Skocz do zawartości

[retro rowery] Luźna gadka- skąd fenomen retro bike'ów?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Patrząc na staż forumowiczów jestem zdecydowanie początkującym i z chęcią poczytam jakie są zdania na w/w temat.

Od kiedy weszła zajawka na rower czytałem wszystko co było z nim związane. Trafiłem na fora, zdjęcia i blogi nt. retro bików i tu szok.

 

Jak to jest, że w dobie wszechdostępnej i przystępnej cenowo (pomijając skrajności) technologii używanej w rowerach masa ludzi ma AŻ taka zajawkę na odrestaurowywanie rowerów z lat 80/90. Ani to klasyczny wygląd ani technicznie nic co brakowałoby w dzisiejszych rowerach.

Patrzyłem na ebay'e i inne portale aukcyjne- jakie tam płyną kwoty na sprzęt retro... głowa mała. 

 

Czy chodzi tu może o powiew sentymentu starszych użytkowników? :) a może fenomen prostoty?

 

O co w tym chodzi? :)

 

Mam tu na myśli głównie rowery mtb.

Zarzucam fotą przykładowego retro 'cuda' http://www.retrobike.co.uk/wp-content/uploads/2013/12/ee76b3aa.jpg

 

A tak swoją drogą jeśli zły dział to proszę o przeniesienie. 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.retromtb.pl/index.php

po pierwsze primo,:

- nostalgia za latami młodości gdy to oglądało se w katalogach super hamerykańskie rowerki a jeździło się na wigry 3 , (bo tylko to było, albo zarabiało sie 100$ a rower kosztował 2000$).

po drugie primo: kiedyś rowery były dopieszczone , były luksusowym towarem (przynajmniej te wyższej klasy).

Firmy stosowały kosmiczne technologie by podnieść przestiż marki.

Jak coś było markowe to miało sie gwarancję trwałości.

A teraz.... wiesz sam, iż 90% rowerów to tłuczona po taniości marketówa, która po gwarancji się rozpierdziela bo (optymalizacja produkcji) firma chce sprzedawać więcej.

po za tym - kup sobie teraz  mtb które waży 11, 5 kg i jest nie do zarżnięcia

ile wydasz? 5-6-7 tyś?

 a ja mam takie za pińć set :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jak ktoś chce mieć w miarę prosty rower bez amortyzacji to w praktyce zostaje tylko stal, a stal jest obecnie w cenie, więc jakaś retro rama z widelcem do kompletu to najlepsze rozwiązanie.

Do takiej ramy nowe komponenty nie bardzo pasują nawet czasem nie tylko wizualnie i nomen omen koło się zamyka :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojęcie retro też jest pojęciem pływającym :)

retro może być lata 80, 90 a nawet i już teraz początek lat 00. 


posiadam 3 rowery zasługujące na miano retro.

we wszystkich trzech, ich niezawodność jest powalająca, jeden na acera x, kołach xt (rok 92), a jeżdżę na nim bez przerwy w zimie i nic się nie dzieje, druga stara szosa, na rurkach reynoldsa zapewnia takie przyspieszenie, że inne współczesne szosówki się nie umywają, a na zawody to już rower który w latach 2002-2003 wygrywał zawody DH, ale jego to mam ze względu na słabość od dzieciństwa na punkcie tej ramy :)


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jak to jest, że w dobie wszechdostępnej i przystępnej cenowo (pomijając skrajności) technologii używanej w rowerach masa ludzi ma AŻ taka zajawkę na odrestaurowywanie rowerów z lat 80/90. Ani to klasyczny wygląd ani technicznie nic co brakowałoby w dzisiejszych rowerach. Patrzyłem na ebay'e i inne portale aukcyjne- jakie tam płyną kwoty na sprzęt retro... głowa mała. Czy chodzi tu może o powiew sentymentu starszych użytkowników? :) a może fenomen prostoty? O co w tym chodzi? :)


O co w tym chodzi? O to samo, co w każdym innym hobby, czyli o zamiłowanie/sentyment/biznes (niepotrzebne skreślić) do danych przedmiotów. :) Z tych samych pobudek ludzie odnawiają stare zegarki, samochody czy inne zabawki i handlują nimi za niebagatelne kwoty lub po prostu je kolekcjonują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BRO, to zależy, o których. Produkty masowe są na tyle lichej jakości, że raczej za 20 lat wiele z nich nie zostanie. Druga sprawa, obecnie rowery z najwyższej półki cenowej to praktycznie w 100% karbon, także jeśli chodzi o ramy też raczej długowieczności im nie wróżę. Natomiast jest bardzo dużo mniejszych i większych manufaktur, które klepią całkiem niezłe ramki stalowe - dokładnie tak jak 20-30 lat temu :) Co do osprzętu - nie jest tak źle, przecież topowe grupy shimano, srama czy campagnolo to ciągle bardzo solidny sprzęt, który będzie działał jeszcze wiele lat. no może poza elektroniką... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamos: wszystko jasne, to wiem, ale teraz pytanie czym jest 'klasyk'. Jeśli mówimy o ludziach kolekcjonujących klasyki, odnawiających je (samochody, zegarki, motocykle itd) to przychodzi do głowy (mi przynajmniej)niepisana definicja klasyka jako czegoś unikatowego, niedostępnego na codzień. No i tu temat retro bike- jadąc na przedmieście, wieś, czy poprostu miastem nadal widać wszechobecne rowery z podanych wyżej lat ujeżdżane przez dziadków, babcie (fakt faktem nie traktowane jako retro unikat). Jak miałbym czuć się unikatowo pośród wciąż dostępnych na ulicach rowerów z tych lat, tyle tylko że bardziej wyeksploatowanych. Coś jak odpicowywanie opla z 97 do stanu fabrycznego podczas gdy masa tego nadal turla sie po ulicach- żaden tam unikat :) 

 

W lato nawet udało sie kupic taki sprzecior mojemu ziomkowi za całe 350 zł (jakiś giant, jak sprawdzaliśmy, z końcówki 90'). 

