Skocz do zawartości

[korba] strzelanie/przeskakiwanie na średnim blacie


Emperor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu (czyli od kilku dni) męczę się z problemem przeskakiwania łańcucha na drugim (średnim) blacie korby. Problem występuje tylko na drugim blacie a ząbki wyglądają jeszcze w miarę. Napęd ma przejechane dosyć sporo ale nie widać po nim zmęczenia, kaseta w dobrym stanie ale długości, rozciągnięcia łańcucha nie sprawdzałem. Udało mi się zatrzymać łańcuch w momencie przeskakiwania i zauważyłem że podwija się do dołu na korbie (w stronę blatu nr.1). Czy wina leży po stronie rozciągniętego, zużytego łańcucha? Jeśli tak to jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak łańcuch się zawija to po kolei sprawdzić czy:

1. łańcuch nie nasmarowany / przyrdzewiały - szejking + smaring;

2. tylna przerzutka ma już zmęczoną sprężynę i nie naciąga jak należy, ewentualnie ma opory na pantografie - skontrolować przerzutkę i przeserwisować ją lub wymienić;

3. zębatka korby ma jakieś zadry czy inne dziadostwo chwytające łańcuch - wymienić uszkodzoną zębatkę;

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch czyszczony i smarowany regularnie więc odpada, z tylną przerzutką miałem już problemy, ale z tym iż wygiąłem wózek, nowa już w drodze. Co do krzywego ząbka/ków to muszę sprawdzić bo przyznam że zdarzało się uderzyć kilka razy w jakąś przeszkodę :)


Dodam że dzieje się tylko pod obciążeniem np. w czasie jazdy na stojąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy wina leży po stronie rozciągniętego, zużytego łańcucha? Jeśli tak to jak to sprawdzić?

Najprościej czymś takim:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=d&string=przymiar+do+%C5%82a%C5%84cucha&sourceid=Mozilla-search&bmatch=s0-default-0113

 

Bikehandy są stosunkowo mało dokładne i bywają podrabiane, przymiar Wippermana powinien być lepszy, niestety stosunkowo drogi.

Jeśli winien jest krzywy ząb to można go z wyczuciem naprowadzić na "słuszną drogę" kluczem nastawnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy wina leży po stronie rozciągniętego, zużytego łańcucha? Jeśli tak to jak to sprawdzić?

 

Wszystko zależy od tego jak dużo łańcuch ma przejechane. Jeżeli twierdzisz, że zęby korby są w dobrym stanie, to na 90% jest to wina łańcucha. Jednak z faktu, że łańcuch przepuszcza Ci na korbie, można wnioskować, że z korbą nie jest wcale lepiej. Korba to miejsce, gdzie nawet zużyte łańcuchy trzymają się nieźle (patrz ilość zębów). Ja bym wymienił łańcuch i środkowy blat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem dzisiaj na innym łańcuchu i niestesty strzelanie nie ustało, jednak z srodkowym blatem nie jest najgorzej, postaram się wrzucić zdjęcia jego stanu, czy to może być wina przerzutki tylnej?

Jakby co posiadam korbe suntour xct i czy nie wiecie przypadkiem gdzie bym ewentualnie dostał pasujący do niej blat? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...