Skocz do zawartości

[spd] zakup pierwszego kompletu (pedaly+buty) a zwyrodnienie kolana


Maorissa

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim!

 

w zeszlym roku pomagaliscie mi wybrac rower za co serdecznie wam dziekuje. Padlo na Cube Cross 2014 z ktorego jestem mega zadowolona! Zliczyl ze mna moje pierwsze 250km ciagiem w 3 dni (dla mnie to spory wyczyn!) oraz pierwsza powazna wywrotke. Ale do brzegu! Chce w tym roku zakupic spd oraz odpowiednie buty. Mam jednak pewne obawy. W lewym kolanie mam zwyrodnienie stawu kolanowego, niezbyt jeszcze powazne, ale dokuczliwe. Na rower i do cwiczen na silowni zakladam specjalna opaske. I teraz pytanie czy uzywanie spd nie pogorszy stanu mojego kolana? Czy sa to bezpodstawne obawy. Zalezy mi na tym by bardziej rownomiernie rozlozyc prace nog no i myslalam ze spd odciazy kolano, a tu niespodzianka bo niektorzy skarza sie na bol kolan. Jesli moje obawy sa bezpodstawne, to prosze o propozycje kompletu spd+buty dla kobiety. Moj budzet to ok 100-150€. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba mieć dokładnie, prawidłowo wyregulowane bloki w butach. Dodatkowo można kupić pedały o większym luzie bocznym w których jest pewna swoboda stopy względem pedału. Ja mam Cranki i powiem, że w stosunku do uprzednio użytkowanych pedałów Shimano czuje zdecydowanie mniejsze obciążenie kolan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Time, Lock, Crank Bros maj większy luz roboczy niż Shimano i takich pedałów powinnaś szukać

 

 

Na rower i do cwiczen na silowni zakladam specjalna opaske

 

Możesz podrzucić zdjęcia jak to wygląda. Mała opaska pod kolano czy jakaś orteza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chorobę zwyrodnieniową to żadna opaska i orteza nie pomogą :D
Pedały i bloki kup takie by Ci się podobały i pasowały
Ustaw tak by na zgiętym kolanie w 90st rzepka nie wystawał poza oś pedału , środek kolana to drugi promień kości śródstopia , luz w pedałach jak największy by wyeliminować duży opór przy ruchach skrętnych kolana przy wypinaniu , ale jednoczesnie tak by nie wypinały się w czsie jazdy Kilka jazd próbnych i załapiesz o co chodzi a jak nie to tzw bikefiting. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jesli moje obawy sa bezpodstawne, to prosze o propozycje kompletu spd+buty dla kobiety.

 

Obawy nie są bezpodstawne, niektórzy mają dolegliwości w tym przypadku.

Z reguły jednak użytkownicy zaczynają mieć problemy po rozpoczęciu użytkowania spd, Ty je masz teraz.

 

Zasady przy dolegliwościach stawowo-mięśniowych są z reguły takie: obciążenie wysiłkiem do pojawienia się bólu.

Teoretycznie jeśli jeździsz rowerem to Twój organizm toleruje taki wysiłek.

Nikt rozgarnięty nie napisze tu co będzie w tym przypadku sensowne i bezpieczne.

Porad powinien udzielać fizjoterapeuta albo lekarz sportowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Chlopaki

dzieki za odpowiedzi :-) co do konretow.

Szakunec opaska to ta z linku ponizej. Przepisana przez ortopede. http://www.bauerfeind.pl/uploads/tx_ngoproducts/genutrain_product_800.jpg

 

Zgucior no niby ortopeda kolanolog stwierdzil, ze mam te cudo nosic do kazdego wysilku. Wiadomo cudow nie ma i kolana mi toto nie wyleczy, ale moze ograniczy/przystopuje rozwoj choroby. Choc momentami mam wrazenie ze bardziej pomagaja mi siady z dobrze obciazona sztanga. W maju mam kolejna konsultacje. Zobaczymy co poradzi jesi bol nie zniknie. Dzieki za opis ustawienia tego ustrojstwa. Mysle ze na dopasowanko podjade do sklepu, gdzie kupowalam rower. Ale juz bede wiedziec o co cho :D

 

