Skocz do zawartości

[ćwiczenie] Czy przysiady są dobre?


FreshFredsHD

Rekomendowane odpowiedzi

Podczepię się pod temat. Od  dobreo tygodnia ćwiczę na siłowni nogi. Głównie przysiady ze sztangą i wspięcia na palcach, ewentualnie suwnica. Kolarstwo trenuję od półtora roku. Na siłowni wcześniej nogi ćwiczyłem "od święta". Generalnie trening z rowerem. Rocznie około 6 tys km.

Wczoraj podczas przysiadów zaczęło mocno boleć kolano prawe, pod rzepką. Ból nadal się utrzymuje, nawet przy wchodzeniu po schodach. Nie wiem, czy przeciążyłem kolano, czy chrząstka jest tak słaba.

Nie wiem, czy odpuścić sobie na razie siłownie, czy odczekać kilka dni aż ból ustąpi i zacząć trening z małym obciążeniem.
Jaka może być przyczyna tej sytuacji?
Źle dobrany ciężar, słaba chrząstka, czy niedostosowane kolana do takich ćwiczeń?
Dodać należy, że odkąd pamiętam przy przysiadach nawet bez sztangi występowało w kolanach trzeszczenie.
Będę wdzięczny za wszelkie rady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną mogą być przysiady same w sobie a z sztangą to pierwszy krok do kalectwa.

 

Wiem ze wiele osób tak robi "i nic się nie dzieje"  ale niestety większość takich co skończyła z rozwalonymi kolanami jest mało widoczna w "półświatku"

Przysiady wymagają świetnego dobrania ciężaru i nienagannej techniki i przygotowania samych kolan żeby ich nie zniszczyć.

 

Podobnie jest z bieganiem w celu odchudzenia się. A potem płacz i zgrzytanie zębów bo niestety kolana naprawić jest bardzo trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry przysiad nie jest zły ...jednak należy tu podkreślić słowo dobry .

 

Podpisuję się wszystkimi kończynami pod propozycjami @ ...

Nie do końca liczy się obciążenie jakie sobie zaaplikujesz sztangą czy innym odważnikiem ... liczy się techniczna jakość wykonanego ćwiczenia ... obciążenie wzrasta stopniowo.

Moim zdaniem należy za wszelka cenę unikać ćwiczeń na maszynach ... one zbyt bardzo izolują mięśnie ...

Dobre ćwiczenie to ćwiczenie, które wzmocni cały obwód ... a nie wybrany mięsień.

 

Boli kolano ... to do lekarza ... forum to ostatnie miejsce gdzie szuka się takiej porady.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś przetrenować. Mnie też bolało w zeszłym roku, odpuściłem przez tydzień-dwa treningi i przestało. Jednak do przysiadów trzeba podejść profesjonalnie. Po pierwsze bardzo porządna rozgrzewka, krążenia zarówno kolan jak i kostek. Przydałoby się porbić kilka przysiadów na sucho i dopiero potem po jakimś czasie i odpoczynku zabierać się za sztangę. O tym jak się robi przysiady z obciążeniem chyba nie muszę mówić. Ale jakby co to przypomnę. Nogi prosto w sensie, że stopy równolegle do siebie. Najlepiej aby odległość była podobna jak podczas trzymania stóp na pedałach. Sam przysiad nie jest ocieraniem tyłkiem o ziemie jak to się robi na WFie w każdej szkole, ale czymś co przypomina siadanie ze skrajnie wypiętym tyłkiem do tyłu. Trzeba zwiększać co tydzień-dwa obciążenie stopniowo tak aby dojsć do maksimum możliwości, ale nie można przesadzić. Jeżeli czujesz, że nie masz siły danego dnia to nie zwiększasz obciążenia. Jeżeli robisz wszystko dobrze to raczej nie ma szans na rozwalenie sobie kolan(jeżeli są one zdrowe oczywiście). Jeżeli porywasz się od razu na 100kg, źle się rozgrzewasz czy nie dajesz sobie czasu pomiędzy seriami na regenerację i odpoczynek to wiadomo, że stawy mogą się pobuntować trochę. Ale i tak i tak należy iśc do lekarza, bo może powód nie leży w samych ćwiczeniach a np w budowie twojego kolana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze tak, wszystkie ćwiczenia na wolnych ciężarach są dobre., z czasem gdy nauczysz się dobrej techniki proponuję wplesc ćwiczenia dynamiczne. Maszyny zostaw kulturystom. Co do bólu to zrób przerwę, jeżeli ból nie ustanie idź do ortopedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś robisz źle ...

