Skocz do zawartości

[bikepacking] Podróże na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
Dwadzieścia dmuchnięć z płuca i napompowany (jakieś 1-2min).

 

Wozić ze sobą 70-cio gramowego Schnozzel'a ---> http://www.outdoorgb.com/p/Exped_Schnozzel_Pumpbag/?utm_source=froogle&utm_medium=directory&utm_content=GBR&currency=GBP&country=GBR&SelectedBundle=178352&SelectedItem=646401&gclid=CLHSxMW2gc0CFeUV0wodGYAPgw

 

lub kawałek plasticznaje rurki i torbę na śmieci:

 

https://www.youtube.com/watch?v=hyK_5B06KhM

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

dmuchanie, chuchanie to jest drobiazg (ktoś pamięta Kovala na stallovym ? hehehe)
Pamiętajcie, że najważniejsze - być przygotowanym w trasie na łatanie. Nic po najlżejszym, najgrubszym, najwygodniejszy materacu jak się okaże (a tak jest na ogół), że klej i łatki do dętek nie łapią powłoki materaca :)
Wiem, powtarzam się ale dużo to to nie waży a może naprawdę WIELE pomóc.


 

 

A po to żeby grzybek sie nie zalęgnął
 
A czemu miałby się grzybek nie zalęgnąć lub zalęgnąć bardziej? Powietrze wokół nas nie ma wilgoci w sobie? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu miałby się grzybek nie zalęgnąć lub zalęgnąć bardziej? Powietrze wokół nas nie ma wilgoci w sobie? :D

Powietrze nie wplunie tylu artykulow spozywczych do wnetrza co my ;) zarty zartami, nascie lat temu wszyscy liczacy sie producenci mat samopompujacych, z thermarestem na czele, mialo jak byk na ulotkach napisane, ze w srodku jest antifungal treatment. A czemu? A temu, bo pierwsze wypusty, lat temu dziescia juz, po jakims czasie przybieraly na wadze ;) i narazaly ustnopompujacych na chorobska. Swoja droga pianka w samopompach jest duzo lepszym domkiem dla grzybka, niz "gole" wnetrze nowofalowych dmuchawcow, ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rysz, zgadzam się całkowicie z tym co piszesz i nie raz zam się zastanawiałem jak tam jest z grzybem w środku.
Ale chyba mało kto z nas zaciąga się takim powietrzem. Trzeba "umieć dymać" i tyle  :devil: 
Materace bez pianki mają też ten "plus" że jak złapią dziurę to śpimy na sflaczałym kondomie. Samopompa jakiś tam minimalny komfort daje.

ps: a tak po za tym to powinien ktoś w końcu wypuścić na rynek materace z dwoma odrębnymi komorami powietrza i dwoma zaworami. Że jak coś strzeli masz jeszcze na czym spać.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(dokumenty, kanapka itp.)

 

Pankrat, jeżeli tylko kilka drobiazgów musisz przewieźć, i nie potrzebujesz dużej torby (na co wskazuje wstawiona propozycja), może lepiej coś w ramę, np:

ua15001010_s.jpg

 

A poza tym, to pytanie trochę poza tematem - ni to bikepacking ni podróże rowerem.

 

 

 

ps: a tak po za tym to powinien ktoś w końcu wypuścić na rynek materace z dwoma odrębnymi komorami powietrza i dwoma zaworami. Że jak coś strzeli masz jeszcze na czym spać.

 

Zdecydowanie! Patrząc na konstrukcję takich materacy neoair, to aż się prosi obie warstwy dmuchać oddzielnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A poza tym, to pytanie trochę poza tematem - ni to bikepacking ni podróże rowerem.
 

Jak najbardziej związane z tematem, szczególnie podróży :icon_cool:  Dla jednego przejechanie całych Tatr to podróż a dla mnie przeprawa przez miasto to już podróż z atrakcjami ;)

Chcąc nie chcąc wpadłem na pomysł aby nie montować bagażnika, nie wozić nic w plecaku tylko wykorzystać kierownicę. Warunkiem ma być "mobilność" torby - w miarę komfortowe jej odpięcie i zabranie ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

A tak przy okazji, to trochę szkoda, że w zakładce Europa, nie ma jeszcze żadnej naszej, ojczyźnianej traski.

...jeśli gwiazdy ułożą się tak jak niektórzy chcieliby i sił starczyło OnymPewnym na domknięcie relacji to będzie (mam nadzieję) ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuję z mocowaniem "parówy" w postaci pokrowca na karimatę z bagażem o wadze ok. 1kg na kierownicy - problem jest taki, że mostek 50 mm i kable o długości "na styk" nie pozwalają wsadzić parówy między nimi a główką ramy. Parówa spoczywa więc na kablach no i lata góra-dół na wybojach. Jakieś rady jak to ustabilizować? 

