Skocz do zawartości

[Hamulce] X0 czy coś innego?


Foxi

Rekomendowane odpowiedzi

Kupuje rower, w który fabrycznie będą Avid X0 i zastanawiam się czy ich od razu nie zmienić. Słyszałem, że nie są to fajne hamulce. A nie chce sam ich testować bo jeśli mam je wymienić to wolę je sprzedać jako nowe. Jakie jest wasze zdanie o Avid X0 i co zamiast ich miałbym wybrać? 

 

Dodam, że ważę 70kg a lubię trochę poszaleć w terenie XC/Maratony. Cenowo to podobnie do nowych X0 czyli coś z wyższych półek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to się zastanawiałem na Formula R1 :D A czy XT nie będą lepsze?

 

Jeśli chodzi o hydrauliki to jestem kompletnie zielony w temacie gdyż aż ponieważ nigdy nie miałem. Całe życie na V-kach ;) Więc samo przejście na tarcze to będzie przeskok. Tylko nie chcę aby hamulce odbiegały od reszty sprzętu. Napęd X0 koła DT1501, SID World Cup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika jest bardzo ważna ale to nie jest tak, że masz przykładowo pełnego XTR'a i musisz mieć to samo w hamulcach. Do Avidów zaufania nie miałem i miał nie będę. Powodów jest cała masa.

 

Jeśli idzie o Shimano to najpopularniejsze są Deore i SLX'y. XT to praktycznie SLX tylko znaczek inny. A jak chcesz prestiż i moc to zamień X0 na Zee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o prestiż, tylko o spasowanie roweru ;)

A co do samych hamulców to wiem, że siła hamowania to nie wszystko bo liczy się również modulacja. I inne rzeczy jak awaryjność, grzanie się.

 

Chcę mieć w miarę lekkie hamulce, które dobrze hamują. Trochę popatrzyłem na te SLX i faktycznie opinie są dobre cena też szkoda mi tylko tej wagi ;) (co by nie było lubię manie lekkości ale karbonowe hamulce bez siły hamowania i modulacji mnie nie interesują) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu kiedyś odpowiadałem w podobnym kontekście. Ludzie, których znam budujący dla siebie lekkie rowery akurat nie zwracają tak uwagi na wagę hydrauliki. Powód jest dość prosty czyli korzystają ze sprawdzonych, niezawodnych patentów. Poważne problemy z hydrauliką mogą zrujnować psychikę, portfel w stopniu gorszym niż nie jedna awaria osprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avid Elixir 7 Trail - mocy nigdy nie braknie - katuje w górach gdzie mają dużo ciężej niż na BM bo i dyscyplina inna i nie było sytuacji żeby przestał hamować mimo że tarcza czarna . Mocy dużo więcej na żywicach niż XT na spiekach .

 

Sram Guide R lub RS też będą ok .

 

R1 ma mocy mniej niż XT za to dużo lżejszy . Odpowietrzanie czasem bywa problematyczne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Shimano i ciesz się ich "zabójczą" sprawnością i modulacją w temperaturach poniżej zera.

 

Mam Avid Elixir 1 i po pół roku psioczenia na rożne ich mniejsze wady stwierdzam, że to są bardzo dobre hamulce. Nezawodne niezaleznie od panujących warunków. O Shimano powiedziec tego się nie da. Na mrozie zdarza się, że nie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mial wybierac z wysokich modeli hamulcow:

- R1 Formuli: waski przeswit miedzy klockami, bardzo glosne z kazdymi wyprobowanymi przeze mnie klockami (Jagwire, A2z, Formula, BBB), bezawaryjne

- z wysokimi modelam Avida z ostatnich dwoch lat nie mialem stycznosci serwisowej

- xt/slx - bezawaryjne latwe w serwisie hamulce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce to bardzo indywidualna sprawa...

Stałem ostatnio przed podobnym dylematem, kompletowalem części do nowego roweru, obecnie na jeżdżę na avidach elixir 7sl, jednak chciałem czegoś innego. Miałem okazję pojeździć na rowerach kolegów: xt i r1.

 

Zdecydowanie wybrałem xt, mimo że avidy mają dużo lepsza modulację, xt pracują bardziej 0/1, r1 podobnie. Na korzyść xt IMO wypadła moc hamowania, łatwość regulacji przy tarczy i co istotne relacja cena/waga.

 

Najlepiej gdybyś miał okazję przejechać się choćby kawalek na kilku rowerach z wybranymi hamulcami, bo jak wspomniałem na początku to jest bardzo indywidualna sprawa a odczucia są bardzo subiektywne.

 

PozdRower

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...