Skocz do zawartości

[napęd] Wymiana napędu, kompatybilność korby i suportu


zetiks

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Jestem w trakcie wymiany elementów napędu w piekielnej machinie zwanej Rockrider 340 ( z góry uprzedzam nie, nie kupię nowego roweru i tak, mam zamiar wymienić w nim napęd  :laugh: ).

Jako, że praktycznie zajechałem napęd w tym rowerze, a wiedziałem, że mnie to kiedyś czeka- postanowiłem zmienić osławiony wolnobieg na kasetę. 

Koła to nie problem, wiem, że muszę zmienić - w zasadzie mam już upatrzone. Manetki kupiłem chwilę po kupnie roweru i zmieniłem wraz z wymianą kierownicy na acery 3x8. Nadszedł czas na korbę, łańcuch oraz kasetę. O ile dobór kasety to raczej nie problem i wymyśliłem sobie:

 

kaseta  http://allegro.pl/kaseta-shimano-cshg51-8-rzedowa-11-32-i5067203162.html ,

łańcuch http://allegro.pl/lancuch-shimano-cnhg40-114-ogniw-i5102828668.html ,

 

To przy doborze korby zaczęły się schody. Z tego co dowiedziałem się od serwisanta Decathlonu w tym rowerze zamontowany jest suport o osi 120mm. Planowałem kupić korbę http://allegro.pl/mechanizm-korba-shimano-fc-m361-czarny-42-32-22-17-i5259906928.html  jednakże widzę, że jest dedykowana do osi 122,5 mm. Z tąd następujące pytania:

 

1. Dobrze rozumiem, że nie ma mowy żebym załozył powyższą konfigurację na obecny 120mm suport? Jeżeli tak jest to czy są jakieś korby klasy acera/alivio do suportów 120mm, czy muszę zmienić suport pod powyższą korbę?

 

2. Czy taka konfiguracja ma w ogóle sens? Może, któryś z komponentów zastąpić lepszym?

 

3. Może ktoś ma na zbyciu elementy napędu 8s o podobnej klasie w stanie nowym/ prawie nowym i zechciałby odsprzedać?

 

Nie wiem czy to istotne ale chciałem dodać, że niestety chwilowo zmieniarki muszą pozostać tourney - chyba, że upatrzę jakieś fajne używki. ( zresztą na tych manetkach acera nie pracują bardzo tragicznie :P ).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 120 vs 123mm to jest różnica ~1,5mm na stronie. Może nie będzie idealnie, ale skoro już musisz przyoszczędzić, nie będzie wielkim grzechem założyć tę korbę do aktualnego suportu. 

2. Wybrany łańcuch to, cytując wielu klasyków, guma do majtek. Connex 800 byłby dużo lepszym wyborem.

3. Tu ciężko, ale polecam szukać na Allegro. Ostatnio kupiłem praktycznie nową korbę Alivio + suport Octalink za 88zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. 120 vs 123mm to jest różnica ~1,5mm na stronie. Może nie będzie idealnie, ale skoro już musisz przyoszczędzić, nie będzie wielkim grzechem założyć tę korbę do aktualnego suportu. 

 

Rozumiem, że pojęcie "dedykowany" oznacza, że w przypadku założenia innej korby może np. łańcuch mieć nietypowy przekos czy może wystąpić jakaś większa komplikacja z regulacją przedniej przerzutki. Ale może być też tak, że kupię korbę a ona po prostu nie będzie pasowała? w sensie jakoś nie zmieści się, czy będzie o coś tarła, np o ramę? Pytam bo jestem wprost zniesmaczony wytrzymałością obecnego napędu i tym razem chciałbym coś co wytrzyma przynajmniej dwa sezony. Ten tourney zajechał się dosłownie w 3 miesiące. Co prawda nie jestem lekki (95kg) i jeżdżę jakieś 20% asfalt, reszta las gdzie zdarzają się kamienie i korzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że pojęcie "dedykowany" oznacza, że w przypadku założenia innej korby może np. łańcuch mieć nietypowy przekos czy może wystąpić jakaś większa komplikacja z regulacją przedniej przerzutki. Ale może być też tak, że kupię korbę a ona po prostu nie będzie pasowała? w sensie jakoś nie zmieści się, czy będzie o coś tarła, np o ramę? Pytam bo jestem wprost zniesmaczony wytrzymałością obecnego napędu i tym razem chciałbym coś co wytrzyma przynajmniej dwa sezony. Ten tourney zajechał się dosłownie w 3 miesiące. Co prawda nie jestem lekki (95kg) i jeżdżę jakieś 20% asfalt, reszta las gdzie zdarzają się kamienie i korzenie. 

Witaj. "Dedykowany" w tym przypadku oznacza sytuację użycia jednorazowej maszynki do golenia po raz drugi :) Oczywiście, że się da.

Ile razy zdejmowaleś korbę z wałka suportu?

 

Rożnica rozmiaru wałka suportu względem "dedykowanego" wynosi 1,25 mm na stronę. Mając na uwadze, że jest to kolejne z rzędu montowanie korby, ten potencjalny rozjazd wymiarów powiększy się o jakąś wartość. Olewając lewą korbę i dodając na wyrobienie plastyczne  jakieś 3-5 mm (konkretnie dokręcając) po prostu zmierz, czy po prawej stronie masz miejsce na taki zestaw (pesymistycznie 1/2*5 +1,25 =3,75 mm )IMHO akceptowalne.

Jeżeli dotychczasowa korba dała się dobrze  i stabilnie dokręcić, ta również nie powinna sprawiać problemów.

 

Moim zdaniem wszystko zgra się doskonale, a milimetrowe różnice wymiarów w rozumieniu napędu spokojnie da się wyregulować, bo takie różnice są w zakresie każdej sprawnej przerzutki.

 

Jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości, serdecznie polecam Ci zakup korb w zestawie z kartridżem suportu. Ten element jest mimo wszystko tani i jeżeli tylko mufa suportu jest w dobrym stanie, po prostu kup sobie komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowa korba nigdy nie była demontowana. Suport jest w dobrym stanie, pewnie to też - jak reszta roweru jakaś tania budżetówa - ale na razie zaryzykuję i gdyby faktycznie coś nie zgrało po prostu dokupię nowy dedykowany do korby.

 

W takim razie mój zestaw będzie wyglądał następująco:

Korba acera+ łańcuch connex 800+ kaseta alivio. I mam nadzieję, że posluży dużo dłużej niż ten pierwszy :-)

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...