Skocz do zawartości

[kalkulator przełożeń] legenda i pojęcia


parasite

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

czy ktoś pomoże mi rozszyfrować ten kalkulator przełożeń? Niestety mój rowerowy-angielski nie jest na zbyt wysokim poziomie, a do tego dochodzi także mała znajomość tematu napędów rowerowych  :whistling:

 

1. co oznacza max / min ratio ?

2. co oznaczają % 

3. co oznaczają liczby w tabeli kaseta-korba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. nie uwierzysz, max i min przełożenie z całego zestawu ;)

  2. Procenty to różnica między kolejnymi przełożeniami. 

Te liczby to właśnie przełożenie. Stosunek liczby obrotów koła do liczby obrotów korbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki  :thumbsup:

czyli:

- biorąc pod uwagę zębatkę 11 z tylnej kasety i zębatkę 24 z korby wychodzi, że wykonam 2.26 obrotu korbą dla pełnego obrotu koła ? Czyli im mniejszy jest ten stosunek, tym mniej się zmęczę kręcąc rowerem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, im mniej, tym lżej. Ściślej: tym mniejszy wydatek mocy. Do tego dochodzi wielkość koła ujeta w tym kalkulatorze (przełożenie 24/11 wymaga większej mocy do obrócenia koła 29era niż 26era - logiczne; stąd nominalnie 24/11=2.18, a w twoim kalkulatorze wyszło 2.26) oraz długość korby (nieujęta w tym kalkulatorze)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie:

mam teraz rower z 3 zębatkami na korbie ( największa 42T ) i 10 zębatek na kasecie. Planuję zmienić maszynę i napęd będzie 1x11 ( zębatka na korbie 32T ) i martwi mnie to, że nie będę miał z czego dokręcić w tym nowym napędzie. Ostatnio zjeżdżałem z dosyć stromej górki i przy prędkości 47km/h zębatka 42T była idealna, żeby móc docisnąć  :thumbsup: ... nie wyobrażam sobie machania nogami zjeżdżając z tej samej górki z zębatką 32T ... :woot:

mam rację ? czy może, w napędzie 1x11 trochę inaczej to wszystko działa i nie będzie tak źle ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wykonam 2.26 obrotu korbą dla pełnego obrotu koła

Nie, przy jednym obrocie korby koło zrobi 2,26 obrotu.

 

 

 

czy może, w napędzie 1x11 trochę inaczej to wszystko działa

Działa tak samo.

Jeżeli chcesz kombinować z napędem, to określ jakie minimalne i maksymalne jest ci potrzebne. Jeżeli np. wystarczy 1:1, to możesz śmiało brać korbę 42 i kasetę 42-11 czy nawet 42-10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli chcesz kombinować z napędem, to określ jakie minimalne i maksymalne jest ci potrzebne. Jeżeli np. wystarczy 1:1, to możesz śmiało brać korbę 42 i kasetę 42-11 czy nawet 42-10.
 

tego nie wiem, bo jestem rowerowym laikiem  :whistling:

jedynym odniesieniem jest dla mnie wyżej wymieniony zjazd, podczas którego najlepszym dla mnie przełożeniem było 42T przód i 32T tył   ( max przelozenie 3,96 )  a w nowej maszynie maksymalne przelozenie 3.32... :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42:32 to 1,3 (bez uwzględnienia wielkości koła), postaraj się pisać dokładniej bo miałeś na myśli 42:11.

 

Ale podjazdy chyba też robisz i wiesz na jakich przełożeniach, czy brakuje lżejszych, czy nie używasz najmniejszej koronki korby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...