 

IMG_20160608_091810039_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli to namiot to zalecał bym:
- odseparopwać stelaż od tkanin (stelaż pod główną rurę)
- tkaniny zwinąć w grubszy ale węższy tobołek do worka o większej średnicy. I tak ściągać przy kierze. Powinno być dobrze.

Ewentualnie troki puść szerzej (najlepiej przy samych manetkach) lub dodaj dwa szeroko - wtedy powinno być ok (ja bym zostawił jeden na środku i dwa szeroko)

I weź poprawkę, że tak dopięte worki do kiery w terenie lubią (oj lubią) się przecierać - więc jak chcesz tam wozić delikatny namiot - worek powinien być solidny (lub jakaś przekładka, łata na worku z lepszej tkaniny niż ripstop 64g/m2 :)

(nie ma za co)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wora idzie samopompa + śpiwór + mały primaloft. Jak dojdzie namiot, to i tak bez stelaża.

Niestety samopompa nie da się zwinąć w rulon o mniejszej średnicy, ze śpiworem jest podobny problem - albo wrzucam nieskompresowany do pokrowca i ściągam to paskami, albo we własnym worku wkładam (czyli jakieś ~15-20 cm średnicy). To ma mimo wszystko sporą bezwładność, środek ciężkości jest oddalony od kierownicy. 

 

O podklejeniu trzeba będzie pomyśleć :) 

 

(podziękował)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No nie wiem skąd mi się wziął ten namiot  :wallbash: 

A inaczej jeszcze? Osobno szeroko samopompa POD KABLE (bo pewnie wejdzie) a na to wąsko śpiwór i primabalerina. 
Buja przód tył czy na boki? Bo to dość istotne

ps: Zanim dorobiłem się packmana jeździłem z trokami jak większość ale stabilność to była największa z zalet takiego rozwiązania. Powiem, że długo szukąłem konstrukcji uprzęży żeby w dużym stopniu była tak stabilna jak wór plus troki. Coś jest nie halo u Cię .. hmmm
ps2: nie wiem jak tam Twoja samopompa ale większość łamie się na pół i potem zwija - masz rulon o szerokości 26-27cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podskakuje do góry - rzeczywiście, jakby zmieścić pod kable, to by problem zniknął, bo by ograniczały ruch. Dwa tygodnie temu spakowałem sobie lekkie rzeczy do drybaga i przeczepiłem to ekspanderami do kierownicy i pod ramą (przy dolnej misce sterów) - kształt pakunku i ekspandery były zdecydowanie słabym punktem, ale dzięki temu że torba była złapana od dołu, to jakoś bardzo tragicznie nie latało. Z drugiej strony po 20-minutowym zjeździe już widać uszkodzenia drybaga tam, gdzie styka się z główką ramy czy kablami. 

 

 

Może faktycznie pójść w tym kierunku, żeby zmniejszyć średnicę walca i wcisnąć jednak pod te kable. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Daj matę na spód żeby własnie wypełniła przestrzeń, do tego złap to co masz wokół kiery, bagażu i przy dolnej misce tak jak piszesz, że robiłeś. I powinno być po problemie (nie bez powodu torby czy uprzęże mają tą trzecią tasiemkę wokół sterówki)
Tylko ramę oklej folią a worki zabezpiecz przez pancerzami ;)

(i po to własnie jest uprząż :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Obiecałem, że skrobnę coś na temat torby KTM Saddle Bag Tour XL 18Ljednak jeden, tygodniowy wypad, to zdecydowanie za mało, by wyrobić sobie jakieś konkretne zdanie o tym produkcie.

 

Warunki na testy słabe - generalnie niemal cały tydzień było sucho jak pieprz i tylko raz walnęło, za to bardzo konkretnie, z burzą i gradem, podtapiając przy okazji niektóre domostwa w Sokolcu, Rzeczce i Walimiu.

Rzecz jasna, z tej okazji torba miała okazje totalnie zamoknąć (jak już wspomniałem, polecam jakiegoś drybag'a w środek - łatwo i szybko go wyjmujemy, torbę zostawiając na rowerze), ale o dziwo nie zaobserwowałem częstego i nagminnego w takich przypadkach luzowania się pasków (a trafił się wtedy po drodze mocno dziurawy zjazd z Kalenicy). Oczywiście nie można torby przeładować. Niestety, nie ważyłem wszystkiego, co się w niej znalazło, bo i też z pewnych względów bagaż w niej ulegał sporej rotacji w trakcie wyprawy.