Każdą zajawkę wychwycę ale tej nie ogarniam ;). i cały czas podkreślam że mowa o mtb z przykładowego zdj w pierwszym poscie- reszta zrozumiała chocby z unikatowego designu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

No i tu temat retro bike- jadąc na przedmieście, wieś, czy poprostu miastem nadal widać wszechobecne rowery z podanych wyżej lat ujeżdżane przez dziadków, babcie (fakt faktem nie traktowane jako retro unikat).


LOL! Na jakiej to wsi byłeś, że widziałeś babcię lub dziadka na retro klasyku MTB? :D

Najpierw zacznij odróżniać prawdziwego retro klasyka od starego roweru MTB (był gdzieś podobny temat na forum, ale nie pamiętam jak się nazywał), a później zastanawiaj się dlaczego jeden kosztuje kilka stówek w złotówkach, a inny kilka tysięcy dolarów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i tu temat retro bike- jadąc na przedmieście, wieś, czy poprostu miastem nadal widać wszechobecne rowery z podanych wyżej lat ujeżdżane przez dziadków, babcie (fakt faktem nie traktowane jako retro unikat).

no widzisz sam odpowiedziałeś sobie  20 lat a rowery działają.... choć nikt ich nie pieści.

 

 

i cały czas podkreślam że mowa o mtb z przykładowego zdj w pierwszym poscie- reszta zrozumiała chocby z unikatowego designu.

mtb rozwijało się w latach 80-90 tych, to była eksplozja pomysłów na  mtb. Więc to są pierwsze takie rowery.

Co do klasyki- no właśnie to rzecz gustu, miały przeróżne wzornictwo więc i są piekne i szpetne.

nowy np taki http://damki.pl/p/2014/06/rower-gorski-mtb-2x-tarcza-26-forester-shimano-4363884997.jpg

a stary np. http://www.retrobike.co.uk/gallery2/d/81215-2/klein+retro.jpg

który ładnieszy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O co w tym chodzi? O to samo, co w każdym innym hobby

no i adamos ma rację

hobby - to hobby,

Każdy robi to co lubi.

A wiesz co powiedziała moja żona na kolekcję moich rowerów (które używam na co dzień),

że onesą " jakieś takie eleganckie i ładne nie takie jak te co na ulicachi"

chociaż nie odróżni sis-a od xtr-a, i rebel -a od nex -a

ani gary fishera od marki tesco

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Według mnie moda na retro panuje w każdej dziedzinie życia obecnie :) więc i MTB obejmuje.

Co do zarzuconego fat chance: porównaj sobie wygląd jego do obecnie produkowanych alusów. Nadal nie wydaje ci się ten rower "retro"? ;)

 

Z 1,5 roku jeździłem na dwudziestoletniej ramie z nowym osprzętem. Obecnie mam ledwo dziewięcioletnią ;)

Osobiście jaram się stalą a ta w nowych rowerach MTB jest za droga dla mnie albo w nędznym wydaniu. Lubię też w stare rzeczy na nowo życie wpychać, niekoniecznie składając na rzeczach oryginalnych/z epoki.

Trochę siłą rzeczy jezem fanem retro :D

 

Stare rowery mają duszę.

Duszę to każdy upatruje gdzie indziej. Mówienie, że coś ma duszę i szlus, więc jest fajne niekoniecznie znajdzie zrozumienie u kogoś kto zajawki nie widzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz sam odpowiedziałeś sobie  20 lat a rowery działają.... choć nikt ich nie pieści.

 

 

mtb rozwijało się w latach 80-90 tych, to była eksplozja pomysłów na  mtb. Więc to są pierwsze takie rowery.

Co do klasyki- no właśnie to rzecz gustu, miały przeróżne wzornictwo więc i są piekne i szpetne.

nowy np taki http://damki.pl/p/2014/06/rower-gorski-mtb-2x-tarcza-26-forester-shimano-4363884997.jpg

a stary np. http://www.retrobike.co.uk/gallery2/d/81215-2/klein+retro.jpg

który ładnieszy?

 

Oczywiście że ten markeciak nie ma nawet podjazdu do tego retrosa chocby ze wzgledu na to ze są z innej ligi. Designem tez przoduje zieleniak ale to dlatego że dałeś słabego forestera do porownania :)

 

adamos: Nie mowie konkretnie o markach ale ogolnie o mtb z tamtych lat. No wezmy cos takiego: LINK - szacun czy nie? dla mnie bez szału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superancko zaplecione tylne koło! 

yakuza

to koło

to tioga disc i ono nie ma szprych !!

to linka nylonowa - kewlarowa !

 

 

Nie mowie konkretnie o markach ale ogolnie o mtb z tamtych lat. No wezmy cos takiego: LINK - szacun czy nie? dla mnie bez szału :)

bo to przeca rower z niższej pólki

http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/revel/18878/76362/ dla porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony to jest sentyment do staroci (głównie Rometu), niechęć do innych materiałów niż stal (no dobra, carbon i tytan za drogie jak dla mnie, przy czym carbon to nie wytrwa tyle co stal) no i prostota. Po co mi hydraliczne hample, amortyzatory, pierdyliard przełożeń? Mniej części to większa bezawaryjność i też satysfakcja że się po przeglądzie "uruchomiło" na nowo np: starą przerzutkę. Poza tym nowy osprzęt jest jakiś taki brzydki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...