Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] która kupić do 120 zł ?


adamtulak

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.


Potrzebuję kupić przerzutkę tylną, nową i koniecznie Shimano, ponieważ mam klamko-manetkę SIS (Acera ST-M360 8rz.) do 120 zł. najlepiej jedną z następujących:


RD-M531 (Deore 2007 ?), RD-M430 (Alivio 2011), RD-M390 (Acera 2010), RD-M4000 (Acera 2014 ?), RD-M370 (Altus 2014), w wersji SGS (długi wózek).


 


Wszystkie te przerzutki są 9-rzędowe (także najnowszy Altus), wyglądają bardzo podobnie, mają podobną masę (Altus, Acera i Alivio około 280g, Deore 320g) i różnica w cenie


pomiędzy Altus a Deore to zaledwie około 35 zł.


Mam więc kilka pytań do bardziej doświadczonych forumowiczów (np. serwisantów, sprzedawców rowerów):


1. Czy któraś z nich wyróżnia się na tyle, że ją należy wybrać ? 


2. Czy mogą być jakieś problemy z regulacją którejś z tych przerzutek na kasecie 8-rzędowej CS-HG41-8aw (11-32T) ?


3. Czy mogą być jakieś problemy z kompatybilnością z pozostałymi elementami napędu:


    klamko-manetka: ST-M360 (8rz., Acera), Korba: FC-M131, (Tourney 48-38-28T ), przerzutka tył: FD-TX51 (Tourney do 48T), łańcuch HG40 ?


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Moorzyn

 

Najwyraźniej nie rozumiem.

 

ad 1 - Wymienione przerzutki są bardzo do siebie podobne zewnętrznie, choć ich konstrukcje pochodzą z różnych lat. Może któraś jednak ma jakąś zaletę, a inna wadę?

 

Pierwszy przyklejony temat:

http://www.forumrowe...lizacja-240214/

 Temat został założony w 2012 i nie występują w nim niektóre z wymienionych przerzutek.

 

ad 2 - Chyba nie powinno być problemu, choć zastanawia mnie to, że kasety  8rz. i 9rz. mają tę samą szerokość, więc inne odstępy pomiędzy rzędami. Dlatego nie mam pewności, czy przerzutka 9rz będzie tak samo precyzyjnie zmieniała na kasetach 9rz i 8rz

 

ad 3 - ten zestaw jest tak pomieszany, że nie  mam pewności, ale pewnie nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1. Wybierz możliwie najstarsza przerzutkę, oczywiście nową, stara datowo, będzie najtrwalsza.

2. będzie, o ile masz odpowiednie manetki.

3. odnośnie kompatybilności masz cały temat na ten ... temat :D najszybciej, wszystko jest kompatybilne do dyna sysa, on już nie jest wstecznie kompatybilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starą deorkę bym odpuścił, jest to jeszcze stara konstrukcja z sprężyną na śrubie mocującej (faktycznie będzie najtrwalsza ale będzie się telepać jak szalona), popatrz na różnicę między tym miejscem w m531.

Co do kompatybilności, to wystarczy, że przerzutka jest stworzona pod taki ciąg jaki ma manetka, tym sposobem do 8 rzędowej manetki i kasetymożesz podczepić nawet szosową 10 rzędową zmieniarkę (ciąg 2:1) - z górskimi 10 rzędowymi już nie zabangla bo ciąg ~1:1.

Generalnie to manetka "odmierza" gdzie ma być łańcuch, przerzutka tylko przesuwa kółeczko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pro

 

Starą deorkę bym odpuścił, jest to jeszcze stara konstrukcja z sprężyną na śrubie mocującej (faktycznie będzie najtrwalsza ale będzie się telepać jak szalona), popatrz na różnicę między tym miejscem w m531.

 

ad 1 - Na tego typu odpowiedź  liczyłem. Może więc Deore M591? Jest kilka lat nowsza, więc czy lepiej skonstruowana ?

 

ad 2 - Manetka SIS  ST-M360 (8rz., Acera),czyli będzie OK

 

3. odnośnie kompatybilności masz cały temat na ten ... temat  :D najszybciej, wszystko jest kompatybilne do dyna sysa, on już nie jest wstecznie kompatybilny.

 

@Emeryt

 Dzięki za proste wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozglądałem się za przerzutkami i właściwie jestem zdecydowany pomiędzy jedną z 4 następujących (ceny całkowite z dostawą):

 

RD-M591 (Deore) za 104zł, M592 (Deore Shadow) za 130zł, M430 (Alivio) za 95-100zł, M4000 (Alivio Shadow) za 125-130 zł.

