Skocz do zawartości

[koło] mavic crossride 29 tył problem


axium0121

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od niedawna mam problem z tylnym kolem. Pojawilo sie cos w stylu strzelania/skrzypienia. Na 100% nie jest to spowodowane klockami hamulcowymi. Podczas normalnej jazdy slychac jednynie pojedyncze "klikniecia" lecz gdy mocniej nacisnie sie na pedal to odglosy sa znacznie glosniejsze. Znalazlem filmik ktory przedstawia taki sam problem jaki wystepuje u mnie. Ktos ma pomysl jak to naprawic? Lozyska raczej odpadaja. Luz jest delikatny, powiedzialbym nawet, ze roboczy. Czekam na pomoc. Pozdrawiam
link do filmiku: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to faktycznie piasta to bębenek pracuje na bardzo sucho i/lub łożyska w tym duży ślizg już poszły na emeryturę.

Z mojego osobistego i nie tylko doświadczenia wynika że piasty w tych kołach są bardzo trwałe i potrafią przeżyć dużo bez zaglądania do nich, sugerowałbym jednak by to zrobić w takim przypadku. Zabieg bardzo prosty, bez specjalistycznych narzędzi, do wykonania w 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli faktycznie jest prosty to prosze o jakies wskazowki ;) Przede wszystkim jak zabrac sie do jej rozkrecenia? DO tej pory rozkrecalem piasty na lozyskach kulkowych, wyczyscilem, przesmarowalem i zlozylem, tutaj na maszynach nie wiem zupelnie jak sie za to zabrac. Nie chce tez nic uszkodzic. Na co tez mam zwrocic uwage jak juz rozkrece piaste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łaska zajrzeć do podlinkowanego PDF`a ?

 

Tam masz budowę jak na dłoni ...

Jeżeli nie potrafisz po rysunku składowym rozkminić kolejnych kroków rozbiórki to udaj się z tym kołem do serwisu. 

 

Żeby cokolwiek więcej powiedzieć ... to nie mamy informacji jaka wersje koła posiadasz ... QR9 jest skręcane i kontrowane a sztywna oś jest na pierścieniach zabezpieczających.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam schemat nie mówi jak się rozkręca, tylko co piasta zawiera. Koło które posiadam to crossride 29 disc na sztywnej osi 12mm,


Jeszcze po chwili przemyśleń dziwi mnie trochę co wspólnego ma z tym bębenek? Koło na filmiku jest ruszane na zablokowanym hamulcu wiec bębenek nie jest wtedy używany. Gdzieś wyczytałem, że problem może leżeć w szprychach. Dziwi mnie trochę, że mogą to być łożyska albo bębenek bo koła mam od niedawna i nie katowałem ich np myjką ciśnieniową. Co prawda nie kupiłem ich nowych ale stan był idealny, żadnej ryski i nie wydawały tego dźwieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że na filmie mamy hałas jest z hamulca pisałem jakieś 3 h temu ...

 

 

 

Film przedstawia odgłosy hamulca ... więc ... O co chodzi ?
 

 

Nadal podtrzymuję że jeżeli nie potrafisz wywnioskować sposobu rozebrania po rysunku składowym to udaj się z tym do serwisu.

 

Pozdro

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chyba nie znajdę tu pomocy. Pisałem już kilka razy, że to nie hamulec robi hałas! Zdejmowałem tarczę w celu przejażdżki i sprawdzenia czy hałas ustąpił ale niestety. Pod tym filmikiem przetłumaczyłem sobie dwie wypowiedzi. Oto one:

"Problemem jest to,korpusu piasty , która jest na 2 części , klejone i spawane ( czytałem to w hiszpańskiej forum mtb ) . Ale po pewnym czasie użytkowania , powiedzmy 400 km + - punkty zgrzewania pękać ipiasty zaczyna robić ten hałas . Dziś rano poszedłem do Decathlon , gdzie kupiłem je w zeszłym roku i miałzwrócone były one jeszcze w gwarancji. Zaproponowali mi tę samą parę , ale odmówiłem , gdyż jest toproblem projektowania i będzie replikować po pewnym czasie użytkowania . Wziąłem inny zestaw bezdętkową i zwrócone różnicę"

oraz:
"Mam ten sam problem. Jeśli spojrzeć na szprychy , można zobaczyć , że są one skrzyżowane blisko piasty . Są dotykając directely . Po kilkuset km czarna farba znika i zaczynają aby ten hałas. Zmusiłem małe kartki papieru między szprychy przy każdym przekraczaniu abdhałasu nie ma. Nie jestem pewien , czy to pomaga , ale dość się, że jego powodem . W tej chwili myślę o trwałe rozwiązanie ... i nie, to nie jestproblem z hamulcami ... 100 % nie !!"

