Skocz do zawartości

[amortyzator] Jak wymienić olej?


SovaLTD

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

witam,

 

pewnie nikogo nie zaskoczę, w moim Fox-ie oleju w dolnych lagach było ok 10 ml, stan goleni wizualnie idealnie.

Olej zgodnie z zaleceniem 20 ml + kąpiel uszczelek kurzowych w tym samym oleju, jutro pierwsza jazda.

jedno pytanie, w lagach miałem olej w różnych kolorach , czy to standard w fabrycznym zalewaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. Posiadam FOXa dokładnie takiego: 2013 Evolution Series 32 FLOAT 26 100 CTD

 

Chciałbym wymienić w nim olej i nasączyć gąbki lub wymienić na nowe.

 

Problem w tym, że według strony FOXa http://www.ridefox.com/help.php?m=bike&id=530 (pozycja 50) potrzebuję po 20ml oleju 10wt red.

Natomiast według tego-> http://service.foxracingshox.com/consumers/index.htm ( SERWICE->OIL WOLUMES - pozycja 49) potrzebuję po 20ml oleju 10wt green.

 

Pytanie który olej powinienem zastosować ?

Edytowane przez tomekleczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Natomiast według tego-> WebHelp ( SERWICE->OIL WOLUMES - pozycja 49) potrzebuję po 20ml oleju 10wt green.

Pozycja 49 to 34Float 29" 140 O/B. Ty masz, jak napisałeś, nieco inny amorek z innym tłumikiem. Jeśli masz wersję CTD Evo, to można założyć,że masz tłumik typu O/C, do których ma zastosowanie ta tabela.

Tabela ,którą podałeś, ma zastosowanie do starszych tłumików typu O/B i FIT bez CTD.

Mogę się jednak mylić, wiec możesz napisać do Foxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie doczekałem się odpowiedzi od Foxa a od nadmiaru informacji czuję się trochę głupi to dopytam jeszcze.

 

Czy mogę użyć oleju 20WT GOLD do lag zamiast 10WT red/green wraz z nowymi uszczelkami (803-00-878)?

 

http://www.ridefox.com/help.php?m=bike&id=452

 

W linku jest zapis: The new 20wt. Gold Bath Oil may be used with FIT and O/C damper cartridges but should NEVER be used in open bath fork dampers.

Dobrze rozumiem, że może być użyty do amortyzatora za to do dampera nie może ?

 

 

Jeszcze pytanie odnośnie rozbierania całości. Czy podstawowa zmiana oleju i uszczelek różni się w wersjach o/b, o/c lub FIT czy nie ma to znaczenia ?

Edytowane przez tomekleczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Dobrze rozumiem, że może być użyty do amortyzatora za to do dampera nie może ?

Źle rozumiesz. Olej Gold jest przeznaczony do tłumików typu FIT i O/C, ale nie można go stosować do tłumików typu O/B czyli Open Bath ( otwarta kąpiel). Tłumiki FIT i O/C są tłumikami kardridżowymi.

Twój amorek jest (chyba) typu O/C ,więc możesz użyć oleju typu Gold.

Gwoli wyjaśnienia- damper cartridge to po inszemu tłumik , w tym przypadku odnosi się do tłumika kompresji/powrotu w amortyzatorze. Nie chodzi tu damper tylnego zawieszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam wersję o/c - takie info jest na stronie krossa w specyfikacji. Po wklepaniu nr seryjnego na stronie foxa nie pokazuje nic poza ogólną wersją amorka.

Czyli spokojnie mogę zalać lagi olejem GOLD?

Mam spodziewać się różnicy w działaniu w stosunku do oleju 10WT czy to raczej marginalne różnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się o pustyniach w amortyzatorach i wolę spać spokojnie.

Poza tym rocznik 2013 a zacząłem nim jeździć dopiero w tym roku więc dwa lata stał nie ruszany.

Kolejna sprawa to delikatny luz w prawej goleni - może to wina braku smarowania, coś się powycierało.

 

Stuknęło mu już 70 godzin pracy zanim zrobię serwis minie jeszcze kolejnych kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź od FOXa, że z racji iż odeszli od oleju GREEN powinienem sugerować się instrukcjami z olejem RED.

