Skocz do zawartości

[ocierajacy łańcuch] problem z ustawieniem przedniej przerzutki


AndreCho

Rekomendowane odpowiedzi

Napęd 3x9 (odpowiednio Alivio i Deore), kaseta 11-34, sklepowo była korba 40-30-22 (rower to 29-er) a ja sobie zażyczyłem wymianę na 44-32-22 -obie korby to Alivio. Sprzedawca wymienił również suport (octalink).

Miało być dobrze ale jest problem z ocieraniem łańcucha o prowadnicę przerzutki, Na skrajnych blatach da się ustawić nieocieranie (wiadomo, że używa się tylko części kasety), natomiast na środkowym blacie ciągle problem. Wg. mnie na środku z przodu nie powinno nic obcierać w całym zakresie kasety, jakbym nie kombinował zawsze 2 skrajne z lewej lub prawej ocierają, normalnie tracę już cierpliwość. Dodatkowo jak kręcę na stojąco to już terkocze jak traktor ( ważę ponad 100 kg ale to przecież octalink). Wynika z tego, że jak ustawię górny zakres to dolny obciera lub na odwrót. Mam wrażenie, że prowadnicę przerzutki sa za wąskie :). Rower znowu do serwisu (gwarancja) ale liczę na Wasza pomoc, z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie da się ustawić tak aby na środkowym blacie nie ocierało na skrajnych przełożeniach. Ewentualnie ustawisz właśnie tylko jeden skraj. Serwis też nie pomoże to jest po prostu nie możliwe. Jak już zauważyłeś prowadnica przedniej przerzutki ma ograniczoną szerokość a w serwisie nie sprawią że będzie szersza. Po drugie takie skosy łańcucha strasznie mu szkodzą tak samo kasecie. Proponuję nauczyć się poprawnie zmieniać przełożenia lub zamontować korbę z jednym tylko blatem bez przedniej przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim rowerze (3x7), o ile pamiętam, nie miałem z tym problemu. To po co te 9 zębatek z tyłu skoro ich nie można użyć - oczywiście w kontekście środkowego blatu  ?. W poprzednim miałem z przodu stx-rc i jakoś działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie bo miałeś z tyłu 7 a nie 9 więc skos był mniejszy i łańcuch mieścił się w prowadnicy.  Z przodu też trzeba zmieniać biegi nie tylko z tyłu. Skoro używasz cały czas środkowego blatu to po co kupowałeś korbę z trzema?? mogłeś kupić z jedną tarcza i nie było by żadnego problemu.

Ewentualnie możesz spróbować podnieść trochę całą przerzutkę do góry na rurce ramy. Prowadnice są w niektórych miejscach trochę szersze więc może tak się uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam wyłącznie środkowego blatu, raczej najczęściej, poza tym w 7-kach rozstaw zębatek jest szerszy więc różnica nie jest aż taka duża (7 vs 9).

Dodam jeszcze, że po zmianie na korbę 44-32-22 sprzedawca zostawił stary suport (z korby 40-30-22) i była totalna padaka, po wymianie jest lepiej, więc może to kwestia doboru odpowiedniego suportu ?

Obecnie obciera 3 zębatki od strony większych i 1 zębatka od strony mniejszej, jak przycisnę na stojąco to i nawet 2 zębatki. Więc problem jest chyba większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości co ma dać wymiana na takie oldskulowe patelnie? Kolejny „góral na szosę”?

Sprzedawca też ciekawy, skoro nie sprawdził czy stary suportu ma odpowiednią długość do nowej korby.

Jaką masz konkretnie przednią przerzutkę? Być może nie jest dopasowana do pracy z inną korbą nawet jeśli pojemności nie są przekroczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinuj z ustawieniami bo wbrew temu co piszą to powinno działać. Sam mam 3x9, korba deore 26/36/44, kaseta 11-28. Na środkowej tarczy z przodu wszystkie biegi z kasety obsługuje bez zgrzytów i otarć. Problemy z regulacją miałem na korbie na kwadrat ale po zmianie na ht2 jest spokój. Dużo sztywniej i na skrajnych przełożeniach kasety nic już nie ociera. Spróbuj ustawiać przerzutkę wyżej/niżej, może coś to pomoże. Jeśli nie to może sama przerzutka jest wadliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą myłem rowery i smarowałem łańcuchy. Przy okazji sprawdziłem, jak to jest na środkowym blacie i z tyłu od 1-9. Nic nie ociera, nawet na skrajnych koronkach z tyłu. Może na największej coś tam się delikatnie ślizgnie. Wychodzi na to, że coś u Ciebie jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndreCho, dnia 05 Lip 2015 - 12:20 PM, napisał: Przerzutka to alivio/ 2015, korba to Alivio na octalinku FC-M430/431. Przerzutka M 4000 nie obsługuje tej korby,stąd mogą wynikać pewne utrudnienia.Dla korby M 430,jest przeznaczona przerzutka M 430.

