Skocz do zawartości

[szprychy] Problem z doborem szprych


Houdini

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

odnawiam, a w sumie to wymieniam wszystko prócz ramy w dwururce mojej luby i mam ogromny problem z doborem długości szprych. Korzystałem z kalkulatorów dostępnych w necie i na ich podstawie zamówiłem szprychy. Kiedy przyszły i próbowałem zapleść koło okazało się że są za długie. A nawet bym powiedział że bardzo za długie. Szprychy zwróciłem i nie wiem co robić. W serwisie krzyczą 60 zł za dobór długości od koła, chyba nie muszę mówić że to drogo. I dlatego szukam pomocy tutaj. Może ktoś pomoże mi to ogarnąć.

 

Obręcze(622):

http://www.remerx-rims.com/well-3519-1

 

Piasty:

http://allegro.pl/piasty-novatec-nt-751sb-nt-802sb-8-9-10s-36h-biale-i5086614948.html

wymiary piast:

przód:

średnica(od otworu do otworu): 38mm

długość całkowita: 100mm

od kołnierza do początku: 16mm

 

tył:

średnica: 45mm

długość: 136mm

od kołnierza do początku - od storny bębenka: 48mm

od kołnierza do początku - druga strona: 33

 

średnicy otworów na szptychy chyba 2,5mm

 

I nie wiem czy ma to znaczenie ale nyple mam długości 14mm.

zaplot na 3 krzyże.

będę wdzięczny za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja liczyłem wielokrotnie i zawsze długości sie w miarę pokrywały a na pewno były dobre. Używałem głównie zabytkowego spokemana. na pewno sie nie pomyliłeś z wpisywaniem danych ? W erd nie wpisałeś czasem rozmiaru obręczy 599 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi, może niezbyt dokładna miarka pokazuje 593 wewnętrzna średnica. I uśredniając z kalkulatorów wyszło mi że przód 292 a tył 290.

Ale mimo że napisałeś złą średnicę koła, to po napięciu tych 290 wnioskuję że chyba 260 byłyby lepsze.

 

Pobrałem Spokemana, i co? 289...jak okazało się że 292 na przód są za długie, to wrzuciłem 290 i też jeszcze można by było je skrócić, więc 289 na moje oko też za dużo.

A czy średnica kołnierza powinna być mierzona od otworu do otworu czy od krawędzi do krawędzi? Bo może tu błąd popełniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem jeszcze raz dla ERD = 598,15 mm (czyli w Sapimie trzeba wpisać 593,15 bo tam średnica koła = ERD minus 2 razy grubość oczka (tu 2,5 mm)). Wyszło 292 na przód i 290 tył. Dziwne, że wyszły Ci za długie, na pewno dobrze zaplatałeś? Jeżeli piasty mają takie wymiary jak podałeś, to dałbym słowo kolarza że potrzebujesz szprych 292 i 290!

Screen z kalkulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem że robię coś nie tak, więc wziąłem stare koło już zaplecione, rozplotłem i zaplotłem. Sposób działa, więc ponowna próba na nowych. Znowu za długie. Zmierzyłem wymiary starego, wrzuciłem do sapima, idealnie dobrane szprychy. Więc zgłupiałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak porządnie się obudzę i wstanę z łóżka, to zmierzę wszystko jeszcze raz :-) szprychy były na pewno zamówionej długości bo też je kilka razy mierzyłem :-) niestety kupione online więc szybko odesłałem żeby zdążyć przed 2 tyg. Jeszcze myślę o takim sposobie. Zanieść jedno koło, najlepiej tylne do serwisu, poświęcić 6 dyszek, i na podstawie różnicy w długości szprychy na kole i w kalkulatorze dobrać już samemu na przód. A zresztą różnica na kalkulatorze wychodzi ok 2mm, więc też problemu nie powinno być. No ale to już ostateczność :-)

Edit.

Wszystko zamierzone jeszcze raz i nadal wychodzi to samo...tracę nadzieję...

co doradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...