Skocz do zawartości

[renowacja] Usuwanie lakieru i rdzy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przymierzam się do renowacji roweru, który znalazłem w szopie. Wygląda na dosyć stary (lata 70-80) i wygląda na to, że nie ma elementów aluminiowych. Rama + obręcze + elementy dodatkowe są ze stali. I teraz pytanie zasadnicze. Jak usunąć lakier? 

Piaskowanie odpada, bo za duży koszt, szlifowanie papierem i szlifierkami jakoś średnio mi się widzi. Wyczytałem że istnieją jakieś chemiczne sposoby.  Na pierwszy ogień wziąłem sobie bagażnik. Potraktowałem go dzisiaj elektrolizą i pozbyłem się rdzy, ale lakier pozostał. Czy istnieje podobna metoda, ale żeby dodatkowo usuwała lakier ze stali? Słyszałem coś o sodzie kaustycznej. Czy ktoś z Was tego próbował? Znam minusy tej metody związane z niebezpieczeństwem, ale że jestem dosyć skrupulatny, to się nie obawiam. Interesuje mnie tylko skuteczność tej metody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj o preparaty do usuwania lakierów w sklepach z farbami i marketach budowlanych np:

http://www.leroymerlin.pl/farby-lakiery-i-kleje/rozpuszczalniki-rozcienczalniki/preparaty-do-usuwania-powlok-malarskich/preparat-do-usuwania-powlok-lakierniczych-moto-k,p35169,l1164.html?reco=ITEM_PAGE1

http://lakierniczy-malarski.pl/pl/p/Spray-srodek-do-usuwania-starych-farb-zmywacz-do-lakieru-K2/5346

Co do cen piaskowania to za rower wołają zwykle 30-60 zł, więc nie tak drogo (te zajzajery za darmo też nie są) a nie narobisz się i masz idealnie przygotowaną powierzchnię do malowania. Pierwszy z brzegu cennik z googla:

http://lakland.com.pl/cennik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdzę te preparaty ze sklepów. A czy ktoś korzystał z tej opcji z sodą kaustyczną?

 

 

Spróbuj najpierw chemii dostępnej w sklepach, jest wystarczająco skuteczna (choć w wielu przypadkach równie toksyczna i żrąca). Nie wiem czemu tak się upierasz przy sodzie. To środek silnie żrący (zasada) i najprawdopodobniej średnio kontrolowany (za długo przytrzymasz i "zeżre" Ci ramę razem z lakierem). Jak już tak bardzo chcesz jej użyć, kup Kreta w żelu (zakładam, że to ten sam skład). A jeśli chcesz bezpiecznej alternatywy, szukaj środka pod nazwą "APP PaintEx". Niestety jego cena będzie porównywalna z ceną piaskowania ramy (jak już słusznie poradził kolega Garlock).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...