Skocz do zawartości

[rower] zmarła szosa niech żyje ostre


czapinski

Rekomendowane odpowiedzi

Doprowadziłem koła w mojej szosie do takiego stanu że jedynym sensownym wyjściem byłoby wymienienie ich i uznałem że to idealny moment na spróbowanie moich sił z ostrym kołem i potrzebuje waszej pomocy w kilku sprawach z racji, że na budowie roweru zbyt dobrze się nie znam.

 

1. Potrzebuje pomocy z wymianą suportu bo nie znam modelu a przejrzenie forum mi nie pomogło i uznałem, że może ktoś z forumowych wyjadaczy będzie w stanie podać mi model bez większego problemu. Moja korba to shimano 105 golden arrow 

 

2. Kolejne pytanie też dotyczy korby a konkretnie tarczy którą chciałbym wymienić bo zakładam że podobnie jak reszta osprzętu już była dosyć poważnie używana i chciałbym się dowiedzieć jaką tarcze dobrać

 

3. Potrzebuje też łańcucha pod wyżej wymienioną korbę (z tyłu mam piaste flipflop novateca) 

 

Dorzucam zdjęcie roweru tak na wszelki wypadek

post-187975-0-50579000-1433803619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

1. Najpierw zmierz linię łańcucha na pieście. Potem linię łańcucha na korbie. Zapisz sobie różnicę tych dwóch numerów. Następnie sprawdź jakiej długości masz oryginalną oś suportu. Odejmujesz zapisaną różnicę linii łańcucha i powinno być git. Sprawdź tylko czy konstrukcja ramy pozwoli na skrócenie osi suportu bez kolizli zębatki z widełkami.

2. Dowolna w takim samym systemie śrub. Najlepiej pozbawiona ramp i pinów ułatwiajacych zrzucanie i wrzucanie. 5 śrub, BCD 130.

3. Jeśli masz na tej pieście koronkę 1/8 cala to tylko łańcuch 1/8 cala lub grubszy. Jeśli masz 3/32 cala to wtedy dowolny łańcuch przypasuje. Singlowy, 8-kowy, 9-kowy lub nawet 10-tkowy. Ale ze względu na fakt iż łańcuch w ostrzynce nie ma łatwego życia sugerowałbym gruby łańcuch 1/8 cala, czyli dedykowany jednobiegowy.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze (dopóki masz napęd wielobiegowy) zastanów się, jakie chcesz mieć przełożenie w OK - pamiętaj, że będzie ono obowiązywało zarówno przy ruszaniu jak i przy jeździe z prędkością docelową (a także z górki). Wybierz tarczę z przodu (większa czy mniejsza, jeśli większa, to sprawdź, czy można ją umieścić w miejscu mniejszej czyli po wewnętrznej stronie pająka korby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety chłopaki pomęczę was trochę bo nie do końca wiem jak to wszystko zrobić. 

 

1. Mierzyłem linie łańcucha na podstawie tego czego dowiedziałem się tutaj http://uzurpator.com.pl/?linia-lancucha,117 i wyszło mi że z tyłu mam 47mm a z przodu 48mm i oś suportu (nie jestem pewien czy dobrze to zmierzyłem) mam 73mm. " Sprawdź tylko czy konstrukcja ramy pozwoli na skrócenie osi suportu bez kolizli zębatki z widełkami" czy możesz wytłumaczyć co dokładnie masz przez to na myśli

3 Koła te kupiłem dawno temu więc nie mam jak sprawdzić na aukcji jakie dokładnie koronki mam a i nie ma na nich żadnych oznaczeń więc pytanie jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
a z przodu 48mm

 

Git... Tył Cię nie interesuje gdyż zmieniasz go...

 

 

 

oś suportu (nie jestem pewien czy dobrze to zmierzyłem) mam 73mm

 

na pewno źle zmierzyłeś. 73mm to może mieć mufa suportowa. Oś suportu, przy standardowym Goledn Arrow była 119mm dla gwintu BSA i 122mm dla gwintu ITA. http://velobase.com/ViewComponent.aspx?ID=c50c795c-1016-4021-8ae8-9f68450fde36

 

 

 

czy możesz wytłumaczyć co dokładnie masz przez to na myśli

 

No pomyśl troszkę... Zakładamy, że wewnętrzna zębatka jest dajmy na to 3mm od poziomych rurek tylnego widelca. Więc jeśli będziesz chciał zastosować suport z osią o 6 lub więcej mm krótszy to po założeniu korby owa zębatka będzie ocierać o widełki lub wogólne nie zechce się kręcić... Jasne?