Tobo no masz racje, dlatego sie wlasnie zastanawiam czy inwestowac w spd i narazac sie na ewentualne pogorszenie stanu kolana, czy jednak zostac przy tradycyjnym plaskim pedale. Problem w tym, ze tak czy inaczej jezdze trzymajac przednia czesc stopy na pedale, a nie srodek czy wrecz piete. Moze zle robie, ale na pewno nie wynika to z niedopasowania wysokosci siodelka a raczej z mojego wyboru. Do pedalow siegam stopa jakby co :D No i Problem nr 2 szlag mnie trafia jak mi sie stopy z pedalow zeslizguja. Chcialam za pomoca spd 2 problemy rozwiazac ;-)

 

Co do samych pedalow mysle nad shimano 520 lub 540 + do tego jakies fajne butki (jak trzeba bedzie to doloze kasy). Crancow sie troche boje, bo znam tylko te bez mozliwosci regulacji (eggbeater?). Ogolnie tom noob w tym temacie jak widac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spd samo w sobie krzywdy kolanom nie zrobi, ale już źle ustawione spd jak najbardziej. Ja problemy z kolanami miałem przez złe ustawienie siodełka. Wyeliminowałem ból, który wrócił po przejściu na spd. Wrócił, bo miałem źle ustawione bloki. W dodatku rzuciłem się na ostrą jazdę już na pierwszym wypadzie z nowym nabytkiem źle wyregulowanym i to był chyba największy błąd. Teraz powoli wszystko wraca do normy. Tak więc nie popełniaj takich błędów a wszystko powinno być ok. Nie wiem jakie modele pedałów/butów oferują jakie luzy robocze, możliwości ustawień itd, ale bierz takie, które umożliwiają ustawienie bloków niemal dowolnie ;). I jeszcze jedno. Spd są dosyć pomocne w zwiększaniu kadencji a to z kolei dla kolan może być zbawienne ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o buty, to poczytaj o Specach - firma stosuje w nich technologię Body Geometry. Nie wiem, na ile to chwyt marketingowy, a na ile faktyczne ulepszenie, ale myślę, że warto się zainteresować. Sam w takich śmigam i jestem z nich bardzo zadowolony (choć porównania do innych nie mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem jak Ty z kolanami. Po preczytaniu wielu opinii zakupiłem pedały Time Atac. Maja +/- 5 stopni luzu roboczego dzięki czemu można dopasować ułożenie stopy. Jestem z nich zadowolony zarówno pod względem wpinania/wypinania nawet w błocie jak i braku jakichkolwiek problemów z kolanami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Chlopaki

dzieki za odpowiedzi :-) co do konretow.

Szakunec opaska to ta z linku ponizej. Przepisana przez ortopede. http://www.bauerfeind.pl/uploads/tx_ngoproducts/genutrain_product_800.jpg

 

Zgucior no niby ortopeda kolanolog stwierdzil, ze mam te cudo nosic do kazdego wysilku. Wiadomo cudow nie ma i kolana mi toto nie wyleczy, ale moze ograniczy/przystopuje rozwoj choroby. Choc momentami mam wrazenie ze bardziej pomagaja mi siady z dobrze obciazona sztanga.

 

Jest to orteza stabilizująca rzepkę. Przysiady wzmacniają mięśnie ud i zarazem stabilizują rzepkę i tor jej ruchu czym znoszą ból.

Masz więc niestabilność rzepki związaną , zapewne , z wiotkością jej troczków lub słabym miesniem 4głowym uda.Może pourazowe może z zaniedbania siebie.  Żadnego związku z choroba zwyrodnieniową nie widzę.

Nie pozostaje Ci nic innego jak ćwiczyć. A jak masz chondromalację rzepki na skutek tego ze pracowała ona po złym torze to mało co pomorze Spróbuj chondroitynę plus glukozaminę przez minium 3 miesiące a do tego Calcium Osteo też minimum 3 miesiące i z 5 zastrzyków z kwasów hialuronowego do kolana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem jak Ty z kolanami. Po preczytaniu wielu opinii zakupiłem pedały Time Atac. Maja +/- 5 stopni luzu roboczego dzięki czemu można dopasować ułożenie stopy. Jestem z nich zadowolony zarówno pod względem wpinania/wypinania nawet w błocie jak i braku jakichkolwiek problemów z kolanami.

Hej sorki, że się dołączam. Planuje zmianę M520 na Time Atac...Ale nie do końca wiem jaki model... Poleciłbyś coś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...