Skocz do zawartości

[Amortyzator] SUNTOUR Raidon AIR 2008 vs 2010


mart3112

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Zastanawiam się nad zakupem amortyzatora pomiędzy: 

-SR SUNTOUR RAIDON RL AIR model 2008r.

-SR SUNTOUR RAIDON RLD AIR model 2010r.

Cenowo wypadają podobnie 2010r. jest droższy o ok 50zł. Obydwa są sprzedawane jako nowe. Pod względem rocznika ograniczają mnie Pivoty i budżet który nie chcę przekroczyć (max. 500zł). Mógłby ktoś napisać czy są jakieś większe różnice jakościowe/ wykończeniowe pomiędzy tymi dwoma rocznikami? Oraz czy na początku trzeba coś wymienić w nim związku z wiekiem 5-7 lat i czy do pompowania amortyzatorów trzeba używać tylko i wyłącznie pompek przewidzianych do tego? Oraz jak z awaryjnością/ serwisowaniem amortyzatorów powietrznych, gdyż najbardziej zależy mi na wytrzymałości. Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model z 2010 jest zdecydowanie lepszy, ponieważ ma regulacje tłumienia, zaś z 2008 tego nie mają. Pompki są specjalne do amorków, choć jak ktoś lubi się w tym bawić to i ze zwykłej zrobi. Co do Serwisowania to obydwa mają kartridźe zamknięte przez co oleju tam nie wymienisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obydwa mają kartridźe zamknięte przez co oleju tam nie wymienisz

 

Nie da się tych kartridży rozwiercić i zrobić otwartej kąpieli? Pytam bo przymierzam się do Suntoura z tym rozwiązaniem i jakoś nie uśmiecha mi się później szperanie po internetach za kartridżem a Suntour ma ich zylion modeli... z czego podejrzewam większości nie da się kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czyli model z 2010r. będzie lepiej wykonany i zdecydowanie jego brać? A jak jest z jego wytrzymałością z użytkowaniem w terenie leśno/ błotnistym? Mój XCM wytrzymał ok 3-4 lat. Oraz co ile trzeba wymieniać w amortyzatorze uszczelki itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zamówić już Raidona 2010, tylko okazało się, że nie ma już go na stanie. Z pivotami został tylko Raidon 2008. Szukałem modelu z 2010 przez google/ allegro, ale nic nie znalazłem niestety. Mógłby ktoś polecić innego w podobnym przedziale cenowym najlepiej powietrznego, z piwotami ze skokiem 100mm pod koła 26"? Preferowałbym raczej nowe amortyzatory. Chyba, że ACTIVIA możesz coś ciekawego od siebie polecić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzator przyszedł już wcześniej, ale dopiero teraz mam trochę czasu na wymianę :) Po porównaniu rur sterowych wyszło, że się trochę różnią. XCM ma krótszą rurę oraz gwiazdę w środku. Moje krótkie pytanie- Co dalej, bo trochę nie wiem co zrobić. Na razie nie składam roweru dalej. Oraz mógłby ktoś polecić za około 30zł wkład suportu tutaj, żeby nie zakładać kolejnego tematu :)

post-162057-0-57002900-1425385543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz musisz skrócić rurę sterową i nabić gwiazdkę. Jak nie masz gwiazdki to kupisz w rowerowym. Musisz bieżnie sterów usunąć z poprzedniego amora i zamontować na nowego raidona. Jeżeli nie chcesz tego wszystkiego sam robić to idź do serwisu. Pełno jest poradników w sieci jak to wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc monter. Na spokojnie zrobię to sam ;) Jeszcze mam pytanie na temat Raidona co mógłbym robić/ na co zwracać uwagę żeby długo i bezawaryjnie służył? Jak mógłbym zabezpieczyć górną goleń przed dużym zabrudzeniem, zwykłe błotniki mogłyby w tym pomóc? Oraz czy miał ktoś styczność z wkładami do suportu: VP-BC73 oraz ACCENT BB-40? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po każdym wypadzie wyczyścić golenie z brudu, co jakiś czas (raz na sezon) rozebrać, wyczyścić nasmarować. No chyba że robisz dużo km to częściej. Jeżeli nie jeździsz w wielkim błocie, to nie ma sensu na siłę stosować błotników, a w kurzu i tak się zabrudzi.

 

Jeśli chodzi o suport, to ten pierwszy miałem, a ten drugi mam obecnie. Jakoś działają i tyle w temacie chyba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...