Skocz do zawartości

[Piasta] Dobór kulek i konusów do piasty.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie może laickie ale....znalazłem stare przednie koło z rozebraną piastą, miski są zdrowe także chciałbym je poskładać i tu pojawia się problem czy jak zakupie do tego koła najtańszą standardową ośkę z konusami w zestawie to będzie pasowała? Kolejny problem to dobór kulek, do jednej miski 10 tych malutkich czy 9 tych trochę większych.

Nie jestem w stanie określić jaka to piasta, typowy no name, dlatego chciałbym te koło doprowadzić do użytku bardzo tanim kosztem.

 z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic będę w takim razie eksperymentował. A mam jeszcze takie pytanie, czy jeżeli dajmy na to w jakiejś konkretnej piaście shimano było 10 tych kulek to można tam włożyć 9 tych większych? Wydaje mi się, że to wyjdzie na to samo, ale oświećcie mnie proszę :)

 

 

EDIT: Dobrze wyczyściłem piastę z zewnątrz i jest oznaczenie : Shimano Deore hb-m550

Może ktoś posiadał takową piastę i wie jakie konusy do niej dobrać? Ta piasta to może być niezły rarytas, mam jeszcze dobre chromowo-molibdenowe ośki z lat 90 także potrzebuje tylko konusy do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem ja bym nie kombinował. Tylne kulki są większe i mogą tak dobrze nie pasować do przednich bieżni. Te kuleczki kosztują 9 zł za 20 szt. (shimano) więc jakiś ogromny wydatek to nie jest

http://www.centrumrowerowe.pl/czesci/piasty-rowerowe/akcesoria-i-czesci/szukanie,3,0,0,2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz  co właśnie nie bardzo, bo obręcz też już jest zjechana...miski są zdrowe, ośki mam, jedyne czego potrzebuje to konusy bo kulki też mam. Gdybym dopasował do tego koła konusy to lekko na nim jeszcze zrobię 10 tys km mojej jazdy w lekkim terenie a potem na złom.

 

Gdybym znalazł stare zjechane konusy z tej piasty była by jakaś możliwość ich zmierzenia czy coś i dopasowania innych? albo bym z nimi pojeździł po sklepach i spróbował przypasować. Ja mam w garażu rowerowy złom, wszystko się znajdzie :laugh: :laugh:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem pytania. Stożek to stożek, jeśli będzie miał większy kąt, to mniej skręcasz. Na tej stronie jakieś ceny z kosmosu, 10zł za konusa.  8zł to kosztuje kompletna ośka. Tak samo kulki - kup kulki do piasy, jak masz wątpliwości to suwiarka w rękę i wiesz jakiej średnicy potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozumiem pytania. Stożek to stożek, jeśli będzie miał większy kąt, to mniej skręcasz.

Konus to nie jest stożek. To jest fragment torusa. I żeby optymalnie rozkładały się naciski to krzywizna musi być dopasowana do średnicy kulek (tak samo w misce). To samo z promieniem po którym toczy się kulka. Jak tego się nie zgra to oczywiście łożysko będzie się jakoś obracać ale rozleci się szybko. Bo łożysko skośne (a takie są łożyska w kołach) zaprojektowane na kąt np 45 st. nie będzie pracowało gdy się je zmontuje z innym kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Konus to nie jest stożek. To jest fragment torusa. I żeby optymalnie rozkładały się naciski to krzywizna musi być dopasowana do średnicy kulek (tak samo w misce). To samo z promieniem po którym toczy się kulka. Jak tego się nie zgra to oczywiście łożysko będzie się jakoś obracać ale rozleci się szybko. Bo łożysko skośne (a takie są łożyska w kołach) zaprojektowane na kąt np 45 st. nie będzie pracowało gdy się je zmontuje z innym kątem.