 

Tak jak gdzieś czytałem bardziej prawdopodobne wydają mi się te szprychy. Może by wystarczyło tylko je mocniej naciągnąć i po problemie?

 

Wypowiedzi były tłumaczone przez program ale idzie zrozumieć o co tam chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widzę, że chyba nie znajdę tu pomocy

 

Ale co my ci mamy więcej powiedzieć skoro nawet nie podejmujesz próby rozebrania koła ?

 

Masz schemat piasty ... widzisz na niej korpus, łożyska, oś, zabezpieczenia ... 

 

 

Czy to taka filozofia zdjąć zabezpieczenie wybić oś, zdjąć bębenek ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie podejmuję się tego bo po pierwsze wydaje mi się to bezsensowne gdyż zrobiłem na tych kołach jakieś 150km a druga sprawa nie chcę nic popsuć więc wolę oddać do serwisu. Jak na razie wydaje mi się, że to szprychy są przyczyną tego dźwięku. Kilka filmików pokazujących to zjawisko. Jak widać nawet na przednim kole to występuje. 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takie dźwięki z moimi CrossOne, ale występują tylko jeżeli mam lekko zaciśnięty hamulec (na tyle, żeby zablokować koło kiedy rower nie jest obciążony). Po prostu klocki się lekko ruszają w zacisku (tarcza nimi 'szarpie') i niesie się ten dźwięk po szprychach. Jak zacisnę mocno klamki to cisza, jak makiem zasiał. Mogę szarpać do woli :)

 

Skoro jednak tutaj nie ma to nic wspólnego z hamulcem to będę śledzić temat bo sam jestem ciekaw co jeszcze innego może to być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odebraniu kółek z serwisu(jedynego słusznego)miałem to samo co przedtem.Stwierdzili fachowcy że to nyple i napsikali tam czegoś.Nic nie pomogło,dopiero przyciągając do siebie dwie szprychy przy + stwierdziłem że to jest to miejsce.Przesmarowałem lekko i cisza.Co prawda wydaje mi się że przy moich SL limit wagowy mam na max i może to przez to,ale też często spotykam się z opiniami że ten typ tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Byłem dziś w sklepie-serwisie gdzie kupiłem kółka. Serwisant obejrzał, posłuchał i na początku obstawiał, że może to być od hamulca, ale jak mu wytłumaczyłem, że na innym kole cisza to powiedział, że dźwięk ten może być od szprych. Ale mówił żebym zmienił tarczę na inną jak mam i sprawdził czy pomoże. Jeżeli nie to koło trzeba będzie reklamować u dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ich nie oddałem do serwisu ale myślę, że w tym albo przyszłym tygodniu już tam będą. Mam nadzieję, że naciąganie szprych pomoże, problem z piastą raczej odpada a na nyple sam już psikałem i nic to nie dało. Tak jak większość mówi problem jest gdzieś przy krzyżowaniu się szprych. Osobiście wydaje mi się, że moje szprychy są mocno naciągnięte ale skoro jest taki hałas to lepiej niech sam serwisant to zobaczy i oceni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło odebrane z serwisu. Niestety dużo to nie dało. Nadal skrzypi. Serwisant powiedział że bardziej już nie da się naciągnąć szprych, łożyska są ok więc nie wie skąd może brać się ten hałas. Wygląda na to, że te koła po prostu tak mają i nic się nie da z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zabrałem się za rozebranie piasty. Wszystko wygląda ok, łożyska bez luzow, wszystko przesmarowane i poskladane jak należy. Dźwięk niestety pozostał a co najgorsze po przejażdżce usłyszałem duże stukniecie/strzelenie po naciśnięciu przedniego hamulca przy dość dużej prędkości i problem zaczął się z przednim kołem. Widocznie te koła mają jakąś "wadę wrodzoną" a z moich obserwacji mogą to być tylko szprychy. Gdyby ktoś naprawił ten denerwujący dźwięk to proszę podzielić się tą informacją. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@axium0121 uporałeś się z tym dźwiękiem? 

 

Ja w poniedziałek odstawiłem mojego Krossa do serwisu na wymiane sterów. Poprosiłem o to by przy okazji przyjrzeli się dla koła, przysłuchali i zrobili coś z tym. Jeżeli nic z tym nie zrobia to zmobilizuje się i podjadę do sewrwisu Mavica. Tera częściej pogoda nie zachęca do jazdy to można pewne rzeczy załatwić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...