Skocz do zawartości

[korba, kaseta, wymiana napędu] Jaki wolnobieg i korba do starego roweru.


Martinus_vm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,potrzebuje porady w kwestii wymiany napędu w moim 16 letnim rowerze. Rowerek jest generalnie no name, ma wymienione większość wyposażenia (hamulce, siodło, kierownica) i jest leciutki, poza tym przejechał już dziesiątki tys km przez te wszystkie lata i ma wartość sentymentalną. Na przedniej zębatce ( 3 rzędy) środkowa zębatka jest bardzo wyszczerbiona, na tylniej kasecie (6 rzędów) największe i najmniejsze zębatki też są do wymiany. Przerzutka generalnie jest chyba ok, biegi wchodzą w miare płynnie

Nie bardzo się znam na tej tematyce więc kilka pytań

1. w internecie nie mogę znaleźć zębatek przednich - nosza jakąś specjalną nazwe

2. jeżeli chcę wymienić napęd - to muszę od razu zębatkę przednią, kasetę tylną i łańcuch. Czy muszę dodatkowo wymieniać przerzutkę jeśli chciałbym dalej zachować układ 3x6?

3. czy samodzielnie będe w stanie wymienić to wszystko i wyregulować? pytanie jest o tyle, że sam rower nie ma wiekszej wartości i nie opłaca mi się go oddawać do serwisu

4. moja obecna korba to odpowiednio 22,32,42 - czy mogę założyc korbę 28,38,48 czy też będe wtedy musiał zmienic przerzutkę - sporo jezdze po asfalcie 

 

Przepraszam jeśli post jest nieczytelny ale już późno, dzięki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1) Nazywa się to "tarcza mechanizmu korbowego"

Ad 2) Nie musisz - o ile przerzutka (rozumiem, że tylna) działa prawidłowo, hak nie jest skrzywiony i wstawisz kasetę/wolnobieg o takim samym lub zbliżonym zakresie przełożeń (np. jeśli masz przerzutkę szosową to raczej nie obsłuży zębtaki 36T).

Ad 3) Tak, jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o mechanice i dysponujesz kilkoma narzędziami (np. kluczem do kaset i wolnobiegu).

Ad 4) Sprawdź, czy przednia przerzutka obsługuje tarczę w rozmiarze 48.

 

Jeszcze coś... Skoro rower to jakiś "no name", to czy jesteś pewien, że tarcze w korbie są przykręcane a nie nitowane? W drugim przypadku czeka Cię wymiana całej korby lub ostre kombinowanie. Sprawdź też, czy masz kasetę czy wolnobieg, bo używasz tego terminu zamiennie, a to zupełnie inne mechanizmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tylniej kasecie (6 rzędów)

Na 99% jest to wolnobieg a nie kaseta najlepiej wstaw zdjęcie wtedy będzie można ocenić co to jest

w internecie nie mogę znaleźć zębatek przednich - nosza jakąś specjalną nazwe

 Chyba słabo szukałeś Allegro

 

2. jeżeli chcę wymienić napęd - to muszę od razu zębatkę przednią, kasetę tylną i łańcuch. Czy muszę dodatkowo wymieniać przerzutkę jeśli chciałbym dalej zachować układ 3x6?

Nie nie musisz wymieniać przerzutki 

czy samodzielnie będe w stanie wymienić to wszystko i wyregulować? pytanie jest o tyle, że sam rower nie ma wiekszej wartości i nie opłaca mi się go oddawać do serwisu

Tak dasz rade sam jeśli kupisz odpowiednie narzędzia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...