Skocz do zawartości

[napęd] coś przeskakuje - jak określić w czym jest problem


hanzklotz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam na imię Marcin, mam 32 lata, a to jest mój pierwszy post.

 

Ostatnio kupiłem sobie na znanym portalu używany rower MTB i jak się okazało nie był to najlepszy zakup. Rower pomimo zapewnień sprzedającego nie nadawał się do jazdy i musiałem zrobić mu generalny przegląd. Rozłożyłem na części pierwsze, poczyściłem, poskładałem i na pierwszej jeździe okazało się, że przy obciążeniu (np. przy przyspieszaniu) coś przeskakuje w napędzie. Wykluczyłem tarcze korby - na pewno przeskakuje z tyłu (przerzutka, kaseta, bębenek). Nie wiem czy przed konserwacją napęd był sprawny, bo przyznam się że nawet na nim nie jeździłem i od razu go rozebrałem. 

 

Ciężko mi zlokalizować problem i może coś poradzicie. Jak szukać przyczyny, co sprawdzać? 

 

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć napędu.

jr9SgTq.jpg

BOfCLhN.jpg

DMC4mvh.jpg

D4YVk8a.jpg

cgDm6Z6.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy przeskakuje łańcuch czy w bębenku, zlokalizujesz najłatwiej przerzucając na większe zębatki z tyłu. jak na większym trybie nie będzie przeskakiwać to znaczy że wina łańcucha bądź kasety. Najlepiej wymienić jedna i drugie. Czasem po wymianie może się okazać że będziesz musiał również  wymienić mechanizm korbowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta, korba jest w stanie bdb a i łańcuch jak widzę na najmniejszej koronce układa się prawidłowo. Przyczyn może być kilka włącznie z nieprecyzyjnie wyregulowaną tylną zmieniarką. Próbowałeś kręcić śrubą baryłkową przy korpusie przerzutki?? Jest też szansa, że faktycznie ktoś wstawił nowy łańcuch a ten potrzebuje kilkuset km by się "ułożyć". Jak nie pomoże to nie wstyd zjechać na dół do Krk i uderzyć do serwisu.

 

Sam zakup dla mnie znakomity bo na starych cholernie dobrych gratach tylko bywa tak, że potrzebuje "magika" co tchnie w niego życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na serwisie się skończy. Za dużo tu niewiadomych a nie stać mnie na strzelanie czy to kaseta, łańcuch czy bębenek czy przerzutka czy jeszcze coś. Polecisz jakiś serwis w Krakowie?

 

zrobiłem jeszcze takie zdjęcia kasety

y3IuP9J.jpg

J7GLJ2V.jpg

 

Dwie najmniejsze zębatki mają mały luz względem pozostałych. Na wszystkich przełożeniach przeskakuje przy nacisku. Ta baryłkowa śruba to przy regulacji napięcia linki? Coś tam kręciłem jak nie chciała wciągać ale teraz zmienia dobrze. Jak to będzie bębenek to pewnie całą piastę bede musiał wymienić, a tu już bez serwisu się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Kaseta, korba jest w stanie bdb

a przyglądnij sie kasecie jeszcze z raz ... lub z pięć ...

 

 

Łańcuch jako jedyny element w tym rowerze był czysty przy zakupie.

To może wskazywać ze jest nowy lub w miarę nowy a nie powinien być.

 

A zwracałeś uwagę na których biegach skacze ?? ten rower ma ze 20 lat i bębenek może mieć dość już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem na różnych przełożeniach i na wszystkich przeskakuje w ten sam sposób - przy nacisku. Może najlepiej będzie mi kupić klucz do rozkręcania bębenka i go po prostu sprawdzić? Kurde, powoli kończy mi się budżet na remont tego roweru :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Właśnie tak sie to rozbiera, śrubokrętem i młotkiem :P Ale jak przeskakuje to już nie uratujesz raczej ... możesz kupić nowy bębenek ... ale są drogie, bardziej sie opłaci kupić używaną piastę w dobrym stanie np deore 510, 535 czy coś tego pokroju i przełożyć bębenki, będą pasować na 99%

 

W domu mam piastę stxa dal bym ic za free bo bębenek w stanie bardzo dobrym ale to 7sp i nie ma mnie w domu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak sie to rozbiera, śrubokrętem i młotkiem :P

 A ja myślałem że do tego używa się odpowiedniego narzędzia. Do tego żeby człowiek z taką reputacją na tak zacnym forum takie rzeczy wypisywał?  Do czego to doszło!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a na tych zdjęciach wyżej nie widać?

Właśnie haka nie widać.Przerzutka jest przykręcana do haka.

Tu masz ramę z hakiem(to ten biały ogonek,przykręcony do tylnych widełek)

http://www.centrumrowerowe.pl/ramy-rowerowe/mtb-sztywne/26-cali/p,rama-evolution-bialo-czarny-polysk-leader-fox,413277.html

  • Krzywy hak potrafi robić rózne cuda.
  • Czy hak jest prosty ,nie zawsze widać,na pierwszy rzut oka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj jeszcze kilka zdjęć punktu mocowania przerzutki do ramy i samej przerzutki. Myślicie, że ten ugięty element może mieć wpływ na to przeskakiwanie? Nie ma on chyba wpływu na kąt montowania przerzutki względem ramy - od tego jest ta śruba. Sam hak wygląda na prosty.

 

22ddOQl.jpg

DzU7JUE.jpg

zcweZ22.jpg

zpNSXF8.jpg

 

A tak BTW. Czy ma znaczenie które z tych plastikowych kółek jest na dole a które na górze? Jedno ma wbudowaną metalową tulejkę a drugie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ugięty element  może mieć znaczenia. Przerzutka po prawidłowym napięciu łańcucha powoduje że łańcuch bardziej "opasa" zębatkę. w twoim przypadku patrząc na jedno z pierwszych foto łańcuch nie jest w dolnej części zębatki do końca zazębiony. Wymień przerzutkę na jakąś sprawną i powinno przestać przeskakiwać.  Możesz jeszcze próbować wyprostować tą wygiętą blaszkę co raczej będzie trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

troche mi się zeszło z tematem ale mam diagnoze.

 

Byłem dzisiaj w serwisie (Beskid - dzięki za namiary). Pan podszedł, popatrzył i powiedział: Łańcuch jest nowy - kaseta do wymiany. Linki i pancerze przerzutki do wymiany, poprawić kąt przerzutki, zmienić ułożenie blatów na korbie (bo źle założyłem :| - sa takie wypustki okreslające dokładną pozycję blatów względem siebie - nie wiedziałem, ale już wiem). Bębenek ładnie cyka więc pewnie będzie sprawny.

 

Teraz moje pytanie:

Czy ta kaseta będzie dobra? (shimano HG31 altus 8rz.)

http://mybike.pl/kaseta-shimano-hg31-altus-rz-p-12727.html

 

jaka ilość ząbków? Teraz mam kasete 11-28 a w sklepie widze 11-30, 11-32 i 11-34. Korbe mam Shimano STX (42,32,22).

 

Z góry dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...