Skocz do zawartości

[Renowacja] Romet Wagant


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam starego Rometa Wagant który stoi 10 lat bez używku, chciałbym go odnowić przede wszystkim wymienić na nowe hamulce tył oraz przód szczęki i klocki następnie wstawić nowsze przerzutki oraz wymienić korbę

 

Znajde szczęki nowe np z shimano na tył i przód pasujące do takiej budowy ramy ?

 

Aktualnie wygląda tak:

http://pl.tinypic.com/r/e63pz8/8

Hamulce tył:

http://pl.tinypic.com/r/nnvfcg/8

Hamulce przód:

http://pl.tinypic.com/r/332qcuq/8

Przerzutki:

http://pl.tinypic.com/r/2iatyco/8

http://pl.tinypic.com/r/2me94pt/8

 

To ma być nowy rower na nowych częściach, nie zamierzam kupować nowego sprzętu kolarskiego :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano o długich szczękach raczej trudno będzie znaleźć, tu masz inne zamienniki

http://www.forumrowerowe.org/topic/188397-hamulcestary-na-nowy/

Przerzutka: jeśli ma być nówka i z hakiem to zostaje tylko Tourney (najniższa grupa), jeśli zgadzasz się na opcję z hakiem przykręcanym to możesz wejść w Altusa, Acerę. Lub poszukać fajnych używek.

P.S. A jaki jest powód wymiany? Stare padły, czy po prostu masz ochotę na "upgrade".

Edytowane przez Garlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego taki remont ?, ponieważ podoba mi się rama roweru i chcę całkowicie wymienić stare części na zupełnie nowe, dodatkowo przerabiając z miejskiego na szosówkę. A jeśli zastosuję przerzutki szosowe (różnią się od zwykłych?, jest większy wybór) razem z nową manetką to też nie ma szans ?

 

Mam jeszcze  pytanie dotyczące widelca oraz kół, gdybym chciał wymienić na lepszy nowocześniejszy widelec to czy nie będę miał problemów z sztycą długością, szerokością w główce itp ?. Nowe koła razem z nowymi oponami wejdą bez problemu o takim samym rozmiarze ?, czytałem gdzieś, żę to jest nie możliwe w starym rowerze 0.o

 

A może bez przerzutek ala ostre koło, ale na nowych częściach od podstaw poza ramą, jak myślisz ?

 

Jak twoim zdaniem, oplaca się wymieniać stare częśći na nowe i jaki jest później komfort jazdy ?

 

Edytowane przez stevann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego taki remont ?, ponieważ podoba mi się rama roweru

W pełni się z tobą zgadzam,  masz ładnie zachowanego klasyka z epoki PRL

 

 

chcę całkowicie wymienić stare części na zupełnie nowe

jeśli stare działają, to nie rozumiem dlaczego chcesz to zrobić

 

 

dodatkowo przerabiając z miejskiego na szosówkę

Niezły pomysł, rozumiem, że przeróbka polegać ma na założeniu baranka, szosowych klamek ew. dołożenie przedniej przerzutki i wymiana korby na dwublatową.

 

 

eśli zastosuję przerzutki szosowe (różnią się od zwykłych?, jest większy wybór) razem z nową manetką to też nie ma szans ?

Możesz dać szosowe. Potrzebujesz tylko dodatkowy hak

sun-race-uniwersalny-hak-przerzutki-.jpg

bo lepsze przerzutki są przykręcane śrubą a ty nie masz pod nią otworu w hakach ramy. I dlatego przykręcasz taki hak. A faktycznie używanych 105 8biegowych jest dość dużo. Mozna nawet upolować prawą klamkomanetkę 8 biegową za nieduże pieniądze, bo wiele osób przechodzi na 10 biegowe napędy i sprzedają stary osprzęt.

 

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące widelca oraz kół, gdybym chciał wymienić na lepszy nowocześniejszy widelec to czy nie będę miał problemów z sztycą długością, szerokością w główce itp

Musisz kupić widelec z gwintem 1" i o długości takiej jak masz teraz jeśli nie chcesz zmienić geometrii roweru. To stary standard, nic rewelacyjnego raczej nie kupisz (mam na myśli nowe). Ja bym nie ruszał. Jedyny plus jaki widzę, to możliwość założenia koła ze współczesną piastą.

 

 

Nowe koła razem z nowymi oponami wejdą bez problemu o takim samym rozmiarze ?, czytałem gdzieś, żę to jest nie możliwe w starym rowerze

Nie wejdą. Nie ta szerokość piast, obręcze 27" (chyba takie masz w Wagancie) są większe niż współczesne 28"

 

 

A może bez przerzutek ala ostre koło, ale na nowych częściach od podstaw poza ramą, jak myślisz ?

Jeśli lubisz single to czemu nie. Wagant ma skośne haki, wiec łańcuch da się naciągnąć. Wymieniasz tylko wolnobieg na taki do singla.

 

 

Jak twoim zdaniem, opłaca się wymieniać stare części na nowe i jaki jest później komfort jazdy ?

Wg mnie nie opłaca się, chyba, że są zepsute. A co do komfortu jazdy, to zależy on głownie od wielkości, geometrii i materiału ramy (tego nie zmienisz) oraz siodełka. Zmiana przerzutek i manetek z nieindeksowanych na indeksowane jest fajna, ale jakoś drastycznie komfortu jazdy to nie zmieni. Jak chcesz mieć lepsze hamulce, to musiałbyś znaleźć koła na 27" aluminiowych obręczach. Trudna sprawa. A na chromowanych nawet dual-piwoty cudów nie zdziałają, zwłaszcza na mokrym. Ja bym ten rower wyczyścił, nasmarował, wymienił ew linki i pancerze, klocki hamulcowe. I jeździł.

A w ramach tuningu jeśli masz ochotę pobawić się szosówką możesz włożyć kierownicę-baranka. Stalowe od pasatów, mistrali z klamkami szosowymi powinno dać się kupić za kilka złotych. Do szosowych klamek potrzebujesz inne linki hamulcowe (inne końcówki)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie mam starych dzwigni szosowych mogę zastąpić całkiem nowymi ?

Tak, bez problemu

 

 

Czyli nowych kół nie wstawię wraz z oponami z względu na piasty ?

Szerokość piast to podstawowy problem. Ale inna też jest średnica. Nowe 28" będą mniejsze. Czyli hamulce nie złapią ci za obręcz. A jeszcze dłuższych hamulców to raczej nie kupisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istinieją troszkę nowsze szosówki kompatybilne z nowymi częściami typu hamulce, koła itp... ?? (jeśli tak to proszę o jakiś model)

Nie chcę kupować całkiem nowej szosówki, ponieważ dopiero zaczynam jazdę, więc wolę coś starszego.W razie usterki możliwość na wymianę części na całkiem nową.

Edytowane przez stevann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...