Skocz do zawartości

[Amortyzator] - Rock Shox RS-1


dejf

Rekomendowane odpowiedzi

zrobiłem mały research w necie i oto co znalazłem w kwestii sztywności bocznej tego amora:

 

https://www.youtube.com/watch?v=f0xAgGAejq8

 

 

 

nie wiem czy te filmy można uznać za wiarygodne ale chyba coś jest na rzeczy skoro sam bikeradar daje 2/5 w teście. Oczywiście ocena obniżona również za wysoką cenę (1800USD), wcale nie niską wagę (1666gr) oraz konieczność kupienia przedniego koła SRAM (kolejne dodatkowe koszty).

 

A teraz pytanie: Jak w rzeczywistości wyścigowej będzie zachowywał sie amor jeśli powyższe filmy to nie jest ściema?

 

Czy taki brak sztywności bocznej będzie odczuwalny w postaci opóźnionej reakcji przy ostrych ruchach kierą?

Edytowane przez dejf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rulez szczerze powiem, że miałem nadzieje na twój komentarz, choć również miałem nadzieje, że będzie ciut bardziej merytoryczny ;)

 

dla snobów czy nie nie dla snobów to już inna kwestia (cena jest masakrą ale to na chwile pomińmy), mnie interesuje ten hipotetyczny brak sztywności bocznej i co to w praktyce może oznaczać podczas wyścigu.

 

druga sprawa to czy widelec typu "inverted" czyli z goleniami przy osi nie jest bardziej narażony na uszkodzenie (kamienie, piach)?

Edytowane przez dejf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nawet na żywo widelca nie widziałem, ale dla mnie to trochę dziwna koncepcja, bo w sumie nie daje przewagi w kwestii wagi, ani jeżeli jest tak jak w testach sztywności. Jak popatrzę na mój amorek to dolne lagi są dosyć mocno poharatane, a góra w niemalże idealnym stanie, więc pewnie taki widelec szybko skończyłby swój żywot. Jakbym miał już kupować za taką kasę to albo jakiś produkt bardziej niszowy, albo lefciak. Swoją drogą korzystając z okazji, miał ktoś styczność z http://activia.sgl.pl/cena/amortyzatory-suntour/axon-werx/29-cali_amortyzator-axon-werx-carbon-rl-rc-15qlc-tapered/670? Wagowo wygląda fajnie, a mi osobiście mega podoba się wizualnie (szczególnie ośka), a cenowo też nie jest tak źle, tylko pytanie jak to pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już kiedyś podobne pomysły, na przykład shiver marzocchi. Miał ten sam problem ze sztywnością, a raczej jej brakiem. Teoria jest taka, że zmniejsza się "masa resorowalna" i powinno się to przełożyć na lepszą pracę. Czy tak jest i czy jest to odczuwalne nie wiem, kwestia marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna zabawka :)

Widelec ugina się bardzo płynnie, moment rozruchu jest mniej wyczuwalny niż przy innych widelcach, nawet z "dawnych czasów".

 

Do ceny widelca trzeba doliczyć cenę dedykowanej piasty, to podnosi koszt inwestycji.

Widelec powinien mieć chociaż opcjonalnie osłony goleni, tego brak.

 

Brak sztywności... 

Widelce motocyklowe ud są wiotkie. Ludzie używają tego sprzętu dużo ostrzej niż jakikolwiek rowerzysta. I da się.

Jeden z najobszerniejszych testów jest na pinkbike.com.


 

 

druga sprawa to czy widelec typu "inverted" czyli z goleniami przy osi nie jest bardziej narażony na uszkodzenie (kamienie, piach)?

Większe niebezpieczeństwo to ryzyko zabrudzenia tarczy i zacisku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tobo jeździłeś? :)

 

masz porównanie do np. SIDa albo Kashimy? :)

 

cena piasty dedykowanej mnie nie boli, kupuje cały rower i zastanawiam się czy wziąć z RS-1 czy z FOX Terralogic (różnica w cenie zestawu znikoma)

 

Już byłem taki szczęśliwy że "mam to!" i trafiłem na filmy powyżej i zbaraniałem...

Edytowane przez dejf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeździłem, składałem rower z tym widelcem (Trek Fuel ex). Rower będzie użyty w długodystansowym wyścigu mtb przez mojego szefa w tym sezonie, w trudnych warunkach, zawodnik ok 70 kilogramów. W zeszłym roku jechał na fullu 100 29erze i uznał go za ciut niewystarczającego, wiec tegoroczny sprzęt będzie miał szansę się sprawdzić, z obiciem goleni włącznie :)

Nie pomyślałem by poskręcać widelec, to na filmie wygląda na dużą elastyczność, jakiś sprawdzian mogę zrobić dopiero po niedzieli.

Po wyścigu będzie moźna potestować, wcześniej nie za bardzo, rower jest poddawany obecnie przeróbkom.

Moim zdaniem brak osłon to duży minus (maja takowe inne widelce tego typu, choćby nowy lefty).

Porównanie do innych - nie jestem obiektywny, Nie wyczułem żadnej różnicy między zwykłymi lisami i tym z Kashimą, Rsy dla mnie nie są zbyt komfortowe, to stawiam na pierwszym miejscu. Terralogic dla krosiarza jest z pewnością ok, ja mam wrażenie że aktywny "skleja" tak czy inaczej widelec.

