Skocz do zawartości

[zębatka] - wolnobieg czy kaseta?


michu1992

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!


Mam prośbę. Chcę wymienić koła w swojej kolarzówce, lecz nie jestem pewien czy posiadam kasetę czy wolnobieg. Odczytałem, że jest to SHIMANO 60. Nie chciałbym wymieniać wszystkiego, czyli manetki, tylny napęd, łańcuch itp. tak więc byłbym wdzięczny za pomoc. Co sądzicie jest to wolnobieg czy kaseta? Zdjęcia moge wysłać prywatnie, za dużo miejsca zajmują.


Pozdrawiam!


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze widzę to to jest kaseta kontrowana  najmniejszą zębatką na bębenku .

 

Odkręcasz to na 2 baciki.

Co do wymiany ... kompatybilność tego systemu ze współcześnie dostępnymi elementami jest zerowa ...włożysz na to chyba tylko to co tam aktualnie siedzi czyli max 6 biegów...

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego inna? Najmniejsza zębatka w systemie uniglide ma w środku okrągłą dziurę z gwintem, który nakręcasz na gwint nacięty na wielowypustach piasty. U Ciebie wyraźnie widać te wielowypusty na które jest nakręcona zębatka. Następne zębatki maja już wypusty które wchodzą w rowki wielowypustu piasty. Jak włożysz kawałek drutu w te prostokątne otworki to wyczujesz te ząbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co polecacie?
Wymienić obecną kasetę na wolnobieg 6-rzędowy?

Czy zainwestować i wymienić napęd, czyli np. włożyć 8-rzędową kasetę?

Jeżeli kupiłbym wolnobieg 6-rzędowy, musiałbym znaleźć wolnobieg z shimano, żeby ładnie wspołpracował z przerzutkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wolnobieg będzie pasował - nie musi być shimano, ale wolnobieg to jest słaba opcja :yucky:

 

Lepiej już pod kasetę. 8 rzędów Twoja obecna przerzutka prawie na pewno obsłuży. Manetki pewnie też, a jeśli nie to chwilowo 1 biegu miał nie będziesz - do wymiany manetek kiedyś tam...

 

I oczywiście nie można zapominać, że piasta pod kasetę ma 135 mm szerokości, a Ty możesz mieć widełki nawet 126 mm i 1 cm to trochę dużo do rozgięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Primo...

 

Jeśli tam jest 6 biegów Uniglide to bez zmiany piasty nie wsadzisz niczego innego niż 6 biegów Uniglide.

 

Secundo...

 

Jeśli jest tam 6 bigów Uniglide to rozstaw tylnego widelca jest najpewniej nie większy niż 126mm, a może nawet 120mm. Weź suwmairkę i sprawdź to.

 

Tertio...

 

Jeśli masz tam rozstaw 126mm i stalową ramę można się pokusić o wetknięcie na siłę współczesnej piasty 130mm. Jeśli jest tam 120mm lub rama jest aluminiowa nie radzę.

 

Quatro...

 

Dowolny wolnobieg/kaseta 6-cio rzędowa bedzie współpracować z Twoimi manetkami przerzutkami. Z tym że wolnobiegu nie założysz na tępiaste, gdyz jest ona dedykowana 6-cio rzędowej kasecie Uniglide.

 

I tak wracamy do punktu pierwszego...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja. Poszukać używanej uniglide np 7-ki,

http://allegro.pl/kaseta-shimano-ug-7-speed-stan-bdb-i5278991403.html

roznitować, wywalić zbędne zębatki (zostawić takie jakie były w oryginalnej), znitować i mamy część zamienną.

Albo kopic nowa hiperglida, roznitować, pilnikiem opiłować ząbki aby pasowały do piasty uniglida, znitować i założyć ze starą najmniejszą zębatką (bo ona mocuje całość do piasty). Ale wtedy mamy jedna starą zębatkę.Jak reanimujemy klasyka i chcemy się trzymać blisko oryginału to te opcje mają sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Czyli najlepiej kupić koło pod 8-rzędową kasetę jeżeli rozstaw będzie 126 mm - 135 mm.

 

Chyba nie do końca załapałeś. Do ramy o szerokości tylnego widelca 126mm, możesz - o ile to rama stalowa - , choć nie jest to zalecane, wepchnąć na siłę piastę 130mm. Ale na pewno nie 135mm.

 

Poza tym jak już nadmieniłem. Sprawdź jak tam faktycznie jest, bo jak masz 120mm, co nie jest takie niemożliwe, to wtedy kupeczka.

 

I pozostanie Ci polowanie na oryginalne kasety UG lub całe koła o odpowiednich piastach...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc 126 -135 miałem na myśli przedział prześwitu. Tak czy siak chcę wymienić całe koło, dlatego zastanawiam się co w takim wypadku mam zrobić, czy wymienic na wolnobieg czy kupic kasete np 7-rzędowa, jesli przeswit bedzie odpowiedni. Boje się przy wymianie, że przerzutki (manetki) nie będą współpracować z nową zębatką. Mam starego typu kolarzówkę i manetki są w ramie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje się przy wymianie, że przerzutki (manetki) nie będą współpracować z nową zębatką. Mam starego typu kolarzówkę i manetki są w ramie

Masz zapewne (99%) manetki nieindeksowane. One współpracują z każdą zębatką choć może okazać się, że nie wyciągają tyle linki żeby obsłużyć dodatkowe zębatki. W niektórych modelach można trochę podpiłować opór, żeby dźwignia miała większy kat obrotu i łapała te dodatkowe zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...