Skocz do zawartości

[wymiana napędu] pomoc w doborze osprzętu


das1234

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na początku zaznaczę że jestem żółtociobem jako forumowicz oraz jak użytkownik roweru, proszę o pomoc w doborze zamiennik napędu do 2 rowerów mojego i żony, mieszkamy w Islandii i niestety wybór roewrów jest albo z niskiej półki albo z bardzo wysokiej, my zdecydowaliśmy się, jako nowicjusze na te tańsze:)

Aktualny osprzęt rower1:

 

Korba:

PROWHEEL 42-34-24 (170 mm)

Oś suportu:

VP COMP.

Przerzutka przednia:

SHIMANO TY18 (28,6 mm)

Przerzutka tylna:

SHIMANO TY21

Manetki:

SHIMANO Revoshift (21)

Kaseta:

SHIMANO MF-TZ20 14-28 (7)

Łańcuch:

KMC Z50

 

Osprzęt 2

Korba:

PROWHEEL 42-34-24 (170 mm)

Oś suportu:

VP COMP. monoblok

Przerzutka przednia:

SHIMANO tx50 (31 8mm)

Przerzutka tylna:

SHIMANO Tx55

Manetki:

SHIMANO Revoshift (21)

Kaseta:

SHIMANO MF-TZ21 14-28 (7)

Łańcuch:

KMC Z51

Oba rowery są to tańsze rowery Author.

Chcielibyśmy wymienić na osprzęt pokoroju Shimano Alivio i na takowy wydatek się nastawiamy... Proszę o jakąkolwiek pomoc a nie hejty?) że nic nie wiem bo tak jest:) a chcemy miło spędzać czas na naszych jednośladach, a niestety islandzkie serwisy rowerowe posiadją wiedzę podobną do mojej.. pozdrawiam i z góry dziekuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziecie musieli wymienić praktycznie cały napęd zaczynając od piast tylnych (lub całych kół) Alivio pracuje z kasetą przynajmniej 8 rzędową (stare modele) nowsze Alivio jest już pod kasetę 9 rzędową. Macie założone 7 rzędowe wolnobiegi, mają one zupełnie inne rozwiązanie konstrukcyjne mocowania do tylnego koła, dlatego potrzeba będzie wymienić przynajmniej piasty. Do tego dochodzi wymiana przerzutki tylnej, łańcucha, manetki prawej (a najpewniej klamko manetki - bo pewnie takie macie zamontowane) Można zobaczyć czy będzie to działało jako tako z przodem, ale jeśli chcecie pełne Alivio to z przodu to samo: przerzutka i manetka / klamko manetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem że wszystko do wymiany, z forum mniej więcej wiem jakie przerzutki, manetki, łańcuch, a czy mógłby któś polecić jakąś sensowną piastę, bądź całe koło i od razu do tego kasetę? Chcemy zmienić także przrzutkę przednią i tutaj kolejne pytanie czy korbę też należy zmieniać od razu, czy można z tym zaczekać?? dziękuję za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła w obu rowerach są 26'' żona ma model Outset ja mam Rival, wiem że będzie kosztować ale chcemy na spokojnie to przerobić, na wakacje będziemy w Pl więc zakupie to czego nie ma na Isl i myśle że jakoś się uda.. ale potrzebuję pomocy żeby nie kupić głupstwa bo z reklamacją będzie ogromny problem.. Możesz polecić jakąś dobrą piastę? i czy jest sens montować kasetę 8rz czy od razu 9rz? Dzięki za pomoc już udzeiloną:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh nie znajdziesz bo to jest trophy nie rival... zaugerowalem sie kolorem... to jest outsrt i trophy i na pewno sa na kolach 26 i soprzet ten co wypisalem w 1 poscie sie zgadza... coś ciągle czytam i jak na razie wydaje mi się że te części będą ok..

http://allegro.pl/klamkomanetki-shimano-alivio-st-m430-3x9-i5177005873.html

http://allegro.pl/promocja-kaseta-shimano-alivio-cs-hg51-8-rz-11-32-i5243835828.html

http://allegro.pl/przerzutka-tylna-shimano-alivio-rd-m410-7-8s-cz-i5083191728.html

skąd mam wiedzięc ileogniwowy łańcuch muszę zakupić i ciągle jaka pisata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość forestowy

Łańcuch będziesz musiał najprawdopodobniej skrócić. Jak wpisze w google "jak dlugość łańcucha" to w pierwszym linku dostaniesz odpowiedź.

Z przyzwoitych piast na maszynach masz Novatec NT-DO42\41SB.

Chociaż osobiście uważam że w tym przypadku robienie upgrade do co by nie gadać niskiej grupy mija się z sensem. Opłacalność to już wogóle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link nie działa, ale z jego opisu wnioskując to źle jest dobrane, bo manetki 3x9 a kaseta 8-mio rzędowa.

Daj linki do konkretnych modeli rowerów, bo później będziesz miał pretensje.

 

Ja też uważam, że lepiej było by wydać więcej kasy i pójść w napęd 10-cio rzędowy, oczywiście przy akceptacji późniejszych wyższych kosztach użytkowania.


