Skocz do zawartości

[korba, suport] jaki klucz jest potrzebny do odkręcenia?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szukam podstawowych narzędzi do swojego "bajka" i trochę się pogubiłem w gąszczu śrubek, patentów i standardów. Chcę wykręcić korbę i suport. I pytanie: czym to się je?

Korba Alivio M4000 - octalink. Suport  - BB-ES25. Z tego co sam zdąrzyłem się zorientować to zaczynam standardowo od imbusa a później ściągacz do korby (TL-FC10) i adapter (TV-FC-15). I dalej kluczem do suportów, tylko nie wiem jaki będzie tutaj pasował i jaki będzie najwygodniejszy.

Z góry dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ściągacz do korby (TL-FC10) i adapter (TV-FC-15)

Możesz kupić 2w1 np.
http://rowerek.pl/Products/Show/124754/YC_215CB_Sciagacz_do_korb_kwadrat_ISIS_Octalink_Bike_Hand_YC_215CB?utm_campaign=Nokaut-Product-YC_215CB_Sciagacz_do_korb_kwadrat_ISIS_Octalink_Bike_Hand_YC_215CB&utm_medium=referral&utm_source=Nokaut#nclid=29c0fd5fdd19fe739bcb1b674b314277

Do suportu jak napisano wyżej, żeby klucz nie wypadał podczas odkręcania można zastosować patent z długą szpilką przytrzymująca go.

Do kręcenia tymi kluczami oczywiście potrzebujesz stosowne klucze płaskie lub duży nastawny.

Przy rozkręcaniu pamiętaj który gwint jest lewy, który prawy. Przy skręcaniu nie zapomnij posmarować gwinty smarem np grafitowym, bo następna naprawa może się skończyć tak:

http://www.forumrowerowe.org/topic/180789-suport-octalink-uszkodzony-wielowpust-jak-odkrecic/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garlock, coś takiego chyba kupię z rączką http://allegro.pl/bike-hand-klucz-do-suportu-yc-26bb-2a-z-raczka-cr-i4989855785.html

i do tego ściągacz - bez rączki. Oba narzędzia mam możliwość kupić w swoim mieście w sklepie rowerowym. A to dla mnie duży plus, nie lubię czekać.

A możesz jeszcze polecić jakiś smar do gwintów, którego używasz? Bo też co człowiek to opinia.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym klucz bez rączki. Ta od Bike Handa nie wygląda zbyt solidnie, a czasem trzeba mocno pociągnąć, założyć przedłużkę ( z przedłużka to ta blaszana rączka pognie się na 100%). A do zwykłego klucza nawet klucz udarowy można spróbować podpiąć (ostateczność, ryzykujesz rozwaleniem klucza).

Smar używam najzwyklejszy grafitowy np:

http://www.leroymerlin.pl/warsztat/chemia-warsztatowa/srodki-smarujace/smar-grafitowy-42232-proline,p20862,l967.html?gclid=CNf4wL_Uh8YCFc3JtAodZ04AQA&gclsrc=aw.ds

Oczywiście producent dowolny. Jak suport ma miski plastikowe, to używam silikonowego (shimano w ogóle na plastikowy gwint nie zaleca nakładania smaru, ale ja lubię natłuszczać) bo nie jestem pewien, jak plastik zareaguje na smar na bazie ropy naftowej. Możesz też posmarować plastikowe gwinty zwykłą wazeliną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z miedzianym ryzykujesz to co autor tego (wcześniej już podawanego) wątku:

http://www.forumrowerowe.org/topic/180789-suport-octalink-uszkodzony-wielowpust-jak-odkrecic/

Czyli jak dostanie się trochę wody, to mogą powstać elektro-ogniwa.

A tak w ogóle, to czemu akurat chcesz dawać smar wysokotemperaturowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija sie o mój brak wiedzy. Dlaczego smar miedziowy(wysokotemperaturowy)? Bo próbowałem dowiedzieć sie co nieco o smarach, które mogłyby sie nadać i jako laik zapamiętałem że miedziowy jest "najlepszy". Więc np do gwintów pedałów i misek suportu lepiej grafitowy ? I czy taki sam smar można używać np przy sterach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma smaru "najlepszego". Zwykle producent podaje, do czego jest dany produkt. Do zabezpieczania połączeń gwintowanych czy innych nieruchomych najlepiej dawać smary z dodatkiem suchych lubrykantów czyli grafitu lub dwusiarczku molibdenu. Tam gdzie jest wysoka temperatura np. układy wydechowe, hamulce grafitowy się nie nadaje ale dobrze sprawuje się miedziany. No i jest jeszcze cała gama specjalnych past montażowych np:

http://www.neverseezproducts.com/neverseez.htm

Do  łożysk kulkowych (stery, suport, piasty) nie dawaj żadnych takich mazideł, tam idą tylko smary do łożysk tocznych. Tu się toczy od dawna dyskusja który lepszy:

http://www.forumrowerowe.org/topic/170406-jaki-smar-uniwersalny/

Oczywiście z braku laku można posmarować gwint pedału zwykłym ŁT 4 , ale w żadnym wypadku odwrotnie, czyli miedziany czy grafitowy w łożysko.

