Skocz do zawartości

[Amortyzator] Jaki amortyzator dla ciężkiego rowerzysty?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Panowie bardzo proszę o pomoc w doborze przedniego amorka. Obecnie po przejściu w zeszłym roku na hamulce tarczowe mój XCM kończy żywot.

Powoli się przymierzam do zmiany na coś lepszego/trwalszego. Może trochę za wcześnie zakładam temat bo jeszcze nie mam odłożonej kasy , ale chciałbym wiedzieć na ile się muszę szykować. 

Tak więc moja waga to 95 kg , ale na całodniowe wyprawy dodatkowo dochodzi jeszcze plecak , a na wyprawy kilku dniowe zakładam sakwy ( + namiot śpiwór itp ).

Z przodu jest założona tarcza 180. Teren w jakim się poruszam to dolinki podkrakowskie , czasami Myślenice itp., także po prawdziwych górach nie jeżdżę.

Styl jazdy można zaliczyć do spokojnych niestety moje kolano nie pozwala na szaleństwa :( .

Przedział cenowy to 600-900 zeta, może ciut więcej. Koło 26 , oś 9 .

 

Jak do tej pory to przeglądałem oferty nowych modeli i to co mi wpadło w oczy to :

 

http://allegro.pl/sr-suntour-raidon-rl-r-air-100mm-rld-2013-disc-i4996847435.html

 

http://allegro.pl/sr-suntour-axon-r-l-d-100mm-czarny-hi-end-i4996501296.html

 

http://allegro.pl/spinner-aeris-air-pro-26-czarny-wyprzedaz-i5092156999.html

 

http://allegro.pl/spinner-26-aeris-rlc-100mm-1646g-manetka-xc-mtb-i5192526768.html

 

http://allegro.pl/sr-suntour-epicon-r-l-r-100mm-2013-ahed-i5221003846.html

 

http://allegro.pl/rock-shox-xc32-tk-solo-air-100-disc-poploc-czarny-i5173500097.html

 

 

Powiedzcie Panowie czy jest sens w któryś z nich się pakować, a może szukać czegoś używanego ??

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

a jakbyś w ogóle dołozył jeszcze tak ze 2,5 tyś to miałbyś nowego foxa 32 :D  to tak gwoli szydery wobec Bartka i Krzyśka :P

Teraz na serio. Jeśli Twoja waga może ulec zmianie to polecam tylko i wyłącznie widelec dmuchany.
Z listy wykreśl od razu wszelkie Spinnery. Kiedyś sam mało nie kupiłem wersję do skakania, ale Opatrzność mnie przed tym uchroniła :D Modele Aeris mają cienkie golenie i pod Twoją wagą będą wiotkie(zwłaszcza przy tarczy 180). Tak na marginesie - mimo że wielu producentów amortyzatorów do XC dopuszcza stosowanie tarczy 180 nie oznacza to że taki rozmiar tarczy zaleca, a większa tarcza w połączeniu z większą wagą spowoduje szybsze powstawanie luzów na ślizgach. Będzie to dotyczyło niemalże każdego widelca na miękkiej osi. Nie twierdzę że luzy powstaną po pierwszym czy też drugim sezonie - wszystko zależy od intensywności korzystania ze sprzętu, ale na pewno nie przedłużą żywotności widelca.

Z listy wykreśliłbym sprzedawcę sparrow bike - może ten człowiek zmienił podejście do klienta, ale kilku moich znajomych z forum przejechało się na zakupach i reklamacjach u nich. Więcej - koleś jest krętaczem i kłamcą - vide sprzedane Andrew hamulce ze zdrapanym numerem seryjnym(gdzieś było na forum)

Było już o wykreślaniu to może coś o dodawaniu:
co prawda nie widzę na allegro, ale może gdzieś znajdziesz w sieci Manitou Drake z tłumikiem ABS. Proponuję wersję z pokrętłem na goleni - dzięki temu ustawisz "pod siebie" platformę na asfalty czy płaskie odcinki(manetka działa tylko na zasadzie on-off). Sam mam taki widelec i jestem bardzo zadowolony.
Powodzenia w szukaniu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skok mam być w granicy 100 mm to szukałbym czegoś takiego http://allegro.pl/amortyzator-rock-shox-recon-gold-rl-solo-air-100-i5201137537.html, serwis zrobisz sam, ciśnienie ustawisz pod siebie, i tarczy nie musisz wymieniać bo możesz wstawić max 200 mm, więc teoretycznie będzie trwalszy niż Epicon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś w ogóle dołozył jeszcze tak ze 2,5 tyś to miałbyś nowego foxa 32 to tak gwoli szydery wobec Bartka i Krzyśka :P

