Skocz do zawartości

[koło] dokręcenie koła


tipvip

Rekomendowane odpowiedzi

wczoraj się spotkałem z dziwną sytuacją, dokręciłem mocniej koło i zaczęło się gorzej kręcić, tak jak by go coś hamowało.

Lekko poluzowałem i od razu stało lepiej.

Piastę mam Novatec NT-751SB i nie mam szybko zamykacza - dociskałem nimbusem.

Jest jakiś limit na dociskanie że dalej zaczyna to ingerować w pracę piasty? :icon_confused: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dociskałem nimbusem.

imbusem (klucz ampulowy)

 

Jak za mocno dokręcisz to łożyska są za bardzo ściśnięte i kulki wewnątrz ciężko się obracają w ten sposób szybko można je zniszczyć. Trzeba to robić z umiarem i wyczuciem tak aby koło kręciło się bez oporów ale też nie miało luzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ktoś tu chyba nie wie jak zbudowana jest piasta na łożyskach maszynowych.

 

novatec-nt-751sb-36h-qr-2-cyclista-pl.jp

 

Za docisk łożysk odpowiedzialne są elementy oznaczone nr.2. Należy je ustawić tak żeby właśnie nie było luzów i nie mocniej, potem zablokować za pomocą małego imbusa (elementy 3). Przy prawidłowo poskładanej pieście to, z jaką siłą skręcamy koło już w widelcu nie ma żadnego wpływu na docisk łożysk.

Radzę sprawdzić czy śrubki na mały imbus (3) są dobrze dokręcone.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Śrubki się czepiasz, tak akurat jest w pieście jaką posiada autor. W piastach jakie mam obecnie nie ma takiego patentu z małymi śrubkami, nie zmienia to faktu że kołnierze dociskające łożyska dokręca się w odpowiedni sposób przy składaniu piasty, i siła dokręcenia w widelcu/ramie nie ma wpływu na docisk łożysk w pieście. Z tyłu mam do skręcania Bolta od Dartmoora, specjalnie po to żeby max. silno skręcić imbusem, co się przekłada na większą sztywność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...