Omawianego KTM'a dodatkowo ustabilizowałem na sztycy przy pomocy dwustronnego rzepu samoprzylepnego, dostępnego w LeroyMerlin na metry (chyba 7,90zł/metr, wybierajcie te z lepszymi, bardziej markowymi taśmami jak 3M, czy TESA). Trudno powiedzieć na ile ustabilizowało to całą konstrukcję. Trochę na pewno, jednak największa chyba w tym zasługa bardzo fajnie wpasowujących się na bocznych ściankach torby, moich niezastąpionych klapek. ;) W moim przypadku rozwiązanie zdało egzamin, oczywiście mając na uwadze fakt posiadania drybag'a - nie musimy co i rusz zdejmować całej torby. Sztyca cała, bez zarysowań i zadrapań. 

Cały czas mam jednak obawy co do skórzanej nakładki pod poręcze siodła (tej podtrzymującej boczne taśmy pod siodło) - po prostu nie wygląda to zbyt solidnie. Choć torba była już kilka razy przeładowana (kilka wypadów po cięższe zakupy), to cały czas nie mam zaufania do tego rozwiązania.

Na razie tyle i aż tyle. Mogę napisać krótko, że zakupu na razie nie żałuję, ale też nie napiszę Wam, że torbę polecam i że pomimo jej niewygórowanej ceny warto ją nabyć. Na dokładniejszą ocenę przyjdzie jeszcze czas, a jak wytrzyma te 3-4 sezony (lub inaczej kilkanaście podobnych, krótszych lub dłuższych wypadów) bez przysłowiowej doopy, to wtedy będzie ją można uznać za udany zakup. Na plus na pewno spora pojemność.

6ca419d68b632.jpg150760845178e.jpg52649bf7e5ffc.jpg
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Adamos, a czemu ona tak smętnie wisi (już się zastanawiałem widząc zdjęcia Gienka)
Odwłok powinien być podciągany do góry taśmami które rolują torbę. A te taśmy iśc od tyłu do góry w kierunku sanek siodła. Siodło jest elementem kotwiącym i podnoszącym stabilność torby Tu tego nie widać. Może coś źle zaplatasz/zakładasz albo zdjęcie przekłamuje? (z jednego zdjęcia domniemam, że krzyżujesz taśmy pod spodem?)
Zobacz tutaj:
_vyrp12_1023ktm-saddle-bag-tour-xl-18l-4 

$_3.JPG



To co mówisz o worku wyciąganym a torba zostaje to własnie kierunek ku uprzęży. Mam bardzo podobne zdanie od dłuższego czasu (w sumie po Pirenejach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wiem, wiem powinno być jak na powyższych fotkach...Tylko, że mnie z racji ilości posiadanego bagażu znacznie łatwiej było ją rolować do dołu i taśmy pod spodem na krzyż. Niestety, tak wypchaną bardzo trudno byłoby mi ją dopiąć od góry.
Środkowym zdjęciem się nie sugeruj, bo to chyba był taki objazdowy dzień z pętlą zupełnie "na lekko", i tam poza narzędziownikiem, kurtką i rękawkami oraz czymś do żarcia nic innego nie było. A zrolowałem w dół pewnie już z przyzwyczajenia.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pewnie tak tylko właśnie im więcej wypchane tym bardziej powinno się zadbać o podciągnięcie odwłoka ku siodełku.
Nawet Paweł z bikepacka to zauważył i odszedł od starego ściągania taśm do nosa na rzecz "do siodła"
Jeśli taśmy są za krótkie możesz kupić klamrę, 30cm taśmy i zrobić przedłużkę.  I tak ogólnie - jeśli nie pada lepiej zwijać odwłok do góry bo wtedy lepiej podnosi całą torbę, jeżeli leje lepiej w dół żeby woda się nie zbierała ;)
Starsze podsiodłówki (wzorowane na legendarnym carusel design works) miały na środku taśmę idącą wzdłuż torby - i to było dobre rozwiązanie. Upierdliwe bo piąta klamra, bo kłóciło się z gumkami na górze (dlatego tak namiętnie dawano je na dole) ale dobre.

A co do taśmy na górze (tej skórzanej czy jaka tam jest) też tego nie rozumiem że mało kto to zabezpiecza lepiej (nie licząc "niektórych"). Widziałem już zdjęcia - wystarczy że puści jedna nitka i cały system trzymania leci na przysłowiowy ryj. Pozostaje troczyć jakąś taśmą w trasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...