 

 

Dokładnie. Przerzutki FD-M4000-TS (Top Swing), FD-M4000-DS (Down Swing), są kompatybilne z mechanizmami korbowymi 40-30-22T i mają pojemość 18T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowana wersje 591 i przy korbie 44/32/22 i 9 tarczach z tyłu działa bezproblemowo. Na środkowym blacie z przodu nic nie ociera przy pełnym zakresie przełożeń. Ale wydaje mi się że to bardziej byś miał problem z mianą przełożenia na największą lub najmniejszą tarcze ( w zależności jak wysoko byłaby zamontowana przerzutka ), a nie ocieranie na środkowym blacie. Chyba że ociera o dół prowadnicy. 

A tak z ciekawości to jaki masz zamontowany łańcuch ?? Kolega miał podobny problem a później się okazało że przez pomyłkę zamontował łańcuch od innego roweru, 8 rzędowego który jest trochę szerszy. Niby nie duża różnica a jednak ocierało :) .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutki nie wyliczysz, trzeba sprawdzić w danych producenta. W korbie odejmujesz ilość zębów z najmniejszego blatu od ilości zębów z największego.

Czyli pojemność oryginalnej korby zdjętej z roweru  = 40 - 22 = 18
Pojemność korby, którą sobie zażyczyłeś = 44 - 22  = 22

Jak pisali koledzy:  trze czy nie, nie ma sensu jeździć na przekosach na 2-gim blacie niezależnie od przerzutki z przodu. Po to masz 2 pozostałe blaty żeby było optymalnie.

Swoją drogą żeby komfortowo korzystać z przełożeń z przodu  trzeba mieć przyzwoitej klasy przerzutkę przednią i manetki. Niestety tendencja producentów rowerów jest taka, ze najczęściej zlewają ten aspekt aby móc napisać tłustym drukiem  Alivio czy Deore  co z reguły dotyczy wyłącznie tylnej przerzutki. Długi czas jeździłem na klamkomanetkach Acera  i tylnej przerzutce Acera i chodziło to rewelacyjnie. Cały czas miałem jednak dyskomfort z przednią przerzutką. Zmieniłem na Deorkę down-swing ale jakoś ciężko wchodziły biegi przy naciąganiu linki. Tłumaczyłem sobie że to wyłącznie kwestia konstrukcji przerzutki down swing (ogólnie chodzi ciężej) . Dopiero przy zmianie manetek na porządniejsze (slx)  zaczęło to hulać lekko i precyzyjnie. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że zbyt duże przekosy to zuuo ale w moim wypadku obcierka 2-3 zębatki od strony większych i 2 od strony mniejszych to już przesada. W planie mam w takim razie wymianę przodu na Deore FD-M590 i do tego manetka Deore (3 b.- chwilowo tylko lewa). Tył będzie obsługiwany przez Acera 9b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowana wersje 591 i przy korbie 44/32/22 i 9 tarczach z tyłu działa bezproblemowo.

Co masz zamontowane? Przerzutkę przednia FD-M591? Tak, ta jest kompatybilna z korbą o największym blacie 44/48T i ma max. pojmność 22T. Więc u Ciebie działa. A kolega zamontował niekompatybilną (wg producenta) korbę do przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że zbyt duże przekosy to zuuo ale w moim wypadku obcierka 2-3 zębatki od strony większych i 2 od strony mniejszych to już przesada. W planie mam w takim razie wymianę przodu na Deore FD-M590 i do tego manetka Deore (3 b.- chwilowo tylko lewa). Tył będzie obsługiwany przez Acera 9b.

Jaką masz manetkę aktualnie z lewej ?

FD-M590 jest top-swingiem wiec być może będzie działać optymalnie (bez wielkiego nakładu siły przy zmianie biegu na wyższy)  przy słabszej manetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...