 

Mam wrażenie, że niektórzy robią z roweru prom kosmiczny. :w00t: Niech weźmie te kulki do sklepu, to mu konusy dobiorą. Domyślam się, że technologii zmiennej geometrii łopatek turbiny tam nie ma, chociażby z tego powodu:

 

 

 

Nie jestem w stanie określić jaka to piasta, typowy no name, dlatego chciałbym te koło doprowadzić do użytku bardzo tanim kosztem.

 

Łożyska skośne to raczej nie w budżetowych bułkowozach..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam wrażenie, że niektórzy robią z roweru prom kosmiczny.

 

Po prostu robią coś tak jak ma być a nie na od byle tylko działało (przez chwilę).  Przez właśnie takie osoby (domorosłych kombinataorów którzy zawsze wiedzą lepiej) i naprawiają wszystko najtańszym kosztem ten kraj jest taki zacofany...


 

 

Łożyska skośne to raczej nie w budżetowych bułkowozach..

 

piasta deore lx to nie marketowe gówno ale chyba nie masz o tym pojęcia za bardzo...

 

 

SZAKALI

tutaj masz schemat tej piasty może pomoże w doborze http://wheelsmfg.com/tech/PDF/hub/hb-m550.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po prostu robią coś tak jak ma być a nie na od###### byle tylko działało (przez chwilę). Przez właśnie takie osoby (domorosłych kombinataorów którzy zawsze wiedzą lepiej) i naprawiają wszystko najtańszym kosztem ten kraj jest taki zacofany...

 

Z pewnością.

 

 

 

piasta deore lx to nie marketowe gówno ale chyba nie masz o tym pojęcia za bardzo...

 

Przeoczyłem jaka to piasta. Nie wiedziałem, że takie podniecenie wywołuje w tobie klasa osprzętu.

 

 

 

A właśnie, ze jak najbardziej. Każde łożysko z konusami to łożysko skośne. Bo linia styku elementu tocznego (kulki) z bieżniami nie jest prostopadła do osi obrotu tylko skośna. Tak jak tu:

 

Dzięki za uświadomienie. Myślałem, że to po prostu łożysko kulowe. Nadal nie wydaje mi się, że znając średnicę kulki problemem jest dobór konusa. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki mmisiek9612, przedzwonię do alpe czy mają na sklepie i jak będę w okolicach to tam wpadnę tak żeby nie tracić dodatkowej kasy za przesyłkę. Myślę, że warto zainwestować 18 zł i mieć porządnie zrobioną piastę lx z lat 90.

 

Dzięki Panowie za udział w dyskusji i pomoc :)

 

Napiszę jak poskładam te koło w 1 całość, ew jak jeszcze jakieś problemy wynikną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym był bardziej ostrożny przy dobieraniu zamienników. M9 to oczywiście gwint osi, 10,5 to długość konusa. Ja bym sprawdził jeszcze średnicę zewnętrzną i sposób mocowania uszczelnienia. Jak to wygląda w twojej piaście widać na rysunku od Michała. Ale inne konusy o podobnych wymiarach mogą się znacznie różnić np:

http://wheelsmfg.com/products/hub-parts/all-cones.html?_=1441868546859&length_mm=6045%2C6046&thread_size=6229

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem trochę czasu, podjechałem do alpe bike obejrzeć te konusy i powiem szczerze właśnie dosyć znacząco się różniły od oryginału tak więc postanowiłem jeszcze trochę poszukać i zamówiłem konusy w innym sklepie...rozmiar ten sam, ale na schemacie poglądowym wyglądały prawie tak samo jak te z oryginału, także zamówiłem w ciemno ( 4 zł sztuka, też shimano..ale inny model ).

 

Przyszły, idealne...piasta idealnie skręcona, zero luzu, toczy się bez żadnych oporów :) Także większość znajomych radziła mi dać z tym sobie spokój a ja tym czasem mam koło na oldschoolowej pieście lx z lat 90 na którym zrobię lekko z 10 kk. Warto dodać że groszowym kosztem ( konusy 8 zł, kulki shimano 8 zł )

 

Jeszcze raz wielkie dzięki Wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...