Skocz do zawartości

[wolnobieg/kaseta] Dziwna zębatka, luz wolnobiegu


zetiks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wraz z nadejściem wiosny postanowiłem samodzielnie zrobić serwis w rowerze mojej dziewczyny. Co tylko umiałem zrobiłem sam dzięki pomocy tego forum i youtuba nasmarowałem koła, wymieniłem linki i pancerze, wyczyściłem co tylko się dało :-) Problem pojawił się w momencie regulacji przerzutek. Udało się co prawda je wyregulować, tak że każdy bieg wchodzi bez problemu jednakże na tylnim kole największa zębatka jest moim zdaniem nieproporcjonalnie duża w porównaniu do reszty.

b680cef1a713378b7a9a49d51cf6b1e4.jpg

f9399a20bd401e78176327dbd222a55b.jpg

Łańcuch co prawda wskakuje również na tę zębatkę, jednakże dosłownie trze o nią górne "kółko" przerzutki. Czy taka konfiguracja jest możliwa? Czy jest to po prostu druciarstwo? Dodam, że moja luba kupiła ten rower kilka lat temu jako używany. Jest to prawdopodobnie wolnobieg (napęd 3x7 dlatego tak domniemam).

Czy da się z tym coś zrobić, w sensie np wymienić jedną zębatkę? Niestety cały wolnobieg ma do tego lekki luz w stosunku do piasty (ok 0,5mm) czym może być to spowodowane i czy też mozna to jakos wyeliminować?

Na koniec chciałbym jeszcze prosić o odpowiedź czy jest to w ogóle opłacalne skoro rower ma posłużyć jeszcze max 2 lata spokojnej jazdy po leśnych ścieżkach a do tego nie jestem pewien czy nie jest to jakaś "marketówa" i zupełnie nie opłaca się w niego inwestować:

3a302c3d17667a0bc360c555f107baf6.jpg

9c5111e672ce714610b7076918dd4d56.jpg

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to druciarstwo. Taki wolnobieg produkuje shimano nazywa się on Mega Rage http://allegro.pl/wolnobieg-shimano-7-rzed-mftz31-14-34t-mega-range-i5342961756.html .

Jednej zębatki nie wymienisz musisz całość.

Jeśli ma luzy to prawdopodobnie nic już z tym nie zrobisz.

Kup zwykł  wolnobieg i nie będziesz miał już problemów z ocieraniem http://allegro.pl/wolnobieg-shimano-mf-tz21-7-rzedowy-14-28t-i5366465033.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to druciarstwo. Taki wolnobieg produkuje shimano nazywa się on Mega Rage http://allegro.pl/wolnobieg-shimano-7-rzed-mftz31-14-34t-mega-range-i5342961756.html .

Jednej zębatki nie wymienisz musisz całość.

Jeśli ma luzy to prawdopodobnie nic już z tym nie zrobisz.

Kup zwykł wolnobieg i nie będziesz miał już problemów z ocieraniem http://allegro.pl/wolnobieg-shimano-mf-tz21-7-rzedowy-14-28t-i5366465033.html

Czyli rozumiem, że do wymiany jest piasta (a pewnie nawet całe koło) + wolnobieg? A jest to w ogóle opłacalne w takim rowerze? Nie jest to jakiś "chińczyk"? :-)

Dopiero teraz zauważyłem, że edytowałeś posta.

A po wymianie wolnobiegu znikną luzy?

Łańcuch mogę zostawić o ile nie jest jeszcze taki zły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój przecież to marketówka aż miło i nie ma sensu czynić najmniejszych inwestycji tym bardziej, że 2 lata lekkiego przebiegu i finito...

 

To, że wolnobieg ma luz to nic dziwnego, bo nawet nowe mają lekki i dopóki nie jest jakiś wielki to można spokojnie olać. Gorzej jakby luz miała piasta - tam zawsze warto zajrzeć.

 

Co do tarcia kółka o największą zębatkę to nowsze przerzutki mają specjalną śrubę od regulacji tego, ale u Ciebie widać albo ktoś zmienił przerzutkę albo wolnobieg i są lekko niespasowane - nie mniej jednak to również można olać, bo na pewno nie wybuchnie :w00t:

 

Łańcuch nie skacze? Jeśli nie to wyreguluj hamulce, przerzutki i w drogę :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastę sprawdzałem, przemyta, nowy smar, kulki sprawdzone. Nie ma tam żadnego luzu. Jest jedynie między "kołem" a zębatkami, samo koło jest sztywne.

Jeżeli to rzeczywiście marketówka to dam sobie z tym spokoj i zacznę lepiej na nowy rower zbierać :-P

Dziękuję wszystkim za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz na wolnobiegu można próbować skasować, ale trzeba to robić z wyczuciem, żeby nie zrobić sobie ostrego koła ;)

Pod nakrętką wolnobiegu powinny być blaszki podkładki, spróbuj wyciągnąć jedną i zobaczyć czy nie chodzi całość za ciasno.

 

Jak nie ma stukania lub nie przeszkadza, to zostawić jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...