 

Zastanawiam się teraz czy kupować oryginał czy bawić się czymś innym.

O ile z ceną uszczelek nic nie zrobię to może zaoszczędzę trochę na oleju.

Z tego co wyczytałem FOXowy RED to SILKOLENE PRO RSF 10.

 

http://silkolene.com.pl/silkolene-pro-rsf-10.html

 

Potwierdzi mi ktoś to info czy można go stosować bez obaw ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zmieniałem ostatnio olej w nowym Foxie Float Performance. Też miałem w każdej ladze inny kolor oleju, w prawej był lekko różowy a w lewej jasno zielonkawy. U mnie zleciało po ok 5 ml z każdej lagi, a zalecane jest 30 ml 20 WT gold i taki też zalałem, kupowany w bike-discount.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie skończyłem wymieniać olej i uszczelki.

Generalnie to tak:

-stare gąbki były średnio brudne i prawie suche (wymieniłem na nowe oryginalne)

-uszczelki w dobrym stanie mimo to też wymieniłem (803-00-878)

-olej wyleciał mętny zielony (pachniał miętą - to dobrze?)

-oleju nie było mało ale wydaje mi się, że było go mniej niż być powinno

-lagi w stanie idealnym

 

Co mi sprawiło największy problem to wybicie lagi od strony tłumika i wyciągnięcie starych uszczelek. Mimo wszystko całość poszła gładko. Lagi zalałem olejem SILKOLENE PRO RSF 10W.

 

Pierwsze wrażenia są takie, że amor stał się czulszy i to znacznie. Przypuszczam, że jak uszczelki się dotrą będzie jeszcze lepiej.

 

Teraz mogę spać spokojnie.. tzn jeździć..o ile kolano pozwoli....

 

EDIT

 

Amorek ma przepracowane ok 82 godziny wcześniej stał 2 lata razem z rowerem.

Po wymianie oleju luz w prawej goleni zmniejszył się teraz jest ledwo wyczuwalny - zobaczymy co będzie dalej.

 

Edytowane przez tomekleczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przeczytałem i nic nie rozumiem...

Mam Fox'a 32 RL O/B Remote 100mm 26" jest to powietrzny z blokadą w manetce.

 

I nie wiem czy lac 10W czy 20 W (wydaje mi się że 10W)

Nie wiem też czy wlać 15ml czy 20ml na każdą stronę ?

 

Strona Foxa po numerze amorka milczy bo ponoć stary sprzed 2013r.:(

 

Nie mam pojęcia nawet jakie uszczelki i gąbki kupić.

 

Mam też olej do amortyzatorów od znajomego co ma skuterki jakieś , on leje 10W jakiegoś Castrola z butelki 0,5l... mogę go użyć? Zdjęcie mogę wkleić później.

Help?:)

Edytowane przez Millerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Do tego amorka wlej 10W, w dolne lagi 15 ml. Uszczelki możesz kupić takie

http://allegro.pl/zestaw-uszczelek-fox-32-skf-803-00-613-803-00-878-i5677328238.html

lub zamienniki

http://allegro.pl/zestaw-uszczelek-swift-do-fox-32-nowe-115zl-kompl-i5658472797.html

 

 

on leje 10W jakiegoś Castrola z butelki 0,5l.

Nie polecam.

W kwestii olejów oznaczenie 10W ma drugorzędne znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Źle rozumiesz.

Najważniejszy jest parametr lepkości ( viscosity), który jest określany w jednostkach cSt, który bada się w temperaturach 40 i 100 stopni. Jeśli dobrze pamiętam, to Fox 10W ( green- zielony ) ma lepkość na poziomie 47 cSt@40.

Z castrola podobne parametry ma olej o gęstości 15W, z kolei Motorex 10 W ma lepkość na poziomie 52.50.

Tu jest temat do poczytania

http://www.forumrowerowe.org/topic/103016-amortyzacja-olej-do-amortyzatorow-faq-lepkosc-zamienniki-etc/

Producent nie jest aż tak istotny.

