Skocz do zawartości

[suport] Jaki gwint?


nognog

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z odkręceniem prawej miski starego suportu. Nie wiem do końca jaki gwint tam siedzi. Kupiłem suport BSA 68mm przekonany, że jest tu jakiś standard, ale teraz zmierzyłem dokładnie (miarką, nie mam suwmiarki) i wydaje się że mufa ma szerokość 70mm. Spróbowałem z lewej strony wkręcić nakrętkę od nowego suportu i wchodzi bez problemu.

 

Czy każda mufa o szerokości 70mm ma gwint włoski?

Wiem, że gwinty te różnią się średnicą. Czy można wkręcić lewą część suportu bsa w gwint włoski?

 

Zgłupiałem troche i nie chce się meczyć z tym suportem, tylko po to żeby się dowiedzieć, że przez cały czas go dokręcałem zamiast odkręcać.

 

 

I pytanie dodatkowe. Jeżeli mufa ma gwinty bsa i szerokość 70mm, to czy można tam zamontować suport 68mm? Te 2mm z jednej strony zrobiłyby różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakieś stare mtb, z końca lat 90. Zaraz znajdę jak to wygląda, bo widziałem niedawno na forum podobny.

 

Znalazłem też taki wątek: http://www.forumrowerowe.org/topic/86982-suport-nietypowa-mufa-70mm-bsa/

Wygląda na to że coś takiego istnieje.


Nie mogę znaleźć, ale jest to z tego co pamiętam marketowiec, także niestandardowe rozwiązania są spodziewane. Mam już graty do reanimacji kupione, wszystko gra, tylko ten suport :/

Generalnie zbieram na nowy i szkoda mi teraz kasy na nową ramę i pewnie od razu widelec, a na taki jak chce to pozbieram jeszcze do września, albo lepiej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie  się poddałem. Nie mam też za bardzo warunków do męczenia się z tym suportem. Jak mnie choroba puści to złożę  stary i udam się do ojca, zmontuje tam taki wihajster, że albo puści albo ramę wykończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sprawdziłe się chyba najgorszy scenariusz z możliwych, czyli suport francuski. Nie odkręciłem, ale z prawej strony widać końcówkę zwojów, która sugeruje gwint prawostronny. Z tabeli kompatybilności wynika, że lewą miskę od bsa da radę wkręcić w francuski gwint.

 

Rozumiem, że na maszynach nic takiego nie dostanę. Misek nowych pewnie też nie.

 

Ktoś wie jak to jest z łożyskami i osią? Te standardowe pasują?

Czy na trochę wyżłobionych miskach da radę jeździć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz lekkie rowki w miskach i nie jeździsz wyczynowo to jeszcze spokojnie trochę pojeździsz. Gorzej jak masz wżery, dziury itp. To się będzie sypać.

Miski od BSA nie wkręcisz w francuską mufę. Tzn wkręcisz ale masz minimalnie mniejszą średnicęi inny skok gwintu ( 24 gwinty na cal w BSA i 25,4 zwoju na cal we francy) czyli w pewnym momencie możesz zerwać gwint. I nie będzie to trzymać porządnie (chyba, że wkręcisz na Loctite)

Jak chcesz prawidłowo naprawić to masz 2 opcje:

1. Kupić oryginalne części. Raczej na e-bay'u (drogo!) lub np takie zamienniki z Juesej:

http://harriscyclery.net/itemdetails.cfm?ID=3204

Mozesz poszukać kompaktowego suportu na maszynach :

http://www.ebay.com/itm/French-Threaded-Bottom-Bracket-various-lengths-/191105554879?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item2c7ec759bf

2. Przegwintować na włoski. Tzn. dać do warsztatu, żeby przejechali rozwiertakiem z 35mm na 36mm i poprawić gwint. We francy i włoskim masz ten sam skok 1mm i oba gwinty prawe wiec będzie pasować idealnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...