Przejście na Alivio to koszt ok 400zł na jeden rower.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chciałbym się zmiescić w 1-1,5tys na oba rowery o ile to możliwe... pretensji nie będzie na pewno bo sam zgłosiłem się i poprosiłem o pomoc:) tutaj linki do rowerów:

http://allegro.pl/rower-author-outset-26-mtb-promocja-kurier-2015-i5305522527.html

http://allegro.pl/rower-mtb-17-19-author-trophy-26-new-2015-gratis-i5161159659.html

ja wiem że są to "niezbyt bogate" rowery i dlatego myślę na Alivio max... I tak jak mówiłem słabo się na tym znam.. dlatego proszę o pomoc jeśli Waszym zdaniem nie ma sensu wogóle przerabiać też będę wdzieczny za taką sugestię, niestety na Islandii jest półka niska, nie ma pośredniej i następna to już wysoka=bardzo droga...

 

krism4a1 - znów błąd w poadanym linku.. miałem kilka otwartych chodziło mi o klamkomanetkę 3x8...

Co do ilości rzędów tylnej przerzutki, jeśli uważacie ze ma to sens w tych rowerach, to oczywiście im więcej tym lepiej:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zdecydować jaki chcesz napęd? 8,9 czy 10rz

8rz jest najtańszy, ale powoli przestaje być dostępny w sklepach, może jeszcze kilka lat potrwa jego wyprzedaż, ale tak, czy siak, z dostępnością części jest coraz gorzej.

9rz jest oczywiście trochę droższy, ale jeszcze nie masakruje przy serwisowaniu, jest bez problemu dostępny.

10rz - DynaSys - przy takim budżecie ja bym poszedł w całkowity napęd pokroju SLX. tylko czy jest sens  w te rowery pakować taki sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcę zmienić bo ten działa jak działa... tzn przeskakuję co chwilę muszę regulować, bo np nie wskakuje 4ka, albo po przerzuceniu zrzuca mi na inną itp.. jeździmy prawie codziennie rekreacyjnie z małą córą "na kole" na moim rowerze, jeżdzę drogami rowerowymi bo jest ich tutaj tyle co zwykłych dróg dla samochodów... zróżnicowany teran bardzo ale staram wybierać sobie te trasy gdzi e można się zmęczyć, teren jest bardzo "pofałdowany" z podjazdami o kącie przypominającym stok do supergiganta... Chciałbym zmienić na 9rz, po przeczytaniu kolejnych postów i artykułów a także patrząc na to co napisał kolega krism4a1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy (z tego roku) Alivio M4000 jest podobno nadzwyczaj udany. Będziesz musiał na pewno wymienić przynajmniej bębenek piasy, jak nie całą piastę/koło. później kasetę, tylną przerzutkę, przednią, manetki (bo jak będzie wyglądać dwie różne) , Z tego co widać w tych rowerach klamki hamulcowe sąa osobno,wiec wymieniasz tylko manetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łańcuch dobrałeś do napędu 8rz, nie będzie działać. Musisz szukać 9-cio rzędowego, tak samo kaseta. (chyba że manetki wymienisz na 8 rz. w końcu ile ma być docelowo?

 

Przy przedniej przerzutce trzeba sprawdzić pod jaką tarczę (ile max zębów) ona jest bo się później okaże, że nie wyregulujesz.


Jeśli nie chcesz wymieniać mechanizmu korbowego to w tych rowerach masz tarcze 42-34-24, a więc największa tarcza 42, pojemność 18T. Takiej przerzutki przedniej musisz szukać. Ewentualnie jeśli będziesz wymieniać mechanizm korbowy to musisz tak to spasować żeby pasowało :)

w przeciwnym wypadku będzie tak ze nie wyregulujesz napędu, w maksymalnych przełożeniach będzie gdzieś ocierał łańcuch


Przykładowe koła http://rowerek.pl/Products/Show/554716/RMX_WEE26_HBT610L_FH_T610L_Zestaw_kol_26_Remerx_Well_Deore_HB_T610_FH_T610_8_9_10_rz_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krism4a1 oczywiście zły link wrzuciłem.... kaseta 9rz wraz z łańcuchem http://allegro.pl/zestaw-alivio-2015-9rz-11-32-hg400-kmc-x9-spinka-i5233426393.html co do koła to ktoś w poprzednim poscie napisał że lepsze koła z łożyskami meszynowymi.. ja znalazłem coś takiego nada się? http://allegro.pl/kpl-26-lozyska-rodiairline-oczko-novatec-czarne-i5321166957.html czy lepsze te które podałeś? jeśli chodzi o mechanizmy korbowe to z alivio będzie ok>?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

novatec będzie ok

 

Mechanizm korbowy możesz sobie dobrać wedle upodobań, z Alivio możesz wybierać sposób mocowania / suportu. teraz masz suport na kwadrat, mozesz przy okazji wymienić na Octalink jest dużo lapszy, choć ja preferuję suporty typu Hollowtech II


W Alivio hollowtech II jest z tarcami 40-30-22T, więc bardziej terenowe przełożenia. (pojemności przedniej przerzutki będzie wtedy 18T) oznaczenie ALIVIO Crankset FC-M4050, suport SM-BB51 (choć teraz jest nowszy lepszy BB52, ma ulepszone uszczelnienie łożysk)

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zobaczę jak to wyjdzie kasowo i kupię korbę z sprtem alivio ale zobaczę na jaki będzie mi dane:D widzę najtańszy jest ten z octalnikiem w okolicach 180zł póżniej 220-250zł... dziękuję bardzo za całą pomoc, zakupie wszystko co jest w tym temacie z kołami i korbą alivio... dzięki myślę że temat rozwiązany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...