1. Czy watro kupić  któryś Shadow, jeśli rower ma być użytkowany 90% (lub więcej) w mieście ?

2. Czy Shadow-y są trudniejsze w regulacji (spotkałem się z taką opinią) ?     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

591 niczym sie nie różni od 510 czy 530. Telepać się telepie, to fakt, ale ja bym wolał by się telepała 10 lat niż nie telepała 3 :P Poza tym shadowy na 9 biegów bywały kapryśne a niektóre wręcz wadliwe, a wiesz który model kupisz? :P

 

Zrobisz jak uważasz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Puklus

 

Tego nie rozumiem, za świeżak jestem:

 

 

591 niczym sie nie różni od 510 czy 530. Telepać się telepie, to fakt, ale ja bym wolał by się telepała 10 lat niż nie telepała 3

 

To lepsze starsze czy nowsze? 

 

To tylko proszę o prostą odpowiedź Deore M592 (Shadow), M591, M531, czy Alivio M430, M4000 (Shadow) ? Pewnie nie Shadow?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Chodzi mi o to że sa takie same konstrukcyjnie. jednak 530 jest z czasów jak jeszcze przykładano wagę do jakości.

 

Przykładowo dziś XTR lapie luzy po 400km, działa ciągle idealnie ale ma juz luzy ... xtr 950 po tylu latach ciągle sa bez większych luzów ... tak że tego.

 

nowe alivio jest ok, ma nawet baryłkę przy korpusie i póki nowa, całkiem dobrze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jest tylko jedna różnica, otóż jak klikasz manetka w normalnej sprężynie, łańcuch schodzi w dół, a tutaj wędruje do góry, cala filozofia. Normalne manetki będą pokazywać biegi na odwrót.

 

Jest to bardzo fajne rozwiązanie, nie wiem czemu zostało wycofane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zarówno do jazdy jak i przy regulacji/montażu trzeba się trochę "mentalnie" przestawić? 

 

Jest to bardzo fajne rozwiązanie, nie wiem czemu zostało wycofane.

Też mi się wydaje, że przy podjazdach powinno być łatwiej zmieniać niż na zjeździe, ale ja jestem tylko świeżak. 

 

Na pewno nie trzeba zmieniać manetki, tylko się przestawić do odwrotnego odczytywania? Ktoś z Was tak zakładał (do zwykłej manetki przerzutkę Low Normal)?


Czy dla działania przerzutki ma znaczenie, że nie używana, nigdy nie zamontowana leżała 10 lub więcej lat?  Znalazłem ofertę przerzutki LX M570 (produkowana 1999 - 2004).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mię trochę po.....ło, kupiłem LX-a RD-M570 z tej aukcji:

 

http://allegro.pl/przerzutka-tylnia-shimano-deore-lx-m570-rarytas-i5373512151.html

 

Chyba marketing zadziałał (NIEZNISZCZALNY MODEL, RARYTAS!). Będziecie się mięli z kogo nabijać :laugh: , bo chyba sporo przepłaciłem. Do tego trochę szkoda montować w rowerze z 2013 roku.

Kupować na allegro trzeba na trzeźwo (jak kupowałem byłem po kilku browarach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mię trochę po.....ło, kupiłem LX-a RD-M570 z tej aukcji:

 

http://allegro.pl/przerzutka-tylnia-shimano-deore-lx-m570-rarytas-i5373512151.html

 

Chyba marketing zadziałał (NIEZNISZCZALNY MODEL, RARYTAS!). Będziecie się mięli z kogo nabijać :laugh: , bo chyba sporo przepłaciłem. Do tego trochę szkoda montować w rowerze z 2013 roku.

Kupować na allegro trzeba na trzeźwo (jak kupowałem byłem po kilku browarach).

 

No trochę Cię poniosło ;) Ale zmieniarka raczej nie do zajechania. Dobry, starszy sprzęt. Kółeczka będą pasować obojętnie jakie, byle do 9s i 11T ; zmieniałem ostatnio w XTR 952 i kupiłem TACX za 40 zł komplet, działa jak nowa. Pomijam to, że Shimano oferuje kółeczka w cenie +- 100 zł ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Miałem 570, razem z manetkami 570. No coż, wyróżnia sie z tłumu umaszczeniem swem, Ludzie mówili ze manetki mdłe, ale jak teraz po wielu latach znowu na nie wsiadłem to wg mnie działają lepiej niż chociażby nowe 590 czy jakiekolwiek inne 9 rzędowe poniżej slxa.

 

Co do przerzutki, 34t to max co tam można wcisnąć, lubi trochę tłuc o ramę ... proponuje na dzień dobry zabezpieczyć newralgiczne miejsce. poza tym zawsze szybko i precyzyjnie działała w każdych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...