 

Choć prywatnie mam złe doświadczenia z Castrolem, dobre z Motorexem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Serwis zrobiony, dziękuję za podpowiedzi, oliwa to wspomniany Motorex 10W, innego nie znalazłem :(

Dwie godziny i po kłopocie, teraz to naprawdę inny amortyzator, miękki, czuły, delikatnie pracuje.

Syf był straszny, stara oliwa gęsta ciemno zielona, brud straszny, czarne gluty. W sumie zlanego oleju było około 50-60ml, dużo chyba.

W lewej goleni nie było oliwy, okazało się że wpłynęła do komory powietrznej (tam gdzie zawór), ale jakim cudem? Stawiam rower na tylnym kole, w pionie, mam małe pomieszczenie, może to mieć negatywny skutek?

To tłumaczy dlaczego amor był twardy? Sag był ustawiany ale to i tak nie miało większego znaczenia ale mam wrażenie że teraz to pracuje jak zwykła sprężyna :( olej wlewalem od dołu a później skręciłem obie nakrętki, i napompowalem komorę powietrzna, nie wiem jak postąpić z tłumikiem, sam powinien się napełnić? :(

Teraz słychać jakby głośniej pracował, szuranie goleni wyraźne.

Wlałem po 20ml oleju, nie wiem czemu, przecież napisane jest ze powinienem wlać po 15ml :(

Uszczelki zostały oryginalne, gąbki nasączone tym samym olejem, po godzinie jazdy jeszcze nic nie cieknie, gąbki były czarne ale mokre, golenie bez najmniejszej rysy.

4db25bbf7c26a9f57645fc0e67944904.jpg

Edytowane przez Millerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Jeśli dobrze widzę to masz tłumik typu O/B (Open Bath), czyli do lagi z tłumikiem powinieneś wlać około 155ml. Dokładnej ilości poszukaj na stronie Foxa pod linkiem poniżej. Twój amor to prawdopodobnie pozycja nr 13 czyli [2010-2012 F100, F90 & ALPS (O/B RL & Remote dampers)] czyli tak samo jak mój. Pamiętaj wcześniej "pouginać" tłumikiem, aby cały stary olej z niego wyleciał.

 

http://service.foxracingshox.com/consumers/Content/Service/oil_volumes.htm

 

 - Odnośnie oleju jaki znalazłeś w komorze powietrznej to masz wadę fabryczną amora tak jak ja. Sprawa opisana pod tym linkiem. Jak będziesz jeździł z tą wadą to możesz kiedyś zatrzeć lewą lagę, bo cały olej pójdzie do sprężyny pow: http://www.forumrowerowe.org/topic/189945-migracja-oleju-fox-zbyt-duza-ilosc-oleju-w-sprezynie-powietrznejograniczenie-skoku/. Jakbyś potrzebował numerów katalogowych uszczelek to pisz do Fox-a (ja pisałem prosto do Ameryki i dostałem uszczelki za darmo).

 

Jak chcesz to mogę ci podać numery katalogowe uszczelek jakie ja zamontowałem, ale pewności nie można mieć, że u Ciebie jest to samo wykonanie jak w moim F100 32 RL OB z 2012 roku.

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, witaj :)

 

Poczytałem wczoraj troszkę i faktycznie czytałem temat o tym jak olej wlewa się do komory powietrznej.

Faktycznie w moim było identycznie, cały olej był pod zaworem, na dole było tylko kilka kropli :( Więc stwierdzam przypadłość.

Dodam że sprecyzowanie budowy amortyzatora i części jest dla mnie zagwozdka, nie ogarniam tego;)

Na stronie firmy Fox nie ma mojego amor, ponoć stary albo numer źle odczytuje ale, BTW, po zdjęciu widać OCB ;)

 

Pisałeś że zamiast gąbki pod uszczelką w komorze pow założyłeś oring (z nowego kompletu uszczelek od Foxa z USA) z kołnierzem zgarniajacym, co przypuszczam zakończyło proces przedostatnia się oleju do kom pow.

Przypuszczam że jest to do obejścia stosując odpowiednią uszczelke oring o podobnej zasadzie działania.

 

 

W swoim Foxsie wyczyściłem wszystko, może została w sumie kropla starego oleju, więc tłumik był suchy.

