Skocz do zawartości

[koła] wymiana obręczy lub opon


pecetowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie budowania fatbike'a ale obecnie jeżdżę trekiem Crosswind Travel up 28".

Rower dostałem w spadku po nieudanym zakupie przez pana o wiele za niskiego jak na 28" calowe kółka.

Darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy więc zacząłem sobie na nim śmigać. Mój rower teraz leży i czeka w kolejce do spawania i obecnie jeżdżę tylko na Crosswind'zie.

Poprzedni właściciel kupił go do jazdy typowo miejskiej, ja mieszkam w Tucholi więc drogami i chodnikami to ja pomykam góra 15% całej trasy. Naszło mnie na zmianę opon. Na piastach zaplecione mam obręcze 622-19c. Przeczesując to forum wyczytałem że mogę na te obręcze założyć szerokości 28-50. Teraz mam 40 i mam problem. Chciałbym wsadzić coś o bardziej terenowym bieżniku. Przeczesuje jakieś sklepy i alledrogo i wszystkie te bieżniki wydają mi się równie gładkie co moje. Są jakieś tam z klockami po boku ale mam tu takie tereny że potrzebowałbym czegoś bardziej " pękatego" co będzie miało przyczepność nie tylko na zakrętach.

 

Mam pewne obawy do zakładania 50tek i może zmiana obręczy wchodzi w grę? Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że opon szerszych nie założę niż pozwala mi na to rama, ale w przypadku kiedy na obręcz mm szerszą weszły by bardziej agresywne bieżniki które mogłyby spaść z tych moich to rozważałem taki pomysł.

Ogólnie to patrzę na niektóre 29ery i rozumiem że to są zwyczajnie wyrośnięte MTB ? Jakoś przespałem moment pojawienia się ich więc nie za wiele o nich wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet węższe obręcze spotyka się jeszcze w rowerach MTB XC, te Twoje 19mm spokojnie przyjmie opony 2.1", a i szersze też bez większych obaw, choć nie pokażą wtedy pełni swoich możliwości ("efekt żarówki"). Zmieniając u siebie obręcze na szersze jeszcze pogorszysz sprawę, bo szeroka opona jeszcze bardzie rozłoży się na boki. Wszelkie tabele i zalecenia producentów kół i opon traktuj poglądowo jako zalecenia a nie wyrocznię. Muszą uwzględniać pewien współczynnik bezpieczeństwa i tyle, czasem większy czasem mniejszy.

Określenie 29er dotyczy tylko rowerów MTB, także mają one możliwość montażu szerszych kapci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smart samów nie chcesz? Niedawno zmieniłem marathon racery (1,5") na smart samy (1,6") i miska mi się cieszy póki co. Na asfalcie wyjątkowo dobrze sobie radzą a w terenie zastrzeżeń brak. Nie mam niestety porównania z innymi i czy są lepsze czy gorsze od wyżej wymienianych, nie będę wyrokował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KartofeL obecnie przerabiam 15letniego górala na fatbike'a i on docelowo będzie moim jednośladem do lasu. Teraz chcę coś zrobić z tym co mam a że dostałem ten rower za darmo to mam co mam. Na drogach i ścieżkach rowerowych jedzie pięknie ale jak tylko zboczę w las to nieubite leśne drogi mocno spowalniają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest rower na asfalt, ścieżki rowerowe itp i tylko do tego został zaprojektowany. Niestety nic z tym nie zrobisz. Włożysz w niego pieniądze ai tak nie będzie jeździł tak jak byś tego oczekiwał, a później tej kasy nie odzyskasz.

Jeśli pomimo tych rad chcesz go modyfikować Twoja sprawa, ale nikt tu Ci tego nie poleci bo jeśli będzie lepiej to tylko niewiele.

 

Opony nie wsadzisz szerszej niż na to pozwalają widełki i koniec.

 

Jak dasz szerszą obręcz to automatycznie ta sama opona (np. którą masz teraz) zrobi się szersza więc będzie mniej miejsca w widełkach. Może się okazać że opona 45c na szerszej obręczy w ogóle się nie zmieści.

A ta opona 29x1.9 to raczej nie wejdzie tak czy siak.

 

Moje zdanie: przyspiesz budowę fatbika a tym rowerem nie jeździj w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...