 

Przeczytaj test na pinkbike'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając doświadczenie z dwoma usd ( Dorado i Lefciak ) mogę powiedzieć że fajnie to pewnie będzie pracować ( kultura i czułość ) . Ale brak osłon na golenie to duży minus , do tego tą sztywność boczna ..., waga nie za ciekawa... Ja bym się bardzo mocno zastanowił 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jeździłem, składałem rower z tym widelcem (Trek Fuel ex). Rower będzie użyty w długodystansowym wyścigu mtb przez mojego szefa w tym sezonie, w trudnych warunkach, zawodnik ok 70 kilogramów. W zeszłym roku jechał na fullu 100 29erze i uznał go za ciut niewystarczającego, wiec tegoroczny sprzęt będzie miał szansę się sprawdzić, z obiciem goleni włącznie :)

Nie pomyślałem by poskręcać widelec, to na filmie wygląda na dużą elastyczność, jakiś sprawdzian mogę zrobić dopiero po niedzieli.

Po wyścigu będzie moźna potestować, wcześniej nie za bardzo, rower jest poddawany obecnie przeróbkom.

Moim zdaniem brak osłon to duży minus (maja takowe inne widelce tego typu, choćby nowy lefty).

Porównanie do innych - nie jestem obiektywny, Nie wyczułem żadnej różnicy między zwykłymi lisami i tym z Kashimą, Rsy dla mnie nie są zbyt komfortowe, to stawiam na pierwszym miejscu. Terralogic dla krosiarza jest z pewnością ok, ja mam wrażenie że aktywny "skleja" tak czy inaczej widelec.

 

Przeczytaj test na pinkbike'u.

 

 

przeczytałem test na pinbike"u i jak to zwykle bywa z testami najciekawsze są komentarze pod testem ;-)

 

sam test bardzo obszerny i dobrze napisany ale trochę cieknie lukrem, szczególnie w momentach kiedy tester mówi o super sztywności skrętnej w stosunku do SIDa czy FOXa co wydaje się ewidentnym nadużyciem mając na uwadze filmy i komentarze powyżej.

 

Powstaje zasadnicze pytanie: Czy tym widelcem można wygrać wyścig? Wygrać pewnie nie można, ale chodzi o to żeby nim go nie przegrać ;)

 

BTW w jakiej imprezie startuje szef w weekend? :D

 

oraz będziemy wielce zobowiązani każdym info nt. sztywności bocznej, wrażeń z jazdy oraz innych parametrów amorka użytego w boju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

130 km wyścig na pograniczu enduro, to jednak w trochę dalszej przyszłości.

 

W niemieckiej prasie pewnie był lub będzie test wraz z innymi nowościami konkurencji i danymi pomiarowymi.

 

 

Um die Versprechen von Rock Shox zu überprüfen, haben wie die Gabel ausgiebigen Fahrtests unterzogen und sie selbstverständlich auch in unserem Testlabor durchleuchtet. Das Resultat: In 120 Millimeter Länge bringt die RS-1 1704 Gramm auf die Waage. Mit 240,9 Nm/° erreicht die RS-1 zudem eine extrem hohe Bremssteifigkeit. Eine SID-Worldcup mit 100 Millimeter Federweg erreicht hier nur einen Wert von 176,2 Nm/°. Bei der Verdrehsteifigkeit, also der Lenkpräzision, sieht es schlechter für die RS-1 aus. Mit 12,7 Nm/° zu 25,1 Nm/° ist die RS-1 deutlich weicher als die 100er SID Worldcup.

 

Sztywność wzdłużna rs1 240 Nm vs 176 Sida.

Sztywność skrętna rs1 12,7 Nm vs 25 Nm Sida.

 

Więc miękkie kluchy.

 

Test w nrze 9/2014 niemieckiego Bike.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Sztywność wzdłużna to rozumiem ugięcie/brak ugięcia przód/tył?

 

Jak interpretować ten parametr?

 

W kontekście przełożenia mocy pedałowania na rower?

 

Oraz w powyższym teście porównywali 120mm RS-1 vs 100mm SID więc porównanie odrobinę przekłamane ;-)

Edytowane przez dejf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że poddawał się bardziej niż rzeczony Sid, tylko tyle. Wnioski trzeba sobie wyciągnąć samemu, zależnie od własnych doświadczeń. Jeśli ktoś używał Sida i cuł jego wiotkość to RS1 nie poprawi mu doznanńw czasie jazdy. 

Moim zdanie problematyczny jest brak osłon na goleniach. Można je uszkodzić choćby kładąc rower na postoju, o upadkach nie mówiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

testy sztywności bocznej nie kłamią, RS-1 jest przeszło 3 razy bardziej "elastyczny" vel wiotki od Leftego

 

z drugiej strony nie przeszkodziło to Jaroslavowi Kulhavemu wygrać w miniony weekend zawody pucharu świata na trudnej technicznie i dodatkowo mokrej oraz pełnej korzeni nawierzchni w Nowym Mieście w Czechach na rzeczonym RS-1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mi się mocno wydaje, że na tej trasie i w tych warunkach pogodowych z całym szacunkiem do Kulhawego na sztywnym widelcu nie wszedłby do pierwszej 50. Wyścig XC z serii UCI World Cup to nie maraton mazovii w Radzyminie ;-)

 

Cała trasa najeżona trudnymi technicznie sekcjami, które jakby mało było trudności dodatkowo były mokre i śliskie. oczywiście jak to mawia jeden kolega z forum (pozdrawiam ;-) to nie XTRy napędzają rowery ale w tym wypadku brak amora zabrałby szanse na jakąkolwiek rywalizacje o czołowe lokaty. Zresztą pierwsza trójka jechała na fullach co samo w sobie świadczy o poziomie trudności trasy....

 

Nie twierdzę, że wygrał Amor. Kulhawy pokazał mega moc objeżdżając Shurtera, Absalona i super mocnego w tym sezonie Vogela (też jechał na RS-1). Ale jak słusznie zauważył Tobo, RS-1 nie upośledził jego możliwości zwycięstwa a z takimi parametrami to i tak już bardzo dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...