 

Założywszy, że masz nowe koło ze standardową, torową pistą pod 120mm to jej linia łąńcucha to 42mm. Czyli musisz zniwelować 5mm różnicy na każdej stronie suportu.. Założywszy, żę miałęś standardową oś suportu 119mm potrzebujesz suportu z osią 109mm. A że takowych raczej nie dostaniesz weź 110mm. Naprzykład taki:  http://www.wiggle.co.uk/shimano-bb-un55-bottom-bracket-british-thread/

 

Wszystko to przy założęniu że stary suport m,asz z osią 119mm. W kazdym innym wypadku musisz zrobić matematyke własnoręcznie i poszukać wkłądu suportu z jak najbardziej zbliżoną do wyliczonej osią.

 

A jak pomierzyć nieoznakowane zębatki? Suwmiarka w dłoń i patrzysz... 1/8 cala to 3.175mm. 3/32 cala to 2,381mm.

 

Ostatecznie możesz porównać na oko. Jeśli koronka jest ewidentnie grubsza niż Twój obecny blat na korbie to masz na 99% 1/8 cala...

 

Szacunek..

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie mam nawet jak dokładnie zmierzyć długości osi suportu bo bez zdjęcia korby się nie obejdzie (chyba, że cały czas coś źle rozumiem). Koronka przy porównaniu na oko wydaje się być podobnej wielkości jak ta którą mam obecnie więc zakładam, że to 3/32 cala co z tego co pisałeś nic nie zmienia bo łańcuch 1/8 cala i tak będzie śmigał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie zmierzysz długości osi bez zdjęcia korby.

 

Ściągacz w dłoń i śmigasz :icon_cool:

 

Co do koronki to jak pisałem. Jak masz 1/8 gruby łąńcuch tylko, jak masz cokolwiek chudszego, dowolny, ale sugerowany jest gruby ze względów wytrzymałościowych.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi to zajęło ale sesja nadeszła i czasu nie ma zbyt wiele w każdym zdjąłem korbę i długość suportu mam 145mm co różni się dosyć znacząco od tego co było wcześniej pisane więc pozostaje pytanie czy dalej źle to robię czy trafił mi się jakiś nietypowy model?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIestety nie da się edytować starszych postów wiec muszę pisać znowu pod własnym postem. Obliczyłem długość suportu na podstawie tego co Ivan pisał i wyszło mi że powinienem kupić taki o długości 133mm lecz zanim pojadę do sklepu chciałbym zapytać się czy rzeczywiście taką długość powinienem wybrąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
długość suportu mam 145mm

 

Jesteś pewien? Bo to straaasznie długa oś suportu, odpowiadająca starym standardom pod korbę z konusami a nie na zwykły kwadrat.

 

W/g zdjęcia zaś masz tam zwykłą korbę na kwadrat...

 

Bardzo chętnie bym zobaczył zdjęcie tego supotu z miarką przyłożoną i to by rozwiało wszelkie wątpliwośći co do faktycznej długości osi suportu.

 

Tymbardziej, że jakl wcześniej pisałem korba Golden Arrow oryginalnie miała oś suportu długości 119 lub 122mm...

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

108 raczej nie dostaniesz, najbliższy będzie 107mm.

 

Czyli naprzykład Miche Track http://www.velodromeshop.net/index.php?p=product&id=247&gclid=CJS_raDrlsYCFagKwwod5YkASg

 

Z tym ,że tutaj jest inny problem. Nie widziałem tych suportów pod mufę 73mm, tylko pod 68mm...

 

Sprawdź raz jeszcze czy Twoja mufa suportowa to na pewno 73mm...

 

 

Tak się to-to sprawdza :)

 

shellwidth.jpg

BB68.jpg

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Uhmm... Skoro masz mufę suportową 70mm to tkwi w niej najprawdoopodobniej suport z włoskim gwintem ITA zamiast BSA. No ale wtedy powinno być 122mm długości osi suportu...

 

Niby to tylko 1-2 milimetry w lewo czy w prawo, ale jednak dobrze by było, abyś miał linię łańcucha jak najbardziej zbliżoną do równoległej do osi roweru...

 

Sugeruję zatem co nastepuje. Wykręcić stary suport i zoabzcyć czy uchowało się tam cuś na nim z oznaczeń...

 

Szacunek...

I.

 

PS

 

Ciągle uważam, że powinieneś wykręcić suport i obejrzeć go pod kątem oznaczeń szerokości/długości i typu gwintu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jutro się przejadę w kilka miejsc i go poszukam a jak nie to znalazłem go w necie i najwyżej będę musiał poczekać.

 

Dzięki wielkie za pomoc i dużo cierpliwości  :thumbsup: Przynajmniej nauczyłem się czegoś nowego.

 

Tematu jeszcze nie zamykam na wszelki wypadek gdybym miał jeszcze jakieś pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...