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...