Skocz do zawartości

[suport] Cykanie podczas pedałowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam taki problem od dwóch dni z rowerem. Otóż podczas pedałowania słychać cykanie. Bez względu na prędkość. Dzieje się tak tylko podczas normalnego lub silniejszego pedałowania. Gdy kręcę pedałami, ale nie używam siły tylko bardzo delikatnie trzymam nogi na pedałach, to cykanie znika całkowicie. Również podczas jazdy bez kręcenia pedałami oraz podczas kręcenia do tyłu brak cykania. Cykanie pojawia się na każdej przerzutce. Rower jest nowy, przejechałem może 300 km i pojawiło się cykanie.

 

Rower to Planet X Pro Carbon Ultegra 6800, a pedały Shimano E-PDA530L.

 

Możecie coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 zmień nazwę tematu bo go zamkną musi być klamrowe nazewnictwo np. [suport] cykanie podczas pedałowania.

Po 2 może przerzutki się rozregulowały po prostu? U mnie też to słychać w nowym rowerze bo linki się układają i tak bywa po 300 km prawdopodobne rozregulowanie. Lecz jeśli pada suport do sklepu z rowerem niech go robią. Regulacje z resztą też chyba mogą zrobić w ramach gwarancji , a jak nie to na 1-szym przeglądzie powinni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cykaniem to jest jeden z moich koszmarow i chyba nie tylko moich.

Cykac w rowerze moze tak wiele rzeczy, ze stawianie od razu na Hollowtecha jest zlym pomyslem.

 

Przede wszystkim sprawdzczy cykanie wystepuje przy roznych obciazeniach (sila nacisku) jesli jedziesz na stojaco. To wyeliminuje Ci cykanie w siodelku lub sztycy. U mnie jest to najczestrzy powod cykania. Wystarczy, ze posmigam po jakims blocie i syf dostanie sie w ten otworek przy zacisku sztycy i cykanie murowane. Czasem go zabezpieczam zasmarowujac smarem...

Jesli przy jezdzie na stojaka nie bedzie cykalo, to wyjmij siodelko wraz ze sztyca, wyczysc porzadnie sztyce oraz wnetrze ramy gdzie wchodzi sztyca. Zamontuj, wyprobuj.

Jesli nadal pyka - powtorz czynnosc czyszczenia, ale przez zamontowaniem nasmaruj smarem wnetrze ramy, ale nie od razu przy wylocie gdzie jest zacis, tylko kilka cm nizej. Przeczysc tez sam zacisk.

Jak nie pomoze to rozkrec i wyczysc siodelko.

W zasadzie cos z tych rzeczy musi pomoc.

 

Jesli jednak cyka bez wzgledu na to czy stoisz czy siedzisz, to najpierw sprawdz pedaly - moga byc kiepski i poslzy lozyska (w dobrych tez lozyska moga pojsc, ale nie po 300km). Przeczysc i nasmaruj pedaly.

Jesli to nie pedaly to wykrec korbe - krecac palcami lozyska suportu wyczujesz czy chodza plynnie czy moze ktores padlo i czuc w nim pykanie. Jesli pyka, to wiadomo - sewis i wymiana wkladu (okolo 50zl za nowy). Jednak to cholernie malo prawdopodobne po takim dystansie. Ja wymieniam co jakies ~4tys.

 

Inne mozliwosci - mikropekniecie ramy, ale pewnie to nie to.

Przy wyrobionych zebatkach i lancuchu tez moze pykac, ale Ty nie masz wyrobionych.

 

Malo prawdopodobne, aby pykalo cos, czego nie wymienilem. Tak wiec powodzenia w sprawdzaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mi jak zawsze cos cykało to łożyska w suporcie howoltech II.

 

Nie zauważyłem że mówimy o ostrym kole (chyba tak to się nazywa co nie? :D).

Nie mam doświadczenia w ostrym , ale  po 300 km żeby padł suport? W każdym razie lepiej najpierw sprawdzić chyba przerzutki chociaż jeśli jest na gwarancji to i tak będzie wymiana suportu bez kosztów pewnie , ale jeśli wystarczy ustawić linkę będzie szybciej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj wymieniłem suport ht2. Dziwnym trafem podczas mocniejszego naciśnięcia na pedały coś cykało. Założyłem stary suport - cyka dalej, zmieniłem pedały - cykało dalej. Zaglądałem, szukałem i nic podejrzanego nie znalazłem. Pomyślałem o szprychach bo przy ściskaniu trochę skrzypiały ale to też nie to. Okazało się, że to banał.... Za słabo dokręcony zacisk tylnego koła :). Ostatnio ściągałem koła i za słabo dokręciłem a że zbiegło się to z wymianą suportu to pierwsze podejrzenia właśnie na niego padły. Dokręciłem zacisk i nastała cisza :). Warto sprawdzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Warto sprawdzić
 

Czasem moga faktycznie cuda sie dziac i mozna wyjsc z siebie z nerwow podczas poszukiwania przyczyny :)

Czasem cos wlasnie moze byc poluzowane - np pedaly czy tak jak piszesz - zacisk kola.

No ale taki juz urok naszych maszyn :)

Przy pykaniu warto wlasnie podokrecac na poczatku wszystko co mogloby sie poluzowac, albo nasmarowac gwinty - to tez pomaga (a przy okazji sie nie zapiekaja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ciekawa sprawa. Ostatnio miałem podobny problem z moimi m520 od shimano. Miałem zamiar przeprowadzić im serwis. Czyszczenie smarowanie i takie tam. A tu nagle przestało. Nic innego nie robiłem a cykanie/stukanie ustało.

 

Zacznij może od wykręcenia pedałów. Nasmaruj smarem łożyskowym gwint i przykręć odpowiednim momentem. Albo zwyczajnie "ile się da". 

Nie używaj do tego klucza z dużą dźwignią bo zniszczysz gwinty. Wystarczy zwykła "płaska 15" lu imbus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia z cykaniem w tych okolicach... W większości przypadków był brud w łożyskach nieuszczelnionych lub niedokręcone/brudne gwinty. Cykanie, które pojawia się i znika niestety może także oznaczać uszkodzone łożysko. Generalnie można z tym jeździć, ale dnia pewnego kończy się to bieżnią rozsypaną w drobny mak. Trzeba obserwować. Jeżeli cykanie pojawia się coraz częściej, to suport do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem że mówimy o ostrym kole (chyba tak to się nazywa co nie? :D).

Nie mam doświadczenia w ostrym , ale  po 300 km żeby padł suport? W każdym razie lepiej najpierw sprawdzić chyba przerzutki chociaż jeśli jest na gwarancji to i tak będzie wymiana suportu bez kosztów pewnie , ale jeśli wystarczy ustawić linkę będzie szybciej 

 

Ciężko się używa google, nie? Zrób coś dla nas i proszę, zanim zaczniesz znów coś pisać to najpierw pogooglaj, poucz się, poczytaj i dopiero wyskakuj ze swoimi mądrościami.

 

 

Co ma typ suportu do ostrego koła?? Jaki to może mieć związek? I jakie przerzutki w ostrym kole chcesz regulować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...