Skocz do zawartości

[koła 650B] średnica osi, Shimano XT?


bugmenot1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zmienić koła w swoim obecnym rowerze (Romet rambler 650B 4.0 - http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_650b_275_40,10,485,614,13766,2014.html).

 

Pierwsza sprawa - szukam rady rowerzystów mądrzejszych ode mnie w temacie piasty/osi.

 

Przednie koło montowane jest w systemie Q-LOC 15 mm (Suntour Epicon)

Tylne koło montowane jest na szybkozamykacz Shimano (9 mm, według innych źródeł 10 mm..., jeśli się nie mylę 135 mm między tylnymi widełkami)

 

Jeśli dobrze rozumiem, kupując:

- przednie koło - nie mogę kupić modelu z piastą na szybkozamykacz, tylko na oś 100 x 15 mm? Czy piasta opisana jako Shimano E-THRU jest kompatybilna z systemem Q-LOC 15 mm Suntour'a? Czy może piasty opisanej w ten sposób również kupić nie mogę i muszę mierzyć tylko i wyłącznie w modele opisano jako "oś 100 x 15 mm"? A co z opisem "QR 15"?

- tylne koło - jeśli kupię model z piastą opisaną jako "na szybkozamykacz" - problem mam z głowy, ponieważ będzie to na bank kompatybilne z obecnym systemem? Model opisany jako "142 x 12 mm" odpada?

 

 

Kwestia druga (przy ww. wymaganiach - przód - 15 mm Q-LOC, tył - szybkozamykacz 9mm? 10 mm?):

 

Jakie koła polecacie?

650B, center lock, z tyłu kaseta na 10 przełożeń, opona o szerokości 2,25. Cena - optymalnie w okolicach 1100 PLN, max powiedzmy do 1500 PLN.

Allegro, sklepy internetowe, interesują mnie tylko nówki.

 

Model jazdy - 70% płasko w lesie, 30% niezbyt nachalne zjazdy leśne (korzenie, kamienie, luźny piach i żwir).

 

Wstępnie wyszukałem następujące opcje:

- Shimano XT WH-M785 - przód QR 15 (czyli kompatybilne z 15 mm Q-LOC Suntour'a?), tył - oś 135 x 9 mm z szybkozamykaczem (?) - 1100 PLN. Czy warto? Jak te koła i piasty się sprawują? Z bardzo skromnej ilości recenzji wyczytałem tylko tyle, że rzekomo słabo trzymają opony o szerokości 2,25.

- Shimano XT WH-M8000 - przód E-THRU czy szybkozamykacz 15 mm ? Tył - szybkozamykacz 10 x 135 mm ? - około 1555 PLN (zależnie od tego jaką oś w końcu należy wybrać...).

 

Inne ciekawe koła niestety są najczęściej pod 6 śrub, a dopiero co zmieniałem tarcze i z tej racji mam zamiar pozostać przy center lock. Jakieś sugestie co do wyboru kół?

 

 

Przeszukałem zasoby www w powyższych tematach, nawet anglojęzyczne, jednak jest problem ze znalezieniem spójnych informacji w tym temacie. Stąd moja prośba o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasta przednia ma ma prostu otwór 15mm, i pasuje do każdego widelca z mocowaniem o szerokości 100mm i osią 15 mm, natomiast oś jest częścią widelca, a każda firma produkująca amortyzatory ma swój system mocowania osi.

Z opisu wynika, że ten Romat ma z tyłu haki 135 X 10mm, koło z mocowaniem QR daje mniejszą sztywność boczną tylnego trójkąta w porównaniu z kołem mocowanym osią 10mm. (thru bolt 10mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...