20ml poszło do kom pow, i 20ml do kom z tłumikiem.

Zrobiłbym tak, 20ml zostawię w kom pow, a tylko dalej partie 135ml do lagi z tłumikiem, myślę że standardowo odkrecajac nakrętke i od dołu wlać. Pewnie przed dolewką spuszcze powietrze, doleje olej, pouginam amor, tłumik się zaleje olejem i będzie cacy chyba...

 

A z ciekawości zaraz zobaczę czy olej już wpłynął do kom pow.

 

 

Dzięki że się odezwałaś, bo nie miałem pewności co do mojego serwisu po przeczytaniu kilku tematów, tylko miałem pewne przypuszczenia ;)

I jeszcze, nie działa mi blokada amortyzatora z manetki :( pewnie ilość oleju w tłumiku jest niedpowiednia.

Edytowane przez Millerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu piszesz, że na stronie Foxa nie ma Twojego amora? Przecież podałem linka http://service.foxracingshox.com/consumers/Content/Service/oil_volumes.htm. Ogólnie instrukcji serwisowych do starszych amorów szukaj na tej stronie - wszystko tam znajdziesz: http://service.foxracingshox.com/consumers/index.htm

 

Zwykły oring może nie zadziałać, ponieważ olej do komory powietrznej podczas ugiecia amora jest wpychany pod dużym ciśnieniem. Lepsza jest uszczelka wargowa, ale na pierwszy raz można spróbować. Może ograniczy migrację.

 

Blokada Ci nie działa, bo nie masz oleju w tłumiku ;-). Odkręć dolna nakrętkę lagi z tłumikiem. Dolej 130ml. Zakręć. Postaw rower na kołach, pouginasz kilkanaście razy, tłumik się wypełni i wszystko zacznie działać (blokada i regulacja tłumienia powrotu amorka)

Edytowane przez Kowal1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tam szukałem i nie znalazłem, i nie szukałem już więcej.

W tabeli widzę że jest, dzięki za linka ;)

W wolnej chwili wyjme tłok powietrzny i coś może znajdę na wymiar szczeliny w której siedzi gąbka tłoka i na wzór twojej uszczelki wargowej z Foxa.

Zaraz zobaczę czy oliwa już migruje.

 

 

Edit 30 minut później.

 

Oliwa dolana, 135ml.

Blokada zaczęła działać.

Amor już nie ma szurania o którym pisałem wcześniej.

Oliwa już migruje :( foto:

79e40e9fe4a3da34d1e369d9872f9b33.jpg

5def454f9a3c88152f9fb187f60a9379.jpg

 

Kolego Kowal, mam serdeczną prośbę.

Jeśli posiadasz jakieś wymiary tej uszczelki zamiast gąbki, jakieś wymiary abym zaczął poszukiwania uszczelniacza u lokalnego specjalisty, to byłbym bardzo wdzięczny.

Oszczędzisz mi czasu na wyciąganie tłoka powietrznego i czekanie aż coś znajdę bo podejrzewam że trzeba go wyciągnąć dopiero po wyjęciu lag ze względu na gwint lagi od góry.

 

Edit 30 minut później.

 

Kurcze, ten amor to jak budowa cepa, bałem się że to skomplikowane.

Fox wskazuje wlać 5ml bezpośrednio do komory powietrznej, jest to gęsty olej mocno uszczelniający, może tutaj tkwi problem.

 

Edit 15 minut później.

 

Małe sprostowanie, pisząc "wlałem olej do komory powietrznej" miałem na myśli wlać olej do goleni od dołu... ;)

 

Ale mimo wszystko, bardzo dziękuję za odzew, nie wiem ile bym pojeździł z 20ml oleju w tłumiku :(

Swoją drogą, mimo migracji oliwy niemalże w 100 % do kom pow, to jakim cudem nie mam nawet najmniejszy rysy na goleni?

Jeszcze jedno, ślizgi wewnątrz (górne i dolne), myślałem że to jakiś metal kolorowy ale zobaczyłem że jest on pokryty takim.... nie wiem, papierem celulozą czy czymś takim co nie przypomina wcale metalu ;)

Edytowane przez Millerek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...