Do elementów plastikowych, gumowych lepiej nie dawać smarów czy olejów ropopochodnych, bo nie wiadomo jak zareagują. Bezpieczny jest np silikonowy, teflonowy itp.

Są jeszcze miejsca, gdzie wymagany jest specjalny smar np w hamulcach rolkowych - wysokotemperaturowy (ale miedzianego bym tam nie pchał)

No i oddzielna działka czyli oleje\płyny do hamulców czy amortyzatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cierpliwość :) to dla mnie kopalnia wiedzy bo od rana czytam o tych smarach i mazidlach o sam widziałeś jaki z tego pożytek... Do hamulców jeszcze nie doszedłem w swoim zdobywaniu wiedzy rowerowej. Znaczy czym je zalewać, ponadto że moje shimano to mineralnym. A co do amora to jeszcze przez jakiś czas sie nie zabieram za to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Dzisiaj troche majsterkowałem przy rowerze, wyczyszczone i nasmarowane na nowo łożyska kulkowe w piastach, to samo przy sterach (tam łożyska na wiankach). Użyłem smaru ŁT4S3, rozumiem że najniższa półka ale smar prawidłowy. Kupiłem natomiast również smar grafitowy. Przesmarowałem nim gwinty pedałów i gwinty suportu. I teraz sobie myślę że lewa miska mogła być plastikowa. Mam tam suport na kwadrat firmy suntour, podstawowy produkt bo rower evado 1.0. Moje pytanie czy powinienem rozebrać to ponownie i wyczyścić smar? Jakie mogą być konsekwencje i czy w każdym smarze grafitowym są domieszki litu?

Przy okazji: czy smarować również ośki suportu na które nakładam korby? Jeśli tak, to czy smar grafitowy jest w tym przypadku ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zy powinienem rozebrać to ponownie i wyczyścić smar? Jakie mogą być konsekwencje i czy w każdym smarze grafitowym są domieszki litu?

E tam, daj spokój, nie rozbieraj tego, katastrofy raczej nie będzie. A co do samego smaru, to zależy na jakiej bazie lest robiony, jak na mydłach sodowych to sodowy, jak na litowych to litowy itd i do tego smaru dodaje sie grafit.

.

 

Przy okazji: czy smarować również ośki suportu na które nakładam korby? Jeśli tak, to czy smar grafitowy jest w tym przypadku ok?

Zdania uczonych są podzielone. Ja smaruję (właśnie grafitowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zostawiam jak jest. Przed zimą lub trochę wcześniej zajrzę tam ponownie. Tak jak wspomniałem nie jestem nawet pewny czy ta miska jest plastikowa. Na przyszłość może jeszcze kupię niewielką tubkę smaru silikonowego/teflonowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TopPeak tool nie dawał rady. A przedłużonym imbusem to niemowlak by odkręcił...

Dlatego zawsze polecam kupno dobrych klasycznych narzędzi. Multitoole sa fajne bo poręczne i małe (i na tym ich zalety w zasadzie się kończą). Ale do prac warsztatowych lepiej mieć standardowe zabawki. A zwłaszcza dobre imbusy. Tak gdzieś od Jonneswaya czy Proxxona w górę. Potrzebujemy w końcu tylko kilka sztuk raczej małych rozmiarów, wiec bankructwa z tego powodu raczej nie będzie. A już używanie zamiast imbusa wygiętego kawałka pręta sześciokątnego (czyli imbusów z marketów) to proszenie się o kłopoty w postaci rozwalonego gniazda w śrubie. Zwłaszcza do śrub aluminiowych klucz musi być wysokiej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacky64 - ten filmik akurat już kilka razy oglądałem ;) A co do samego czyszczenia to dobrze, że się za to wziąłem bo w środku trochę piachu było... A ja się dziwiłem, że mi "strzela"...

czyszczenie_1

czyszczenie_2

A "dobrych" kluczy mi się wczoraj nie udało jeszcze kupić. Wziąłem z potrzeby Hard Head. Najgorsze nie są, i najważniejsze, że dały radę.

 

A, no i plastikowe miski suportu w końcu wazeliną techniczną posmarowałem, a gwinty smarem grafitowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...