Skocz do zawartości

[Opony] Unibike Zethos - wymiana opon na MTB


crux

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam wspaniały rower crossowy Unibike Zethos GTS, rocznik 2014. Niestety, rower był wspaniały do 09.05.2015 kiedy to przejechałem 20km pełnoprawnym MTB a dokładnie Specialized Stumpjumper FSR Comp EVO 29 w lesie po górzystej trasie z kamieniami, korzeniami, piachem gdzie moja kondycja okazała się delikatnie mówiąc niewystarczająca.

Po powrocie do domu napaliłem się na MTB przy czym nie kupię dedykowanego roweru już teraz z racji niekorzystnej części sezonu (rabatów brak :) ), poczekam pewnie na jesienne obniżki (chociaż o w/w Specialized i tak zapominam - nie chcę aby żona mnie z domu wywaliła) lub ostatecznie do przyszłego roku w zależności od finansów.

Pomyślałem więc, że pewnym półśrodkiem będzie wymiana opon w Zethosie ze Smart Sam 28x1,60 na jakieś szersze. Z opinii użytkownika forum maksymalny rozmiar, który zmieszczę z tyłu to 2,00. Co prawda Unibike twierdzi, że maksymalny rozmiar to 1,75 (dzięki p. Marcinie za szybką odpowiedź). Zakładam możliwość montażu na tył 2,00 a na przód => 2,00.

 

W związku z tym pytanie do was jakie opony wrzucić do roweru (koła mam Mach1 Neo Disc 29er)? Najważniejsze jest aby miały wkładkę antyprzebiciową (na SmartSamach przejechałem >1500km bez żadnych problemów chociaż co prawda jedynie po DDR czy asfalcie), twardszą gumę na środku aby na asfalcie dało się śmigać podczas wycieczek rodzinnych oraz co najważniejsze dobrą przyczepność w lesie. W związku z tym, że rower nie jest dedykowany do leśnych i górskich szaleństw z racji np. amortyzatora o niewielkim skoku, zapominam o skokach i innych wyczynach - zależy mi na poprawie kondycji w lesie, w piachu i podczas podjazdów.

 

Z góry dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam

Crux

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie opony terenowe zaczynają się zwykle od 2.1". W rozmiarze 2.0" zbyt wielu ciekawych propozycji nie znajdziesz. Szerokie semi-slicki / touringowe zwykle produkowane są w takich rozmiarach.

 

Continental X-King/Race King.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesteś już po wymianie? Jeśli tak, to co wybrałeś i ile Ci zostało miejsca między widełkami?

 

Sam zastanawiam się nad 29 do Vipera. Co do grubości to nawet 2,2 rozważam (mam wrażenie, że tam jest sporo miejsca między widełkami - ponad 1cm z każdej strony od standardowej 28x1,6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zmierzyć. Opona 2.25" to już około 57mm, o ile w ogóle wejdzie to i tak miejsca na błoto mogą zostać milimetry, nie wspominając o, zależnie od budowy danej opony, szorowaniu bocznymi klockami o widelec, bo przecież to pracuje. Wystające nieraz "włoski" pozostałe po procesie produkcji też potrafią ładnie "spolerować" ramę do żywego aluminium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz, że opona zajmie orientacyjnie jakieś 50mm nad obręczą. A gdzie bedzie najszersza to zależy od jej budowy. Czasem jest najszersza w balonie, czasem balon jest mniejszy a klocki wystają mocno na boki, trudno powiedzieć bez konkretnego egzemplarza.

Kwestię zapasu miejsca wokół opony uzależniłbym od tego gdzie i w jakich warunkach jeździsz. Tak na zdrowy rozum, jak np. zostanie Ci po 3mm na stronę a jeździsz w błocie, to może się to łatwo zapchać, zedrzeć lakier albo i blokować koło w skrajnym przypadku, zwłaszcza jak się coś tam jeszcze dostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie Tyrago 28x1.6 i myślę, że 28x.1.75 albo 2.0 by weszło, ale 29x2.0 już chyba nie (miejsce na oponę mocno zwęża się wraz z oddalaniem od osi koła) -  około 5cm od felgi mam 5-5,2 cm prześwitu. 

 

Zredukowałem plany i zastanawiam się nad 29 2.0 na przód i 1.75 na tył. Od zawszę jeżdżę na 28 i oponach <=1.6 i raczej nie zapuszczałem się z szutru na mniej ubite. Dużo dalej od szutru będę się mógł zapuścić? Większy balon i 1.75 da mi więcej komfortu na popękanym asfalcie, dziurawych drogach i miękkim leśnym podłożu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś już po wymianie? Jeśli tak, to co wybrałeś i ile Ci zostało miejsca między widełkami?

 

Sam zastanawiam się nad 29 do Vipera. Co do grubości to nawet 2,2 rozważam (mam wrażenie, że tam jest sporo miejsca między widełkami - ponad 1cm z każdej strony od standardowej 28x1,6).

Niestety zostawiłem temat z braku czasu i z powodu wyjazdów. Gdy zmienię opony to oczywiście dam znać co wybrałem i jak było z zapasem.

 

Mam Zethosa a w nim Smart Sam 28x1,6. Zastanawiam się jak w widełki zmieści się opona 2,0

 

f9bb1bc76665ab3bmed.jpg

Dostałem z Unibike odpowiedź odnośnie dopuszczalnej szerokości opony z tyłu i jest to max. 1,75. Wydaje mi się, że 2,00 wejdzie, ale na pewno przymierzę zanim zdecyduję się na zmianę.

 

Pozdrawiam

crux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witajcie,

Wybaczcie za brak aktualizacji w moim temacie, ale ostatecznie zrezygnowałem z półśrodków i przerabiania Zethosa na pseudo MTB. Stwierdziłem, że to się nie uda niestety z takim rezultatem w jakim się spodziewałem.

 

Z góry dzięki za porady.

crux

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...