 

Przyznaję Józek, że faktycznie trochę poleciałem. Na usprawiedliwienie to tylko fakt propozycji w stylu XC32 za 9 stów czy tego Raidona. Mała być refleksja ale zainteresowany milczy więc co się będę "biczował". Profilaktycznie jednak bałem się zaproponować osi 15mm i dobrze jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ostrzeżenie przed sparrow bike. Co do ośki 15 to odpada. W zeszłym roku zmieniałem koła i raczej na następną zmianę mnie nie będzie stać.

Także z tego co widzę to powinienem się skoncentrować na epiconie lub epixonie. Używek trochę boję się kupować bo nie znam się za bardzo na amorkach i nie wiem czy nie trafi mi się jakiś zajechany egzemplarz. 

A co powiecie o Rock Shox XC32 TK Solo Air ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak akurat trafi się taka Reba i to jeszcze Dual Air czy polecony Manitacz to nie widzę tematu Epixona czy Epicona
 

 

Dzięki beskid za porady , na pewno jak już będę miał odłożoną kasę to poszukam manitou lub rebe , ale tak jak pisałem ja niezbyt się znam na amorkach i trochę boję się kupować używki.

Dlatego też założyłem temat żeby wiedzieć na co się szykować i ile kasy zebrać. Wolałbym kupić nowy i miałem nadzieję że jakiś cięższy rowerzysta ma amora w moim przedziale cenowym i będzie wstanie coś o nim powiedzieć . 

Ponowie pytanie czy ktoś używa Epixona ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w jednym miejscu w Krk biała Reba SL z okolic 2012r Dual Air. Myślę, że jak by co to za 1k szło by ją kupić. Jest ściągnięta z praktycznie nowego roweru i rura sterowa powinna w większości przypadków styknąć. Potrzeba jej tylko normalnego serwisu. Za towar ręczę bo to ta sama, którą ja mam i w zasadzie już powoli nie do dostania. Sam z ciężkim plecakiem mam blisko 100kg a tyrana jest niemiłosiernie. Nie do zajechania wideł. Jak by co to pisz na PW.

 

Co do Epixonów to na pewno się nie zawiedziesz do takich zastosowań ale to świeży wypust więc mało opinii jeszcze jest. Najnowsze Epicony zbierają bardzo ale to bardzo pozytywne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbij do forumowicza Activia, handluje Suntourami i może za proponuje Ci coś ciekawego.

Epixon to chyba tegoroczna nowość więc nie dziś się, że nikt się nie wypowiada.

Sam ważę jeszcze więcej ;) i zdecydowałem się na sztywną oś, ale z drugiej strony nie demonizowałbym tak ciężaru dla jazdy w lekkim terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A więc Panowie zdecydowałem się na nowego Epixona XC RL- R 2015. Zakupiony u Pana Piotra z Activia. Jeżeli chodzi o sklep to szczerze polecam , bardzo dobry kontakt i szybka wysyłka. A jeżeli chodzi o amorek to wypowiem się wkrótce. Dziś do mnie doszedł i jak małe dziecko nie mogłem się doczekać żeby go zamontować :) . Niestety boję się że dopiero w weekend będę miał chwile czasu żeby go przetestować . Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nie wiem czy ktoś jeszcze zerka na ten temat , ale chciałem napisać moją krótką opinie na temat epixona. Może nie będzie to profesjonalna opinia ponieważ to mój pierwszy prawdziwy amortyzator, ale może komuś pomoże podjąć decyzję.

Na początku muszę przyznać że teraz rozumiem dlaczego XCM'a ( i jego pochodne ) nazywa się zwykłymi uginaczami. Po przesiadce na amorek powietrzny od razu czuć różnice.

Komfort jazdy o niebo lepszy. W weekend zrobiłem około 150 km w lekkim terenie i muszę przyznać że kontrola nad rowerem bez porównania co do xcm'a :) .

Przy mojej wadze 95 kg sztywność też idealna , podczas mocnego hamowania przy tarczy 180 amorek nawet nie drgnie. Zobaczymy jak będzie z wytrzymałością, xcm po założeniu hydraulików i tarczy 180 złapał luzy już po kilku przejażdżkach.     

Krótko mówiąc, polecam .

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...