Skocz do zawartości

[przełaj] Budowa przełaju


Pegasus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Pozostaje Ci szukać, o ile nie masz mega, mega ciśnienia, bo jeśli masz to wtedy ----> http://www.ebay.co.uk/itm/26-MTB-FORK-WITH-V-DISC-MOUNT-1-STEERER-25-4mm-260mm-with-90mm-THREAD-F755-/201308952225?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2edef2d6a1

 

Mistrzostwo świata to-to na pewno nie jest ale zawsze cuś na początek i za relatywnie chrześcijańskie pieniądze, na dodatek piwoty i tarcze za jednym podejściem...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Poziom bezpieczeństwa kupowania na Alle do ebajca ma sie tak jak wystawienie wujka Zenka  z bejsbolem i to jeszcze na dodatek własnej konstrukcji naprzeciwko 49 Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pojawia się pytanie : jakie klamkomanetki? Do mojego budżetowego roweru chce kupić coś w cenie do 140-180 zł. W tym przedziale można kupić RSX, Sora, 2300 ( [2x8] jak na razie ok 50 zł w licytacji ) lub 105 5500, 5510 i Ultegra 6500 ([3x9] 5500 50 zł jak na razie, ale też licytacja, 5510 i 5600 ok 150 zł ). Wolałbym kupić 3x9 bo jet bardziej przyszłościowy i tu pytanie czy brać 5500 bo cena może wynosić około 120 zł czy dołożyć trochę i kupić 5510/6500. Czytałem też, że 5500 i 6500 ma jakiś dziwny system który został uproszczony  z Dura Ace ( co się nie udało ), który został poprawiony 5510. I co brać 105 czy Ultegra, rocznikowo są podobnie lecz jednak przecież Ultegra jest o klase lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

U się mam 105 5600. Pomimo traktowania, delikatnie mówiąc brutalnie - stawianie roweru do góry kołami na manetkach, przełajowanie w brytfańskim błocie (typ bieszczadzki ale jeszcze bardziej wredny) oraz kilku dzwonów - ciągle działają bez problemów. Kupione wiosną 2011 wraz z rowerem, kilkakrotnie przekładane...

 

Z tym, że 5600 to grupa 10-tkowa, o ile chodzi o STI...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odróżnić biegi miękkie i twarde i do czego one służą bo dzisiaj zrobiłem sobie szybką przejażdzke i cały czas pedałuje prawie a jade ok. 20 km/h na przełożeniach 2x bodajże 3 lub 4. A na starym rowerze jeździłem 1 i najmniejsza na wolnobiegu i wtedy mogłem się rozpędzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

<rotfl!!!!>

 

Miękkie biegi, to te które nie wymagają siłowego ciśnięcia w korby ale kadencyjnego, nieobciążajacego kolan młynkowania. Bieg tym bardziej miękki im liczba wynikajaca z podzielenia ilości zębów na korbie przez ilość zębów na wielotrybie/kasecie mniejsza np 32t korba, 36t kaseta daje nam przełożenie circa 0.89

 

Biegi twarde to oczywiscie w druga stronę. Czyli korba np 42t kaseta 11t co daje około 3.81.

A do czego służą? Zawsze do tego samego. Do napędzania zestawu rower-rowerzysta :thumbsup:

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Widzę, że kolega za bardzo nie uważał na lekcjach fizyki. :icon_mrgreen:

 

Wolne pedałowanie + szybka jazda = twarde biegi.

 

Czyli dużo T na korbie, mało T na kasecie/wolnobiegu...

 

... ale szkoda kolan. Siłowa jazda z niską kadencją jest niefizjologiczna...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

hehe... No to tymbardziej  powieneś być na bieżąco.

 

 

 

Aha jeszcze małe pytanko : jak zmierzyć korbę - od czego do czego?

 

Zmierzyć pod jakim względem? Rozstaw śrub? Długość ramienia? Wielkość zębatek? Długość osi suportu?

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, przegrałem koła :( Lecz znalazłem inne : piasty Shimano Hone i obręcze Gipiemme. Plusem jest to, że można założyć canti lub tarcze pod Centerlock lecz koła mają tylko po 16 szprych i czy pod moją wagą ok. 62 kg i na szutrach wytrzymają, dodam jeszcze że mają 2mm ? I jeszcze co lepsze 6 śrub cz Centerlock i czy tarcze Centerlock pasują do zacisków Avid BB7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tarcze to nie problem, sam mam na przedzie starego LX'a z CL i zacisk BB7 Road. Chodzi bez dóóópy.

 

Koła z mała ilością szprych są dobre - przeważnie - tak długo jak się z nimi nic nie dzieje. Jak juz niedajpanie walnie jedna szprycha - co mi sie przytrafiło - to już niekończaca się historia kolejnych lecących szprych, ciągłego centrowania i kombinacji alpejskich...

Koła o niskiej ilosci szprych maja często-gęsto nietypowe rozmiary lub typy szprych i ich wymiana wymaga posiadania zapasu u siebie na stanie, gdyż niezawsze i niekażdy sklep rowerowy takowe posiada od ręki.

 

No i jak dla mnie najgorsza sprawa PRZECIW. Jak w kole 32h padnie jedna szprycha to bicie zazwyczaj jest relatywnie małe, nawet pozwalające uzywać hamulców obreczowych. Przy kołach o małej ilości szprych strata jednej powoduje przeważnie, że koło skreca się w bawarski precel i można zapomnieć o hamowaniu a czasem wręcz obręcz nie mieści się w ramie.

 

Także jak dla mnie 3x NIE :yucky:

 

Przy okazji, jesteś pewien, że to sa piasty Hone? Jak pamietam była to grupa raczej solidniejsza, około grawitacyjna takze jakos nie chce mi się wierzyć, że istaniał taki wynalazek... Chyba, że jakieś szymańskie, aluminiowe, proste, wynalazkowe szprychy...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Ja jestem zwolennikiem klasycznych, składanych kół z 32 szprychami.

 

36 to jak mi sie wydaje lekka przesada, szczególnie w przełajowaniu.

 

Osobiście szukałbym czegoś w przedziale 28-32 szprychy zbudowanego klasycznie.

 

Wtedy centrowanie nie wymaga jakis fikuśnych, dedykowanych nypli/kluczy do nypli, a standardowej długości, klasyczne szprychy na podmianę są dostępne w pierwszym-lepszym sklepie/warsztacie rowerowym...

 

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...