Skocz do zawartości

[napęd]przejście na kasetę, czy na pewno?


adik97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przez ostatni sezon podczas jazdy brakowało mi bardzo często 8 przełożenia. Posiadam rower Mbike Renegade 0.3 z wolnobiegiem 7 rzędów. Chciałem kupić 8 rz, ale po poczytaniu forum i google to mi się odechciało. Przejście na kasetę nie do końca mi się uśmiecha z powodu zbyt dużych kosztów. Doradźcie, lepiej pokombinować coś z wolnobiegiem, czy lepiej przejść na kasetę?

 

Budżet mam ograniczony, bo nie chcę dać więcej niż 200 zł.

 

 

A, chodzi mi o kasetę 8/9 rz.

 

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Są, właściwie jest jeden, właśnie 8 rz w sklepie i serwisie, w którym się zaopatruje, koszt 99 zł. ale czy oplaca się kupować taki (chyba nie markowy) wolnobieg? Może lepiej jednak zainwestować w piastę, przepleść koło i kupić kasetę 8rz z Shimano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8?. Bzdura totalna.Na ta samą kasete wejdzie Ci 9ka.

Pamiętaj o wymianie manetki,łańcucha,blatów korby.Przeszczepy mogą nie banglać ze sobą.

 

Kasete wraz z łancuchem kupisz juz za 125 zł,allegro /sram,kmc/

Manetka acera 45 zl.

Piast 75zł

Przeplot około 40

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Ci powyżej jaki koszt... Niestety oszczędności na początku niosą ze sobą koszty na końcu. Wolnobieg to kiepskie rozwiązanie i brak poszczególnych zakresów biegowych to akurat najmniejsze zmartwienie, bo konstrukcja oski jest wadliwa. Niektórzy jeżdzą tak cąłe życie i nic się nie dzieje, ale skoro piszesz, ze brakuje Ci biegow, to zakładam, że do nich nie należysz bo po prostu więcej jeździsz. Zmien wszystko na kasete, i to tak jak kolega napisał od razu na 9 biegów. Koszty nie są porażające, a rożnica będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za pomoc. Jedynie koszty mnie przerażają. Najwyżej będę kupywał pokolei i na koniec wszystko zamontuję.

 

Jeszcze jedno pytanie. Jakie polecacie niedrogie komponenty Shimano? Nie chcę ryzykować kupna nie sprawdzonych przeze mnie części, więc dlatego Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lepiej wymienić też przednią piastę, żeby pasowały, czy zamiast Shimano wziąć Quando/Quandro? Przerzutki obsłużą 9 przełożeń? Też są oryginały, więc chyba Shimano Acera M3400S? Z manetek to mam ST-EF 50 to chyba ogarną 9, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

ale czy oplaca się kupować taki (chyba nie markowy) wolnobieg?

Sam wolnobieg jest ok, problem pojawią sie w miejscu jego montarzu. Pomijając kwestie techniczne ... po prostu będzie lipa, oś sie będzie gięła często a nawet mogą sie łamać.

 

 

Jak przerzutki masz na 7 biegów w rowerze oryginalnie, to nie obsłużą 9

Śmiał bym sie nie zgodzić. Czyli kasetę 8 obsłużą i może sobie taką kupić a 9 już nie ? a to sa takie same kasety, to jak to jest ? Takie same wymiarowo podkreślam bo się ktoś zaraz czepi :P

 

Faktycznie niektóre przerzutki mogły by mieć problem z ostatnim biegiem, ale to nie problem, pilniczek delikatnie podjechać ogranicznik i juz.

 

Odnośnie piast, tylna najbardziej dostaje podczas jazdy i ina musi byś względnie dobra, najtańsze shimano są podobnej jakości do wyższych ale nie posiadają uszczelnienia lub jest ono słabe a to szybko niszczy łożyska. No pomijając jakość bębenków oczywiście :P bo te najtańsze są kiepskie.

 

przedniej piasty jak nie musisz nie dotykaj. Działa? Jak tak to zostaw, jak nie ma luzów i nie przechodzisz np na tarcze to nie dotykaj bo nie ma potrzeby.

W razie nie jasności http://www.forumrowerowe.org/topic/128950-kompendium-kompatybilnosc-napedow-6-11s/ możne poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiał bym sie nie zgodzić. Czyli kasetę 8 obsłużą i może sobie taką kupić a 9 już nie ? a to sa takie same kasety, to jak to jest ? Takie same wymiarowo podkreślam bo się ktoś zaraz czepi :P

No to się nie zgadzaj, ale jakbyś tego nie robił to nie obsłuży. Tak jak kolega wcześniej pisał, przy 8 biegach będzie chodzić bez jednego skrajnego, przy 9 zmienia się skok między zębatkami i nie obsłuży. Jest inny uciąg linki. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się z tą teorią nie zgadzam. To , że zakres pracy będzie mogła obsłużyć od góry do dołu to ok. Ale biegi nie będą wchodzić jak powinny, bo manetka będzie miała inny uciąg w stosunku do przerzutki. Z resztą, sam fakt, że zakres jest ten sam a tryb o jeden więcej mówi za siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Oj puchaty ... a czytał ty wątek o kompatybilności czy może masz zabetonowane poglądy ze przerzutka 7s jest nierozerwalnie złączona z manetką 7s ? Jeżeli tak to trzeba wziąć młota, majzel i skruszyć ten beton :P bo przerzutka może pracować z każdą jedną manetka dostępną w galaktyce :D o ile jest na linkę :D pytanie tylko czy będzie to działało na konkretnej kasecie.

 

Na ten przykład, bierzesz manetkę, szosową, bezstopniową, przerzutkę shimano dyna sys i 5 rzędowy wolnobieg i będzie działać az miło :P 2 podzespoły oddalone od siebie chyba 20 latami historii i działa ... niezłe nie ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puklus, pewnie :) Tym sposobem, omijając indeksację, to w ogóle można nieindeksowaną manetkę wziąć i kasetę 11 biegów i dawaj...Ale przy indeksacji już pojawiają się problemy. Ja jestem ogromnym przeciwnikiem korporacyjnego marketingu i to, że shimano mówi, że się nie da to mnie niewiele obchodzi. Ale praktyka to potwierdza. Ja wiem, że zaraz podniosą się głosy, że "próbowałem i działało". No zgoda, jak komuś takie działanie odpowiada...Można iśc dalej i wziąć 10 biegową przerzutkę sram i 5 biegową manetkę sis i też będzie działać, tylko co 2 biegi mniej więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...