 

Rozgrzewka jest ?

 

Robisz je bardzo dokładnie czyli jak ?

 

 

Na tym można się wzorować ... nie widzę tam poważnych błędów ... ja staje odrobinę szerzej.

Wszystkie istotne elementy zostały tam zaprezentowane prawidłowo ...

Czyli proste plecy, biodra najpierw wylatują do tyłu, ... co bardzo istotne kolana nie wyprzedzają czubka stopy i nie siadamy tyłkiem na ziemi :).

 

Aby kolana nie wyprzedzały stopy warto poćwiczyć przy krześle ...stawiamy krzesło na styku czubka stopy i robiąc przysiad dążymy do tego aby go nie przesunąć kolanami.

 

Początek do złapania techniki oczywiście bez obciążenia :).

 

Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem książkę Szurkowskiego i pisał tam, że jeszcze przed rozpoczęciem kariery robił w seriach do 800 przysiadów (z tego co pamiętam)!!! Jakby tego było mało, robił te przysiady z 30 kilogramowym obciążeniem (z tego co pamiętam)!!!

 

Patrząc na to co osiągnął wypada stwierdzić, że chyba pomogło mu to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną mogą być przysiady same w sobie a z sztangą to pierwszy krok do kalectwa.

 

 

Czarownice też przez podobne herezje kiedyś palono na stosach... 

 

Trzeba jasno powiedzieć ćwiczenia same w sobie nie są zagrożeniem i tak w przypadku przysiadów takiej samej krzywdy możesz sobie narobić jeśli ćwiczysz ze sztangą jak i bez niej. Podstawowa technika i dokładność to najważniejsze... a kolano można sobie równie dobrze wywalić wchodząc po schodach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysiady są tylko dla ludzi ze zdrowymi kolanami.

 

Kolejna prawda objawiona, najczęściej powtarzana przez hejterów co nie robią przysiadów, bo.....są za ciężkie.

 

To nie przysiady szkodzą a sposób, w jaki je wykonujesz. 

Nie ma lepszego ćwiczenia na wzmocnienie kolan jak przysiady z wolnym ciężarem, bo to one właśnie stabilizują kolano poprzez wzmocnienie przyczepów czy likwidację przykurczów mięśniowych. 

 

Wchodząc po schodach nie obciążasz kolana tak, jak robiąc przysiady

 

A myślisz, że chodząc po schodach - szczególnie w dół po wysokich stopniach - kiedy przenosisz dynamicznie ciężar całego ciała na słabe i chwiejne kolano to czuje się ono mniej obciążone niż przy naturalnych przysiadach na dwóch stabilnych nogach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią złej baletnicy ... 

Skoro te przysiady bez sztangi, a co tu mówić już o tych ze sztangą są takie kontuzjogenne to ciekawe, dlaczego podczas rehabilitacji (kolan również) są w pewnym etapie zalecana do wzmocnienia tychże kolan? Pewnie gro niewykształconych osób stara się pogłębić problemy z kolanami, ażeby Ci wrócili i w ten sposób praca będzie zawsze, ach Ci niedobrzy ludzie. :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie za robienie przysiadów to mogą dalej na stos kierować, bo przynajmniej stojaki na siłowni są zawsze puste, a urządzenia do "zestawu plażowego" pełne plus kolejki do nich.

 

Niepełne przysiady, z blokowaniem, krzywe plecy itd to faktycznie zło takie samo jak każda rzecz wykonywana w naszym życiu na pałe. Ot i cała prawda dotycząca przysiadów. A tu cały zestaw mitów - ten o włosach miedzy palcami zweryfikowano już ? :)

http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=7862

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Są dobre o ile robisz je prawidłowo. Czyli kolano nie może wyjść poza linie palców stopy z tego co pamiętam. Że sztanga nie wiem ,nigdy nie robiłem . Jak coś się dzieje złego może odzalowac kilka zł i zrobić sobie trening z kimś kto się zna i skoryguje błędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odświeżę. Miałem problemy z kolanami, gdy zacząłem ćwiczyć na siłowni przysiady, wykroki itd. to przez pierwszy miesiąc je odczuwałem. Po miesiącu ból minął, uda, łydki i przyczepy mi się wzmocniły i bóle ustąpiły. Wszystkie ćwiczenia oczywiście pod okiem trenera były wykonywane. W moim przypadku przysiady mi pomogły na kolana i mnie "wyprostowały", bo do tego ćwiczenia trzeba się prostować i tak mi już zostało [emoji14]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...